Kinga Rusin. Wikimedia/Fryta 73
Źródło: Wikimedia/Fryta 73
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 21 Października 2020

Gwiazda TVN nie wytrzymała, padły bardzo mocne słowa. "Nie jesteśmy nieme ani ubezwłasnowolnione"

Kinga Rusin znana jest ze swoich poglądów - często obwieszcza je za pomocą mediów społecznościowych. Nie kryje, że uważa się za feministkę. Tym razem postanowiła zareagować w sprawie nadchodzącego czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Użyła ostrych słów.

Zaapelowała do członków Trybunału Konstytucyjnego, przyłączając się tym samym do dzisiejszego protestu kobiet.

Maryla Rodowicz ma koronawirusa? Opublikowała bardzo niepokojące zdjęcie, fani przerażeniMaryla Rodowicz ma koronawirusa? Opublikowała bardzo niepokojące zdjęcie, fani przerażeniCzytaj dalej

Kinga Rusin: nie godzę się, żeby tak ważne decyzje w imieniu kobiet podejmowali mężczyźni

Dziś na ulicach Warszawy odbył się protest osób, które nie godzą się na proponowane przez rządzących zmiany zaostrzające prawo aborcyjne. W kwestii tego, czy zaostrzenie prawa jest zgodne z konstytucją, ma we czwartek wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny, który składa się w większości z sędziów wybranych do niego przez Prawo i Sprawiedliwość. Kobiety wyszły więc protestować, by chronić swoich praw i życia. Przez ostatni tydzień informacje o proteście rozchodziły się po internecie, by uświadomić jak największej liczbie osób, z czym wiąże się całkowite zdelegalizowanie aborcji.

Angażowały się również gwiazdy. Jedną z nich była Kinga Rusin, która na swoim profilu na Instagramie opublikowała płomienny apel do sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

- W najbliższy czwartek tzw. Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy przepisy o przerywaniu ciąży ze względu na ciężkie wady płodu są zgodne z Konstytucją. Apeluję do sumień członków TK: W tym strasznym momencie, kiedy kobieta dowiaduje się o nieodwracalnym uszkodzeniu płodu, pozwólcie jej samej podjąć tę bardzo trudną decyzję, co dalej ma robić! - pisała gwiazda.

Według prawa o całkowitym zakazie aborcji, kobieta będzie musiała urodzić dziecko, nawet wtedy, kiedy wady płodu będą oznaczać dla niego śmierć tuż po urodzeniu.

- Zmuszanie kobiety do donoszenia, wbrew jej woli, embriopatologicznej ciąży i urodzenia dziecka bez mózgu, bez narządów wewnętrznych czy zdeformowanego, a później patrzenia na jego cierpienia i często agonię jest skazywaniem jej na niewyobrażalne tortury, rozpacz, niekończący się psychiczny i fizyczny ból, na depresję i długotrwałą traumę - komentowała dalej prezenterka.

IMGW ostrzega, zacznie się z samego rana. Wiemy, kto powinien się przygotowaćIMGW ostrzega, zacznie się z samego rana. Wiemy, kto powinien się przygotowaćCzytaj dalej

W ostatniej części apelu zaznaczyła, że wiele decyzji dotyczących ciał kobiet jest w Polsce podejmowanych przez mężczyzn, których doświadczenia w kwestii aborcji nigdy nie będą takie same.

- Sama jestem matką i mam dwie córki, nie godzę się, żeby tak ważne decyzje w imieniu kobiet podejmowali mężczyźni (w TK jest ich 13 na 15 członków(!), 72% polskich parlamentarzystów to mężczyźni). Prawo dotyczące zdrowia i życia kobiet musi być stanowione z ich udziałem, akceptacją i poparciem. Nie jesteśmy nieme ani ubezwłasnowolnione, mamy równe prawa i nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie - można było przeczytać na profilu celebrytki.

Apel Kingi Rusin na Instagramie

Orzeczenie trybunału już we czwartek

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tego, czy ustawa o całkowitym zakazie aborcji jest zgodna z konstytucją, zostanie ogłoszone w czwartek. Od tygodni trwają internetowe (ze względu na koronawirusa) protesty kobiet, które nie godzą się na takie przypieczętowanie ich losu. Obawy są zasadne, bo polskie prawo aborcyjne na tle wielu państw europejskich i tak jest bardzo ostre.

W Polsce obowiązuje tzw. kompromis aborcyjny. Niedozwolona jest aborcja na życzenie, jednak usunięcie ciąży możliwe jest w trzech przypadkach - kiedy dojdzie do poważnych wad rozwojowych płodu, kiedy ciąża zagraża zdrowiu i życiu kobiety oraz kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (możliwe usunięcie do 12 tygodnia).

Tadeusz Rydzyk może mieć poważny problem? Koronawirus w jego zakonie, jest pilny komunikatTadeusz Rydzyk może mieć poważny problem? Koronawirus w jego zakonie, jest pilny komunikatCzytaj dalej

W 1996 r. rząd SLD-PSL dodał zapis, że aborcja możliwa jest również wtedy, gdy "kobieta ciężarna znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej" i o ile ciąża nie trwa dłużej niż 12 tygodni. Zapis ten został jednak zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny i odrzucony.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Przerażające nagranie z warszawskiego metra. Służby nie chciały zareagować, pasażerowie wzięli sprawy we własne ręce

2. Szykują surowe mandaty na wszystkich świętych. Z cmentarza możesz wrócić z ogromną karą, wiemy za co

źródło: [radiozet.pl][OKO.press]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. RMF: będą nowe restrykcje w Polsce. Wyjawili szczegóły, tysiące Polaków będzie wściekłych, uderzy też w turystów
  2. WHO popełniło karygodny błąd w sprawie koronawirusa? Wielu rwie włosy z głowy po miażdżącej opinii naukowców
  3. Czy kary za śmiecenie w lesie muszą być wyższe, aby przemówić ludziom do rozsądku? Najnowsze odkrycie leśników zatrważa
  4. Polska przez homofobię bez dostępu do kolejnej usługi. Jesteśmy na liście z Afganistanem, Białorusią i Kirgistanem
  5. Możesz zapłacić nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w górę
  6. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  7. Przez nią poważnie zachorowały. Dramatyczne wyznanie uczestniczki "Tańca z gwiazdami', chodzi o bardzo niezdrową dietę