tvn. Kadr z ,,Down the road. Zespół w trasie"
Źródło: Kadr z ,,Down the road. Zespół w trasie"
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 7 Lutego 2020

Nowa produkcja TVN stygmatyzuje niepełnosprawnych? Nazwa budzi kontrowersje

TVN Grupa ma w posiadaniu kanał rozrywkowy TTV, który jest świetnie znany z programu ,,Królowe Życia" na czele z główną bohaterką, byłą stręczycielką. Teraz Przemek Kossakowski z kolejną produkcją próbuje swoich sił w walce ze stereotypami. Właśnie powstał nowy program, który ma opowiadać o prozie życia osób niepełnosprawnych intelektualnie z powodu trisomii. Niestety, ale już sama nazwa jest stygmatyzująca.

Stygmatyzacja osób niepełnosprawnych intelektualnie ma miejsce od wieków. Jeszcze nie tak dawno ,,niepełnosprawność intelektualna" była określana w diagnostyce psychiatrycznej jako debilizm, imbecylizm i idiotyzm, czy upośledzenie umysłowe. Właśnie dlatego odeszliśmy od używania tych terminów, aby nie stygmatyzować. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jaki dzisiaj mają wydźwięk dawniejsze określenia. Idąc tym torem, czy sformułowanie ,,down" w języku polskim jest miłe i pieszczotliwe? Producenci programu ,,Down the road. Zespół w trasie” są innego zdania. Czy taki przekład nie jest krzywdzący? Jak w takiej sytuacji mają poczuć się inni, którzy na co dzień zmagają się z trudnościami u bliskich, a ,,dystansu do siebie" rodem z DDTVN nie mają? Warto dodać, że ,,down the road" w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu ,,później".

Rząd udaje, że nigdy do tego nie doszło. Skandaliczne słowa Tadeusza RydzykaRząd udaje, że nigdy do tego nie doszło. Skandaliczne słowa Tadeusza RydzykaCzytaj dalej

TVN znów nie zna granic?

Oto jak program opisuje samo TTV: „Down the road. Zespół w trasie” to nowy program Przemka Kossakowskiego, który pojawi się na antenie TTV już wiosną 2020 roku. Opowiada o szóstce młodych osób z zespołem Downa, które wraz z Kossakowskim ruszają w podróż swojego życia. Wspólnie odwiedzą sześć krajów, a w drodze zmierzą się ze stereotypami, które często określają ich jako niesamodzielnych i wymagających opieki.

Te ogrubione słowa niestety występują w wersji oryginalnej. Wiadomo, że większa walka ze stereotypami będzie, gdy wyróżnimy słowa ,,z zespołem Downa", ,,stereotypami" czy ,,niesamodzielnych i wymagających opieki". Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że samodzielność, wykonywanie prostych czynności, wynika z osobistych preferencji osoby z trisomią oraz jej stopnia niepełnosprawności intelektualnej. I tak, Ci ludzie bywają niesamodzielni i powinniśmy również o tym pamiętać, tak samo jak o trudach rodzin, którzy żyją tak na co dzień. Koloryzowanie, jak jest pięknie, wcale nie edukuje społeczeństwa ani nie odzwierciedla prawdy.

Osoby z dodakowym chromosomem chodzą już po światowych wybiegach, robią karierę w muzyce, a nawet biorą udział w Eurowizji. Jak widać, produkcji TTV bardzo daleko do Zachodu, a zamiast walki ze stereotypami, zrobiło się niesmacznie. Zastanawiające jest, kto wykonywał przekład samej nazwy?

„Down the road. Zespół w trasie” będziemy mogli obejrzeć już na wiosnę. Póki co dostępny jest zwiastun, na którym możemy zobaczyć m.in. jak prowadzący wyciąga z portfela 10 zł. Chłopak protestuje, odpowiadając ,,Ja swoich pieniędzy nie będę dawał". Na to Kossakowski mówi ,,10 zł...mogę? Ten odcinek trasy sponsoruje Krzysiu" i zapłacił jego pieniędzmi.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. zł

2. Katastrofa samolotu w USA. Wszyscy pasażerowie i pilot zginęli

3. Ku przestrodze, mrożące krew w żyłach nagranie. Kobieta w ciąży wbiegła na tory

4. 500 plus w obecnej formie funkcjonować będzie tylko do przyszłego roku. Niepewny los świadczenia

5. Ksiądz nagradza hojnych parafian. Wiemy, na co wyda datki zebrane po kolędzie

6. Pięć młodych osób zginęło na miejscu w zachodniej Polsce. Prokuratura przekazała porażające szczegóły