TVP. (screen) Kasta/VOD TVPŹródło: (screen) Kasta/VOD TVP
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 14 Października 2020

Nowy serial TVP budzi ogromne kontrowersje. Gwałty wśród nastolatek, sugestie są jednoznaczne

Nowy serial paradokumentalny TVP, "Kasta", ma opowiadać o prawdziwych sprawach, które działy się w polskich sądach. Szczególny nacisk ma być kładziony na burzenie czwartej ściany i pokazywanie znanych afer ukrytych pod nowymi nazwami, imionami i nazwiskami. Pierwszy odcinek dobitnie nawiązuje do filmu Sylwestra Latkowskiego, który był za to odpowiedzią TVP na drugi film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele.

Jak podaje Teleshow WP, pierwszy odcinek dobitnie wykazuje powiązania z aferą w Zatoce Sztuki, którą jeszcze niedawno nagłaśniał Sylwester Latkowski.

Wielka wpadka w Wielka wpadka w "Pytaniu na śniadanie". Nikt się nie spodziewał, chodzi o nową prowadzącąCzytaj dalej

TVP prze do rozwiązania sprawy

Gdy wiosną tego roku premierę miał drugi film braci Sekielskich, "Zabawa w chowanego", wybuchła kolejna burza wokół pedofilii w Kościele. Niedługo potem TVP przedstawiło u siebie dokument Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało", który opisywał powiązania elit, celebrytów i znanych aktorów z pedofilskim procederem mającym miejsce w sopockim klubie zwanym Zatoką Sztuki. Przypomniał on tragedię zgwałconej 14-latki, która popełniła potem samobójstwo. Jak jednak podaje Teleshow WP, Latkowski nie przedstawia potem żadnych dowodów na to, że którakolwiek z pokazywanych przez niego gwiazd mogła wiedzieć lub być zamieszana w wykorzystywanie nieletnich. Autor podkreślił wtedy jednak, że wielu celebrytów stanęło wcześniej w obronie Zatoki Sztuki.

Brak dowodów i komentarze twórcy sprawiły, że w mediach wybuchła burza, która jednak zakończyła się pozostawieniem sprawy samej sobie. Teraz wróciła do niej TVP w pierwszym odcinku swojego nowego serialu "Kasta". Przede wszystkim nie należy mylić tego programu z pokazywanym na antenie TVP Info programem o tym samym tytule, którego gospodarz, Miłosz Kłeczko, przedstawia ludzi pokrzywdzonych przez wyroki sądów. Jak podaje Teleshow WP, twórcom wielokrotnie zarzucano brak obiektywizmu, a w jednej ze spraw interweniował nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. Wątpliwości budzi też sam prowadzący, który miał wcześniej problemy z prawem.

"Kasta" TVP i "afera Krystka"

Hanna Lis w końcu zaczęła mówić. Ujawniła nieznane dotąd fakty, wielu się nie spodziewałoHanna Lis w końcu zaczęła mówić. Ujawniła nieznane dotąd fakty, wielu się nie spodziewałoCzytaj dalej

Pierwszy odcinek nowego paradokumentu nawiązuje do tzw. "afery Krystka", która wybuchła w 2015 roku i powiązana jest z Zatoką Sztuki. "Krystek" był seryjnym gwałcicielem i nazywano go "łowcą nastolatek". Nim został złapany, zdążył skrzywdzić 33 dziewczyny. Wtedy też pojawia się wątek Marcina T., właściciela Zatoki Sztuki, który również dopuścił się gwałtu na pięciu nieletnich dziewczętach.

Serial pokazuje historię, która nawiązuje bezpośrednio do filmu Latkowskiego. Główna bohaterka, 17-letnia dziewczyna, miała zostać zgwałcona w klubie przez znanego aktora. Zgłoszenie na policję miało nic nie dać, a jedynie sprawić, że nastolatka poczuła się jeszcze gorzej.

- Najpierw imprezka do rana, a później co, ratuj mamusiu kochana - kpi serialowy policjant, który miał pokazywać zapowiadaną w programie "sieć powiązań między bywalcami klubu a przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości", czego dodatkowo dowodzi fakt, że w gwałty miał być zaangażowany również on, a nawet miejscowy prokurator.

W scenariuszu pojawia się też wątek pro-life dotyczący poczętego z gwałtu dziecka dziewczyny.

- To, jak się poczęło, nie ma dla nas znaczenia. Dziecko nie jest niczemu winne. To sprawca jest winny i on musi zostać ukarany - mówi matka ofiary.

Sopot czy Wrocław?

Akcja serialu ma dziać się w niezidentyfikowanym mieście, jednak zdjęcia wskazują na Wrocław (widać m. in. tamtejszy Uniwersytet Ekonomiczny). Nazwa klubu "Gwiezdny Pył" nawiązuje do "Stardust", wrocławskiego klubu, w którym odbywała się tzw. "Noc bez stanika".

Mimo wrocławskiego dna, wciąż głównym bohaterem jest sopocka afera. Kolejnym tropem jest wypowiedź serialowego adwokata:

- Nie wierzę. Jeszcze tydzień temu wszyscy celebryci wstawiali foty w obronie tego miejsca, a teraz jeden po drugim odcinają się. Bo dziewczyna, która tam bywała, popełniła samobójstwo.

Ma być to nawiązanie do momentu, w którym wielu artystów broniło Zatoki Sztuki przed zamknięciem, mimo że już wtedy było głośno o możliwym w klubie wykorzystywaniu seksualnym.

Jakie wydarzenia serial będzie opisywał w następnych odcinkach?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jak zareaguje Kurski? "Obrzydliwi ludzie, którzy krzywdzą dzieci", gwiazda "Pytania na śniadanie" zaczęła mówić o pedofilii w kościele
2. Wystarczy poznać 4 triki, by jajka zawsze wyszły idealne. Stosują je najlepsi szefowie kuchni i doświadczone gospodynie
3. Zatrważająca moda na TikToku bulwersuje. Dla kilku polubień znęcają się nad malutkimi dziećmi, wszystko trafiło do sieci

Źródło: Artykuł został napisany na podstawie "Celebryci gwałcą nastolatki w modnym klubie. Aluzje TVP są oczywiste" - TeleShow - 13.10.20. - JAKUB ZAGALSKI - 11:38.

Kuriozalne, płocki biskup wpadł na pomysł, aby używać krzyża morowego do walki z pandemią. O co chodzi?Kuriozalne, płocki biskup wpadł na pomysł, aby używać krzyża morowego do walki z pandemią. O co chodzi?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już od 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki przestaną być tak uciążliwe
  2. Klamka zapadła, rząd właśnie podjął decyzję. Jutro ogłoszą nowe restrykcje dla całej Polski
  3. Czy kary za śmiecenie w lesie muszą być wyższe, aby przemówić ludziom do rozsądku? Najnowsze odkrycie leśników zatrważa
  4. Polska przez homofobię bez dostępu do kolejnej usługi. Jesteśmy na liście z Afganistanem, Białorusią i Kirgistanem
  5. Ksiądz myślał, że nikt nie zobaczy, co robi w internecie? OMZRiK nagłaśnia niewiarygodnie skandaliczne wpisy
  6. Fatalne wieści dla kierowców. Unia ma wobec nas nowe plany

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News