Bohater materiału telewizji TVN, syryjski dziennikarz, został zaatakowany przez serwis TVP Info.. Screen pochodzi ze strony tvp.infoŹródło: Screen pochodzi ze strony tvp.info
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 27 Stycznia 2021

TVP Info atakuje bohatera reportażu TVN-u. "Publiczny lincz na rodzinie"

„Po reportażach TVN uzyskał azyl w Polsce, pobił żonę i uciekł”, przekonuje serwis TVP Info. Zdaniem Piotra Czabana, współtwórcy materiału o syryjskiej rodzinie, artykuł należącego do publicznego nadawcy portalu to wyraz „publicznego linczu”.

Dziennikarze Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban wzięli bezpośredni udział w sprawie zapewnienia azylu reporterowi z Syrii, który wraz ze swoją rodziną zdecydował się uciec z kraju.

Sprawa została sfinalizowana w listopadzie ubiegłego roku. Wobec prześladowań, z jakimi zmagali się syryjscy dziennikarze, zdecydowano udzielić schronienia rodzinie Al-Halabi, wskazuje Press.pl.

Serwis zwraca uwagę, że ze względu na zaangażowanie w ewakuację Baca-Pogorzelska i Czaban zostali nagrodzeni przez Press Club Polska. Dziennikarzy wyróżniono ponadto w ramach przyznawanej przez Radio Zet Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Atak po materiale TVN

Do sprawy nawiązał internetowy serwis TVP Info. W artykule pt. „Po reportażach TVN uzyskał azyl w Polsce, pobił żonę i uciekł”, autorstwa Cezarego Gmyza opisano szczegóły rzekomego zdarzenia z końca grudnia 2020 roku.

Do prokuratury trafiło zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego i jego apeli. Zapadła decyzjaDo prokuratury trafiło zawiadomienie ws. Jarosława Kaczyńskiego i jego apeli. Zapadła decyzjaCzytaj dalej

W przytaczanym przez press.pl materiale autor przekonuje, że syryjski reporter miał pobić swoją żonę, a następnie uciec z mieszkania. Mężczyzna miał też grozić wspomnianej Karolinie Bacy-Pogorzelskiej, zapewniając, że jeśli nie zostawi rodziny w spokoju, złoży zawiadomienie o nękaniu.

Gmyz zaznaczył ponadto, że wiadomości dotyczące życia dziennikarza, w tym choćby śmierci jego córki, rodzą liczne wątpliwości.

Sytuację skomentowała sama zainteresowana. Baca-Pogorzelska zaznaczyła, że od listopada nie jest zaangażowana w sprawy Syryjczyków i nie chce komentować prywatnego życia rodziny Al-Halabi.

Azyl polityczny przyznawany jest za prześladowania. W uzasadnieniu decyzji azylowej Omara jest mowa o prześladowaniu syryjskich dziennikarzy. Nie rozumiem związku między udzieleniem azylu a prywatnym życiem rodziny Omara. Nie mam z Omarem żadnego kontaktu od wielu tygodni, a więc nie mogłam też otrzymać żadnych gróźb, zapewniła, cytowana przez tvp.info.

W nieco ostrzejszym tonie rzecz skomentował Piotr Czaban. W jego opinii autor wykorzystał sytuację, by móc uderzyć w muzułmańską społeczność. – Z dziennikarskiej perspektywy jest to niedopuszczalne, aby wymieniać nazwiska, publikować zdjęcie osoby, nawet wobec której są jakieś podejrzenia. Artykuł TVP pogwałcił prawo do prywatności Omara i Asmy – zaznaczył, cytowany przez press.pl.

Zdaniem Czabana artykuł serwisu TVP Info to „publiczny lincz na tej rodzinie”.

Ta rodzina potrzebuje spokoju, bo przez ostatnie 10 lat żyła w wojnie. Cieszę się, że uratowaliśmy cztery życia ludzkie. Zawsze warto pomagać – zaznacza. Sprawę skomentował również w mediach społecznościowych.

źródło: press.pl / tvp.info / Twitter

Artykuły polecane przez redakcję WTV: