Występujący na antenie TVN Andrzej Duda odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.. Screen pochodzi z programu TVN24Źródło: Screen pochodzi z programu TVN24
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 23 Stycznia 2021

Andrzej Duda w TVN musiał odnieść się do tematu aborcji. „Wyrok TK nie wpłynął na kwestię życia kobiet”

Występujący na antenie TVN Andrzej Duda odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W opinii prezydenta decyzja organu nie wpłynęła na życie Polek. Gość programu „Sprawdzam” Krzysztofa Skórzyńskiego skomentował też złożony przez siebie projekt kompromisu aborcyjnego.

  • Andrzej Duda był gościem Krzysztofa Skórzyńskiego w TVN24
  • W trakcie rozmowy poruszono kwestię akcji szczepionkowej czy zmian, jakie przeszedł Biały Dom
  • Nie zabrakło nawiązania do wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. „Jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej”, przyznał prezydent

Podczas niemal godzinnej rozmowy głowy państwa z dziennikarzem stacji nie zabrakło najbardziej kontrowersyjnych tematów minionych tygodni. Andrzej Duda mówił m.in. o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, odmrożeniu gospodarki czy Narodowym Programie Szczepień.

Na antenie TVN24 padło też nazwisko minister Emilewicz, której synowie korzystali ze stoków mimo ich oficjalnego zamknięcia, nie posiadając przy tym odpowiednich zezwoleń. Najszerzej komentowane były jednak słowa, w których prezydent nawiązał do wywołanych decyzją TK protestów Polek.

Andrzej Duda w TVN: „Jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej”

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w żaden sposób nie wpłynął na kwestię życia kobiet – zapewnił Andrzej Duda.

Przypomnijmy, że 22 października kierowany przez Julię Przyłębską organ orzekł, aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

Nagonka na Donalda Tuska w programie TVP. Nagonka na Donalda Tuska w programie TVP. "Czy on jest zdrowy na umyśle?"Czytaj dalej

Po fali manifestacji prezydent wystosował projekt proponujący niejaki kompromis w sferze aborcji. W rozmowie ze Skórzyńskim Duda przyznał jednak, że jest przeciwnikiem aborcji eugenicznej.

Ale jestem też prezydentem – zaznaczył – i w związku z tym wystąpiłem z projektem, bo uważałem, że tak właśnie powinien zrobić prezydent RP, mimo iż on nie jest zgodny z moimi poglądami.

„Nikt nie zginął”

Po wspomnieniu protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, które minionej jesieni opanowały ulice w całym kraju, rozmowa zeszła na wielokrotnie krytykowane działania służb. Przypomnijmy, że podczas manifestacji niejednokrotnie dochodziło do eskalacji przemocy ze strony mundurowych.

Nieco inny pogląd na sprawę ma goszczący na antenie TVN24 prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy „policja zachowuje się w niezwykle profesjonalny sposób”.

Nikt nie zginął na tych protestach – zaznaczył polityk, który w lipcu ubiegłego roku zapewnił sobie reelekcję.

Jeżeli policja postępuje tak, że nie ma poszkodowanych, to znaczy, że wykonuje swoje obowiązki bardzo dobrze, czasem policja musi działać w sposób bardzo stanowczy – zapewnił.

źródło: TVN24

Artykuły polecane przez redakcję WTV: