Dziennikarz telewizji TVN Piotr Kraśko domaga się reakcji Kościoła katolickiego.. "Dzień dobry TVN"
Źródło: "Dzień dobry TVN"
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Listopada 2020

Kraśko wręcz żąda od Kościoła ustosunkowania się do wszystkiego, co się wydarzyło. Ujawnił kilka faktów po rozmowie z Dziwiszem

Dziennikarz telewizji TVN Piotr Kraśko domaga się reakcji Kościoła katolickiego w sprawie doniesień, dotyczących kardynała Stanisława Dziwisza i wpływu hierarchów w krycie zjawiska pedofilii. Apeluje o powstanie specjalnej komisji.

Nie milkną echa dotyczące domniemanego zaangażowania kardynała Dziwisza w machinę tuszowania czynów pedofilskich przez duchownych. Dyskusja rozgorzała na dobrę po wywiadzie przeprowadzonym przez Piotrka Kraśkę, w którym przepytywał hierarchę w sprawie liczby ofiar Marciala Maciela Degollado. Sprawę czynów pedofilskich, których przez dekady dopuszczał się założyciel Legionu Chrystusa, była latami kryta prze władze Watykanu. Dziwisz zapewniał, że nie wiedział o zawieszeniu postępowania w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.

– Chcą przerzucić na mnie odpowiedzialność. Ja tej odpowiedzialności nie miałem. Nie miałem wiedzy. To jest inna diecezja – przekonywał na antenie TVN24 wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

Przypomnijmy, że od 1941 roku czynów pedofilskich dopuściła się przynajmniej 33 księży oraz 71 seminarzystów, którzy należeli do Legionu Chrystusa. Ich ofiarami padło przynajmniej 175 osób, a 60 z nich skrzywdzić sam założyciel stowarzyszenia. Marcial Maciel Degollado miał ponadto szóstkę własnych dzieci, które również padły ofiarą molestowania ze strony duchownego. Dochodzenie w sprawie zarzutów ciążących na Degollado było latami blokowane przez kardynała Angelo Sodano, sekretarza stanu w czasie pontyfikatu papieża Polaka. Po opublikowaniu raportu Sodano podał się do dymisji.

Taktyka, jaką Dziwisz przyjął w trakcie rozmowy z Piotrem Kraśką, to jednak najdobitniejszy przykład klasycznego "nic nie widziałem, nic nie słyszałem".

Ksiądz Isakowicz-Zaleski ujawnił, o co prosił go kardynał Dziwisz. Nie do wiaryKsiądz Isakowicz-Zaleski ujawnił, o co prosił go kardynał Dziwisz. Nie do wiaryCzytaj dalej

"To żadna linia obrony"

– Bardzo liczyłem na to, że usłyszymy więcej w trakcie tej rozmowy, która odbyła się w połowie października w Krakowie. To była jedna z najtrudniejszych rozmów w moim życiu – przekazał Kraśko na kanapie "Dzień dobry TVN". W programie wystąpił ze znanym ze swej religijności dziennikarzem Tomaszem Terlikowskim, który nie boi się jednak otwarcie krytykować działań Kościoła.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. W Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowców
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

Dziwisz odpiera ataki, twierdząc, że mają one za zadanie zniszczyć dziedzictwo Wojtyły. Zdaniem Terlikowskiego to jednak żadna linia obrony.

– Kardynał Dziwisz w wywiadzie z Piotrem Krasko, ale również w rozmowach z Marcinem Gutowskim nawet nie strzelał sobie w kolano, tylko seriami z karabinu maszynowego strzelał sobie w głowę, mówiąc brutalnie. Dlatego że większość z spraw, które były omawiane, to są sprawy szczegółowo opisane, są świadkowie, którzy o tym mówią, tak naprawdę nikt temu nie zaprzecza. W związku z tym tylko do końca wyjaśnienie tych spraw jest strategią skuteczną. Każdy, kto śledził historię Kościoła w Stanach Zjednoczonych ma tego świadomość – mówił na antenie TVN dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Niespodziewane doniesienia. Nadchodzi Niespodziewane doniesienia. Nadchodzi "biskajskie ciepło", sytuacja miejscami całkowicie się odmieniCzytaj dalej

Kraśko na antenie TVN: "To było 12-letnie dziecko, które ksiądz gwałcił 500 razy"

Piotr Kraśko apeluje o powstanie specjalnej komisji, która wyjaśni udział hierarchów w krycie dopuszczających się pedofilii księży. Zdaniem dziennikarza jest duża szansa, że dojdzie do jej uruchomienia.

Według Kraśki, biorąc pod uwagę, że Watykan zareagował bardzo stanowczo w sprawie kardynała Gulbinowicza, nie ma powodów, by wątpić, iż Stolica Apostolska zdecyduje się powołać specjalną komisję.

– W tym wszystkim jest jeszcze bardzo ludzka opowieść. To było 12-letnie dziecko, które ksiądz gwałcił 500 razy, to jest niewyobrażalna sytuacja. Tylko gdzieś jeszcze są te setki w straszny sposób doświadczonych dzieci. Po co to wszystko, jeśli nie po to, żeby się nad nimi pochylić, objąć, zapłakać, prosić o przebaczenie? Kto ma się tym zająć, jak nie Kościół? – pytał retorycznie prowadzący "Faktów" TVN.

źródło: dziendobry.tvn.pl

Nowy Nowy "ekspert" TVP Info stanął w obronie Edyty Górniak po jej teoriach. Niespodziewanie puściły mu nerwyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  2. Chcesz uniknąć zawału, udaru i chorób serca? Pij go na zdrowie, najlepiej codziennie i żyj pełnią życia
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Media potwierdziły. Rozpoczyna się luzowanie obostrzeń. Kolejny kraj otwiera swoje granice
  6. Co kometa ma w środku? Zadziwiające wnioski naukowców, nie do uwierzenia