TVP i zdalne nauczanie (screen z programu TVP). Twitter.com/piotr żelaznyŹródło: Twitter.com/piotr żelazny
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Kwietnia 2020

Nauczyciel Roku nie zostawił suchej nitki na “Szkole z TVP”. Krytyczne słowa po kompromitujących programach

TVP postanowiła zadbać o edukację dzieci w czasach kwarantanny. Poziom nauczania prezentowany przez przekazujące treści kobiety pozostawia jednak, delikatnie rzecz ujmując, wiele do życzenia. Do sprawy odniósł się m.in Nauczyciel Roku Przemysław Staroń. "Makabryczny poziom przekazu".

"Wesoła Nauka" i "Szkoła z TVP" to nowe programy Telewizji Polskiej, powstałe we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i mające na celu pomoc w edukacji dzieci wobec sytuacji epidemicznej, jaka ma miejsce na całym kontynencie. Niestety programy edukacyjne proponowane przez media publiczne zamiast edukować, wywołują głównie sarkastyczny śmiech i niedowierzanie użytkowników internetu. Od kilku dni sieć wręcz huczy od krytycznym uwag w sprawie poziomu merytoryki prezentowanego przez dwie obecne na ekranie panie.

Poranny raport Ministerstwa Zdrowia ws. wirusa. Zmarły dwie osoby, ofiar śmiertelnych już łącznie 35Poranny raport Ministerstwa Zdrowia ws. wirusa. Zmarły dwie osoby, ofiar śmiertelnych już łącznie 35Czytaj dalej

TVP i "zaprzeczenie istoty edukacji"

Dla tych z Państwa, którzy nie mieli okazji zapoznać się z proponowanymi przez Telewizję Polską treściami, przytaczamy dwa najsłynniejsze z zaserwowanych dzieciom zasad. Kobiety przekonują m.in. że liczba parzysta to taka, która... ma parę. W innym programie pomylono zaś średnicę z obwodem koła, próbując dowieść, jak duże rozmiary osiągają budowane przez bociany gniazda. Próbkę możliwości edukatorek można obejrzec pod tym linkiem.

Do sytuacji postanowił się odnieść Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Mężczyzna został nim wybrany przez MEN oraz tygodnik "Głos Nauczycielski". Jak podaje TOK FM, w szkolnej skali od 1 do 6 nauczyciel ocenia proponowane przez telewizję publiczną programy na 1.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pacjentka z podejrzeniem zakażenia pokazała, jak wygląda szpitalna kolacja. Przykry obraz
2. Kobieta wypadła z windy. Spadła do szybu, przeleciała kilka metrów

– Gdyby pani Krysia z drugiego piętra przygotowała coś takiego dla dzieci z osiedla, to byłbym pod wrażeniem jej chęci, wysiłku i szczerze bił jej brawo. Ale tutaj TVP, która na co dzień jest zaprzeczeniem istoty edukacji, bo kłamie i hejtuje, nagle stwierdza, że zrobi zdalne nauczanie. Ta sama TVP, która niedawno, w atmosferze skandalu, dostała 2 miliardy zł. Rocznie. Kontrast między tym faktem i wykonaniem… serio, nie mam słów. Poziom przekazu jest makabryczny – mówi Staroń, cytowany przez stację.

Nauczyciel zaznacza, że błędy popełniane przez prowadzące program są niezwykle rażące. – Wewnętrznie po prostu rozdziera mnie fakt, że tymczasem za tak fundamentalne błędy system dla dzieci przewiduje jedynki i brak promocji do następnej klasy – zaznacza.

Przypomnijmy, że polski system edukacji stanął obecnie przed ogromnym wyzwaniem. Choć polski rząd chwalił się, że przeszło 90 proc. polskich placówek gotowa jest do prowadzenia nauczania w formie zdalnej, ogromna część środowiska zaznacza, że spora część dzieci nie ma koniecznych ku temu narzędzi, zmagając się z tzw. wykluczeniem cyfrowym, związanym z brakiem dostępu do laptopa czy smartfona.

Dodajmy, że szkoły pozostaną zamknięte przynajmniej do Wielkanocy. Możliwe jest jednak, rzecz jasna, wydłużenie tego terminu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Dobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczyk
  3. Sąsiedzi uratowali ulubiony sklep. Właściciel odwdzięczył się w poruszający sposób, będzie pomagał najuboższym
  4. 13-latek jedną z najmłodszych ofiar wirusa na świecie. Media: nie miał chorób współistniejących
  5. Ksiądz głosił u Rydzyka niebezpieczne twierdzenia ws. wirusa. Biskup natychmiast zareagował
  6. Polscy turyści zalali Mazury podczas kwarantanny. Szukają noclegów "na dziko", oburzające zachowania

Źródło: TOK FM / twitter.com/piotr żelazny