Nieoficjalne: Poleciała głowa za skandaliczny materiał DDTVN. "Zwolniono jednego dziennikarza". TRICOLORS/East NewsŹródło: TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 30 Stycznia 2020

Nieoficjalne: Poleciała głowa za skandaliczny materiał DDTVN. "Zwolniono jednego dziennikarza"

TVN stał się obiektem krytyki po tym, jak w programie "Dzień Dobry TVN" stacja wyemitowała materiał dotyczący wokalisty zespołu BTS, Jungkooka. W odpowiedzi zwolniony został autor ulicznej sondy dotyczącej piosenkarza.

Zdaje się, że "Dzień Dobry TVN" coraz usilniej stara się dotrzeć do młodej widowni. W ubiegły wtorek w programie wyemitowano materiał poświęcony koreańskiej gwieździe k-popu Jungkookowi. Jego zdjęcie pojawiło się na ekranie w związku z plebiscytem "100 najpiękniejszych męskich twarzy na świecie", w którym zwyciężył wspomniany wokalista.

Nazwisko nic nie mówiło prowadzącym program Annie Kalczyńskiej i Andrzejowi Sołtysikowi. Dziennikarka skomentowała również wygląd artysty, zdaniem mediów i oburzonych fanów, w sposób rasistowski i ksenofobiczny. Następnie w programie wyemitowana została sonda uliczna, której autorem był Adam Feder. Dziennikarz w materiale wypytywał stołecznych przechodniów na temat ich zdania na temat "najpiękniejszego mężczyzny świata". Po odcinku na stację posypała się istna lawina krytyki. O sprawie zrobiło się głośno również w zagranicznych mediach.

Grobowy biznes. Ujawniamy przypadki nadużyć, które w kościele stanowią tajemnicę poliszynelaGrobowy biznes. Ujawniamy przypadki nadużyć, które w kościele stanowią tajemnicę poliszynelaCzytaj dalej

TVN zwalnia dziennikarza

– Jeżeli spodziewają się państwo na czele stawki na przykład Brada Pitta czy George’a Clooneya, to może państwa czekać spora niespodzianka. (…) Najprzystojniejszym mężczyzną świata jest Jungkook – powiedziała zapowiadająca materiał Anna Kalczyńska. I dodała: – Więc właśnie, nic nam to nazwisko nie mówi. Twarz, powiedziałabym... niespecjalnie bardzo męska, prawda? (...) Włosy zakładam, że farbowane.

Jungkook na Instagramie

W materiale autorstwa Adama Federa uczestnicy sondy komentowali wygląd koreańskiego wokalisty. Warto dodać, że dziennikarz pomylił zdjęcia i pytając przechodniów o ich zdanie dotyczące plebiscytu na najpiękniejszą twaraz, trzymał przed sobą zdjęcię kolegi z zespołu Jungkooka – Junga Ho-seoka.

"Kolczyk... Tak, kolczyk. W uchu noszą kolczyki. Moja krowa też ma kolczyk", powiedziała jedna z pytanych.

"Facet musi być facet, a kobieta - kobietą! A tutaj nie wiadomo, jak to jest", komentuje kolejna z pań, której słowa zostały wyemitowane w "Dzień Dobry TVN".

Na stację posypała się krytyka. Zachowanie dwójki prowadzących szeroko komentowano na Twitterze, okraszając posty hasztagiem #dziendobrytvisoverparty. Do materiału odniosły się również koreańskie media.

Jak podaje portal plejada.pl, Adam Feder, autor sondy na temat Jungkooka, został zwolniony z pracy. Telewizja jak dotąd nie skomentowała sprawy zwolnienia dziennikarza. Skomentowano za to puszczony przez stację materiał: "Wydźwięk audycji był całkowicie niezgodny z wartościami, które wyznajemy jako firma. Dlatego rozpoczęliśmy wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby podobne sytuacje nie powtórzyły się w przyszłości", napisano w oficjalnym komunikacie.

Do sprawy za pośrednictwem Twittera odniosła się również jedna z prowadzących wtorkowe wydanie "Dzień Dobry TVN" Anna Kalczyńska: "Szanowni Państwo, Przepraszamy wszystkich, których uraziły nasze komentarze odnośnie Pana Jeona JungKooka. Jest nam ogromnie przykro, że nasze słowa zostały odebrane jako rasistowskie czy ksenofobiczne. Z całą mocą pragniemy Państwa zapewnić, że nie kierowały nami takie pobudki
Nie mieliśmy świadomości, że nasza opinia dotycząca estetyki zostanie tak szeroko zinterpretowana. Rozumiemy jednak, że wyszło bardzo niezręcznie więc bijemy się w piersi", czytamy w poście, pod którym podpisali się zarówno Anna Kalczyńska, jak i Andrzej Sołtysik. Obaj dziennikarze pozostaną na swoich stanowiskach.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, skargi wpłyneły również do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Zarzuty dotyczyły dyskryminujących, obraźliwych komentarzy pod adresem zwycięzcy rankingu "100 najprzystojniejszych mężczyzn świata", którym został koreański piosenkarz Jeon Jungkook. Wszystkie skargi były napisane w języku polskim – mówi portalowi Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zapomnisz o jednym podpisie i nie dostaniesz renty. ZUS uzna, że nie żyjesz

2. Polakowi grozi więzienie. Przywiózł pamiątkę z podróży, która kusi wielu turystów

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Sytuacja jest poważna, mała córeczka gwiazdora disco polo w szpitalu. "Prosimy o modlitwę"