TVN24. (zdj. Il. ) ; LUKASZ GAGULSKI/East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; LUKASZ GAGULSKI/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 14 Listopada 2020

"Kardynał Dziwisz powinien odpowiadać przed trybunałem kościelnym". Minister zabrał głos po dokumencie TVN24, nie ma wątpliwości

Po dokumencie TVN24 o działalności kardynała Dziwisza debata o korupcji i nadużyciach w Kościele katolickim rozgorzała na dobre. Członek rządu twierdzi, iż należałoby zbadać sprawę, czym miałby się zająć kościelny trybunał. Jarosław Gowin, bo o nim mowa, wskazał, że nie był zaskoczony po emisji "Don Stanislao".

- Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz musi stanąć w prawdzie przed stwórcą, przed Panem Bogiem. Dlatego że te całe wydarzenia rzucają cień na osobę, w moim przekonaniu nieposzlakowaną, na osobę Jana Pawła II - komentował dokument TVN24 na antenie RMF FM Jarosław Gowin.

Obrazy WTV"Pytanie na śniadanie": prezenter na żywo nie pozostawił suchej nitki na Edycie Górniak. Chwilę później pojawiła się w programieCzytaj dalej

Głos z rządu po dokumencie TVN24: "Wyznanie prawdy należy się pamięci Ojca Świętego"

"Don Stanislao" został wyemitowany przez TVN24 zaledwie dwa dni temu. Ciężka praca Marcina Gutowskiego stanowiła uporządkowanie oraz zaprezentowanie znanych już doniesień o kardynale Dziwiszu. Duchowny musiał zmierzyć się z oskarżeniami o tuszowanie afer pedofilskich oraz przyjmowanie łapówek.

"Bohater" materiału, choć nie chciał udzielić odpowiedzi dla stacji, przerwał milczenie, gdy zdał sobie sprawę z popularności reportażu. "Nigdy, powtarzam - nigdy, nie przyjąłem pieniędzy w zamian za udział w mszach świętych; nigdy - podkreślam, nigdy nie dostałem pieniędzy, by ukrywać czyny czy fakty przeznaczone dla uwagi Ojca Świętego; nigdy i jeszcze raz nigdy nie wspierałem osób niegodnych w zamian za datki wpisane w jakąś perwersyjną logikę wymiany" - deklarował po emisji dokumentu TVN24 dla PAP.

Polsat News pokazał specjalny list Jarosława Kaczyńskiego. Zadziwiająca treść, aż trudno uwierzyćPolsat News pokazał specjalny list Jarosława Kaczyńskiego. Zadziwiająca treść, aż trudno uwierzyćCzytaj dalej

Chwile po rozpowszechnieniu wiadomości o najbliższym współpracowniku papieża, w Krakowie, późną nocą miały miejsce spontaniczne demonstracje. Wciąż trwa też dyskusja o roli organów ścigania w rozliczeniu afer Kościoła katolickiego. Przypomnijmy, że Sejm może powołać komisję śledczą. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie kardynała Dziwisza złożył już europarlamentarzysta Wiosny Roberta Biedronia.

Jarosław Gowin, komentując dokument TVN24, zalecił kardynałowi Dziwiszowi wyznanie prawdy. Członek rządu powołał się na nadszarpniętą pamięć Jana Pawła II.

- Wyznanie prawdy należy się pamięci Ojca Świętego, ale także ono się należy tym wielu wspaniałym siostrom zakonnym, zakonnikom czy księżom, których spotkałem na swojej drodze i których uważam za najlepszych ludzi, jakich znam - tłumaczył w RMF FM.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zatrzymani po Marszu Niepodległości zostali zbadani alkomatem. Wynik zatrważa
2. Ważne słowa wicepremiera o zniesieniu obostrzeń. Podał termin, który zaskoczył wielu
3. OKO.press: Jarosław Kaczyński pilnuje, czy pod kościołami stoją policjanci

- Okoliczności, na które wskazuje ten film i wcześniejsza książka, i wiele innych wydarzeń, których część pamiętam z własnej biografii, bo byłem jedną z osób, które doprowadziły do odwołania arcybiskupa Juliusza Paetza, wtedy w naszych działaniach często napotykaliśmy na mur oporu ze strony instytucji kościelnej. Kluczową cegłą w tym murze był ówczesny sekretarz św. Jana Pawła II - dodawał Jarosław Gowin dla RMF FM.

Co więcej, reportaż TVN24 i dziennikarskie ustalenia wcale nie zdziwiły wicepremiera.

- Wśród osób, które zaangażowane były w okoliczności wyjaśniania prawdziwych, niestety, zarzutów wobec arcybiskupa Paetza, świadomość roli ówczesnego biskupa Dziwisza, dzisiaj kardynała Dziwisza była pełna - wyjawił polityk Zjednoczonej Prawicy.

Obrazy WTV"Straszono" Antifą na dachu podczas Marszu Niepodległości. Okazało się, że to ekipa TVPCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernych
  2. Używasz folii aluminiowej do pieczenia albo pakowania jedzenia? Popełniasz nieodwracalny w skutkach błąd
  3. 36-latka pozbawiona życia przed szpitalem w Świętokrzyskiem. Przerażająca zbrodnia
  4. Rozpoznajesz tych narodowców? Policja prosi o pomoc
  5. Policja i Strajk Kobiet pod domem lidera narodowców. Niepokojąca, nocna akcja
  6. Od wtorku całkowity lockdown, ludzie nie mogą wyjść z domu. Kolejny kraj podjął trudną decyzję
  7. Naukowcy aż osłupieli, gdy zrozumieli co widzą. Zaobserwowali zderzenie dwóch gwiazd neutronowych, nie spodziewali się

Źródło: [PAP/RMF FM]