TVP Info zilustrowało awarię oczyszczalni Czajka, używając zdjęcia sprzed 5 lat.. (tvp.info) Minęła dwudziesta 03.09.2020
Źródło: (tvp.info) Minęła dwudziesta 03.09.2020
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 5 Września 2020

Podobnej manipulacji jeszcze nie było. TVP Info przebiło wszystko, co pokazano do tej pory

TVP Info zilustrowało awarię oczyszczalni Czajka, używając zdjęcia sprzed 5 lat. W czwartkowym wydaniu programu "Minęła 20" pokazano starą fotografię obrazującą ujęcie Narwi do Wisły, sugerując, że kolor rzeki to efekt wypływających do niej ścieków. Jak dotąd Telewizja Polska nie skomentowała sytuacji.

TVP Info nie ustaje w staraniach, by przekonać telewidzów, że awaria oczyszczalni Czajka jest najlepszym dowodem na nieudolność Rafała Trzaskowskiego w roli prezydenta Warszawy. Jak wskazują "Wirtualne Media", temat ten poruszono m.in. w czwartkowym wydaniu programu "Minęła 20". Prowadzący dyskusję Adrian Klarenbach zapowiedział fotografię, która miała rzekomo obrazować sytuację po awarii. – Chciałbym pana zapytać: czy za coś takiego nie należałoby przyjść i powiedzieć: "Sorry Winnetou, no tak się stało, no nie mogłem, nie dałem rady"? – pytał Grzegorza Napieralskiego dziennikarz.

Zdjęcie użyte prze TVP jako rzekomy dowód na skutki awarii Czajki.

– To jest Wisła. Przed awarią i po awarii Czajki. Tak to wygląda, proszę państwa – wskazał Klarenbach, powołując się na zdjęcie, które od kilku dni obiega media społecznościowe. Widać na nim ujście Narwi do Wisły w okolicach Dworu Mazowieckiego. Część użytkowników internetu wyrażała obawy, że różnica kolorów obu rzek ma związek z przedostaniem się do nich ścieków. Fotografia pochodzi jednak sprzed kilku lat, a osobliwa barwa wody ma związek z w pełni naturalnym zjawiskiem.

Czy lekcje religii powinny zniknąć ze szkół i wrócić do salek? Koszty zajęć są niebotyczneCzy lekcje religii powinny zniknąć ze szkół i wrócić do salek? Koszty zajęć są niebotyczneCzytaj dalej

TVP Info użyło zdjęcia z Twittera

Zdjęcie za pośrednictwem Twittera skomentował m.in. Tomasz Rożek, pisząc: "To nie z powodu ścieków. Wisła jest bardziej zamulona niż Narew". Woda sprawia wrażenie brudnej z sprawą zawartej w niej pyłów. O tym w programie TVP Info jednak nie wspomniano. "Wirtualne Media" wskazują, że sprawę jako pierwszy nagłośnił Onet. Zarówno dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski, jak i biuro prasowe Telewizji Polskiej nie zdecydowali się odpowiedzieć na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Beata Kozidrak wyszła na scenę, nagle w jej oczach pojawiły się łzy. Trudno powstrzymać emocjeBeata Kozidrak wyszła na scenę, nagle w jej oczach pojawiły się łzy. Trudno powstrzymać emocjeCzytaj dalej

Od skomentowania wpadki TVP Info nie powstrzymali się jednak dziennikarze. "Oooooooo TVP Czajkę ilustruje zdjęciem sprzed 6 lat. No nic się tam nie zmienia. Nigdy", wskazała na Twitterze Dominika Długosz z "Newsweek Polska". Sławomir Wikariak z "Dziennika Gazety Prawnej" zwracał z kolei uwagę, że użycie fotografii sprzed kilku lat, by zobrazować panującą obecnie sytuację, mogłoby posłużyć za materiał do prowadzonego swego czasu przez Telewizję Polską programu demaskującego fake newsy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kuchenne rewolucje przekroczyły granice? Gessler rzucała jedzeniem, padły obraźliwe słowa
2. Jej zjedzenie mogło skończyć się koszmarem. Ważny komunikat GIS, natychmiastowa reakcja Lidla i Biedronki

TVP Info ostro skrytykowała również rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy, zaznacza "WM". "Nie manipulujcie. W swoim programie pokazujecie zdjęcie z 2015 roku z okolic Modlina - z ujściem Narwi po lewej stronie, a po prawej z Wisłą, którą schodzi fala powodziowa", napisała w mediach społecznościowych Karolina Gałecka. I dalej: "MPWiK prowadzi codziennie badania wody w 14 lokalizacjach. Woda pogorszyła się tylko na odc. 500 metrów od zrzutu. W pozostałych lokalizacjach jakość wody nie odbiega od norm. Ścieki są mechanicznie oczyszczane i ozonowane. Stanowią ok. 1% przepływu wody w Wiśle". Całość okraszono hasztagiem "Rzetelnie o Czajce". Przypomnijmy, że problem ścieków powstrzyma zbudowanie nowego, zapasowego rurociągu. Proces ma wspomóc m.in. wojsko.

TVP Info CzajkaŹródło: Onet / TVP / Minęła 20

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PKO BP z ważnym komunikatem. Grupa klientów otrzyma dostęp do nowych usług, lepiej sprawdź swoje konto
  2. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę
  3. TVN żegna najważniejszą postać w załodze. Nagła decyzja
  4. Obostrzenia wracają, podano listę czerwonych i żółtych stref. Sytuacja robi się poważna
  5. Najgorsza wpadka w karierze Anny Popek. Słowa, które padły w programie na żywo oburzyły opinię publiczną
  6. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

Źródło: Wirtualne Media