tvn dziwisz. Wikimedia Commons / Bartosz Staszewski, Staszewski.seŹródło: Wikimedia Commons / Bartosz Staszewski, Staszewski.se
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 26 Listopada 2020

Kardynał Dziwisz przerwał milczenie, odpowiedział na oskarżenia. Błądzi w swoich tłumaczeniach po filmie TVN

Reportaż telewizji TVN na temat kardynała Stanisława Dziwisza wciąż budzi ogromne emocje. Ostatecznie na jego temat postanowił wypowiedzieć się sam zainteresowany. Znany polski hierarcha twierdzi, że nie może zrozumieć, dlaczego próbuje się zrzucić na niego winę za przypadki pedofilii w Kościele.

Kardynał Stanisław Dziwisz po raz kolejny zabrał głos w sprawie kontrowersyjnego dokumentu, wyemitowanego w telewizji TVN na początku listopada. 

Wiele osób nie płaci składek, seniorzy w niepokoju. Rzecznik ZUS przekazał, co dalej z emeryturamiWiele osób nie płaci składek, seniorzy w niepokoju. Rzecznik ZUS przekazał, co dalej z emeryturamiCzytaj dalej

Reportaż TVN wciąż żywy w dyskusji

Nie milkną echa filmu dokumentalnego "Don Stanislao", który 9 listopada wyemitowała na swej antenie telewizja TVN. Kontrowersyjny reportaż dotyczył domniemanych związków jednego z najpopularniejszych polskich hierarchów kościelnych z przypadkami tuszowania afer pedofilskich w Kościele na całym świecie. 

W materiale zgromadzonym przez dziennikarzy TVN znalazło się wiele dokumentów oraz rozmów, z których wynika, jakoby kardynał Stanisław Dziwisz miał podejmować się "wyciszania" przypadków nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się przedstawiciele Kościoła. Robić to miał "po znajomości" lub z powodu korzyści materialnych. 

Reportaż TVN-u był już szeroko komentowany przez hierarchów Kościoła, polityków, a nawet celebrytów. Do treści filmu szybko odniósł się również sam kardynał Stanisław Dziwisz, który wydał w tej sprawie oświadczenie. 

"Ponawiam propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja - pisze kard. Dziwisz, zgłaszając jednocześnie gotowość do współpracy z taką komisją" - czytaliśmy w oficjalnym stanowisku kardynała Dziwisza. 

W ostatnich dniach katolicki duchowny po raz wtóry zabrał głos w sprawie dokumentu TVN-u. Kardynał odniósł się także do głośnej sprawy ks. Wodniaka, który, pełniąc funkcje kapłańskie w Międzybrodziu Bialskim, miał się dopuszczać nadużyć seksualnych wobec nieletniego. 

Tego jeszcze nie było. Rosjanie żądają stenogramu rozmowy Kaczyńskich z chwil przed katastrofą smoleńską, Polska odpowiadaTego jeszcze nie było. Rosjanie żądają stenogramu rozmowy Kaczyńskich z chwil przed katastrofą smoleńską, Polska odpowiadaCzytaj dalej

Kardynał Dziwisz nie rozumie tak dużego zainteresowania swoją osobą 

W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, kardynał Dziwisz odniósł się do zarzutów o zignorowanie sprawy ks. Wodnickiego, która została mu przedstawiona przez ks. Isakowicza-Zaleskiego. 

W 2012 r. do hierarchy został skierowany list, w którym przedstawiono sprawę ministranta, który był molestowany przez księdza w Międzybrodziu Bialskim. 

"Cztery lata temu napisał do mnie p. Janusz Szymik, b. ministrant i lektor z Międzybrodzia Bialskiego, który w załączonym liście opisuje molestowanie seksualne jakiego wobec niego w latach 1986 – 1989 dopuścił się ks. Jan Wodniak, ówczesny kapłan archidiecezji krakowskiej i b. kapelan poprzedniego metropolity krakowskiego (...) Rozmawiałem osobiście z autorem listu w obecności jego żony i wujka, którzy potwierdzili opisywane zdarzenia. Niestety ordynariusz bielsko-żywiecki J. E. Ks Bp Tadeusz Rakoczy, do którego zwracała się rodzina, nie rozwiązał tego problemu. W chwili obecnej grozi to postawieniem zarzutu o tuszowanie przez władze kościelne stosunków homoseksualnych, które  podwładny im duchowny (nadal urzędujący proboszcz) utrzymywał z osobą nieletnią." - pisał wówczas do Dziwisza ks. Izakowicz Zaleski. 

Gdy sprawa zignorowania informacji została wystawiona na światło dzienne, kardynał zaprzeczył, by rzeczywiście miał posiadać jakąkolwiek wiedzę w sprawach tuszowania czynów pedofilnych.

- Faktycznie to była straszna rzecz, ale nie rozumiem, dlaczego wszyscy, na miłość boską, chcą wmówić, że jest to moja wina, tymczasem w ogóle go nie znałem, ani nigdy nie widziałem, a rzecz działa się na przełomie lat 80. i 90., kiedy nie było mnie w Polsce - powiedział sekretarz Jana Pawła II. 

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Popularny bank z ważnym apelem do klientów. Nawet się nie zorientujesz jak zabiorą wszystkie pieniądze
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Hierarcha tłumaczył również, że parafia nie znajdowała się pod jego jurysdykcją, toteż sprawa ks. Wodnickiego powinna zostać przekazana odpowiedniej diecezji. 

Bohater reportażu TVN-u bronił się również, opowiadając o innych przypadkach pedofilii w Kościele, które zostały odpowiednio rozpatrzone, gdy sprawował swoje funkcje w archidiecezji krakowskiej. 

- Podczas moich rządów w archidiecezji krakowskiej wpłynęły doniesienia na siedmiu księży o wykorzystanie małoletniego i wszystkie te sprawy zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi w Kościele procedurami - mówił w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną. 

Dziennikarz pokazał dwa niewiarygodne zdjęcia z anteny TVP. Internauci nie mogą powstrzymać śmiechu, nikt wcześniej nie zauważył?Dziennikarz pokazał dwa niewiarygodne zdjęcia z anteny TVP. Internauci nie mogą powstrzymać śmiechu, nikt wcześniej nie zauważył?Czytaj dalej

źródło: gazeta.pl, o2.pl, isakowicz.pl

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  2. Szybko, prosto i pysznie. Najlepszy przepis na surówkę z białej kapusty
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Dziś jest ostatnia szansa. Tysiące Polaków powinno się pospieszyć przed nadejściem zimy. Ważna wiadomość dla wszystkich planujących wyjazd
  7. Chiny wysłały rakietę na Księżyc. Ujawniono cel tajemniczej misji, wielkie zaskoczenie