TVP chce zorganizować debatę prezydencką, niezgodną z tymczasowo obowiązującym prawem, mówiącym o zakazie imprez masowych?. WOJTEK RADWANSKI/AFP/East NewsŹródło: WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Lipca 2020

TVP planuje niezgodną z prawem debatę prezydencką? Zadziwiające doniesienia mediów, pokazują dowody

TVP chce zorganizować debatę prezydencką, niezgodną z obowiązującym prawem dotyczącym przeprowadzania podobnych wydarzeń przez media publiczne? Planowana jest na poniedziałek w Końskich (woj. świętokrzyskie), gdzie prezydent Andrzej Duda otrzymał rekordowo duże poparcie. Jednak sugerując się rozporządzeniem KRRiTV, debata kandydatów na prezydenta powinna odbyć się bez udziału publiczności. Zaskakujące doniesienia mediów, w tym RMF24.

Pojawiły się oskarżenia mediów, dotyczące debaty prezydenckiej z udziałem publiczności, którą ma planować TVP w najbliższych dniach. Takie zgromadzenie może się bowiem okazać niezgodne z prawem. Ma to nie tylko związek z epidemią koronawirusa i zakazem zgromadzeń publicznych (na więcej niż 150 osób) oraz organizacji imprez masowych. Rozporządzenie KRRiTV o zasadach przeprowadzania debat przez Telewizję Polską mówi jasno o tym, że powinny odbywać się bez udziału publiczności. Co więcej, organizatorzy wydarzenia planują je w mieście, w którym Andrzeja Dudę poparło ponad 60 proc. wyborców, z kolei jego kontrkandydata tylko 18 proc. W rozporządzeniu jest mowa o równych i sprawiedliwych warunkach kandydatów. O sprawie informuje m.in. RMF24.

Ważna, nagła propozycja PiS tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Pierwszy podpis złożył Jarosław KaczyńskiWażna, nagła propozycja PiS tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Pierwszy podpis złożył Jarosław KaczyńskiCzytaj dalej

TVP chce zorganizować debatę prezydencką z udziałem publiczności. Jest to niezgodne z prawem?

Przed nami druga tura wyborów. Sztaby obu kandydatów na prezydenta otrzymały zaproszenie od TVP do debaty. Organizować chce ją medium publiczne, które samo powołuje się na rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 6 lipca 2011 roku. W dokumencie widnieją zasady, mówiące jasno o pewnych kwestiach. Odgórnie narzucony sposób dotyczący organizowania, który jest uregulowany prawnie, jednak nieco różni się od tego, jak ma to wyglądać w Końskich. Jak wynika z rozporządzenia KRRiT, warunki podczas debaty powinny być równe dla obu kandydatów, każdy z nich powinien mieć równe szanse oraz wydarzenie powinno odbyć się bez udziału publiczności.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Masz konto w PKO BP? Bardzo złe wieści dla tysięcy klientów, padła oficjalna data
2. Dramat koło Częstochowy, wielu rannych. Wiadomości obiegły polskie media

"Rozporządzenie w paragrafie 5 mówi, że »Telewizja Polska powinna zapewnić równe warunki udziału w debacie każdemu przedstawicielowi lub kandydatowi« poprzez, m. in. przeprowadzenie debaty bez udziału publiczności w studiu" - podaje RMF24.

"Wydarzenie odbędzie się poza studiem telewizyjnym, a pytania będą zadawać nie dziennikarze, a zainteresowani obywatele" - czytamy zaś na stronie internetowej organizującej debatę TVP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już niedługo nowy system obserwujący na polskiej autostradzie. Twojej tablicy rejestracyjnej nie spuszczą z oka
  2. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  3. Nagła awantura na konferencji sztabu Andrzeja Dudy. W centrum dziennikarka TVN, wszystko trafiło do sieci
  4. Już dziś całkowicie zmieni się ważny podatek. Za wiele produktów zapłacicie więcej, ale są też dobre wieści
  5. Wiadomości TVP przeszły same siebie. Straszą wyimaginowaną rewolucją, o co chodzi?
  6. Ilu ludzi potrzeba do założenia kolonii na Marsie? Naukowcy przedstawiają wyliczenia

Źródło: RMF FM