TVN. GABRIEL BOUYS/AFP/East News
Źródło: GABRIEL BOUYS/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 15 Listopada 2020

Ujawnił "drugą twarz" kardynała Dziwisza. Teraz przerwał milczenie, "zgłaszają się dziesiątki osób"

Trwa dyskusja po emisji dokumentu stacji TVN. Autor reportażu, Marcin Gutowski po raz pierwszy wypowiedział się dla prasy. Wskazał, że popularność materiału pozwoliła na odnalezienie nowych, niezwykle ważnych tropów w sprawie kardynała Dziwisza. Do dziennikarza zgłasza się nawet po kilkadziesiąt osób.

9 listopada Marcin Gutowski zaprezentował opinii publicznej obszerny reportaż dotyczący działalność kardynała Dziwisza. TVN wywołał istną burzę oraz debatę o pozycji Kościoła katolickiego w naszym społeczeństwie. Od tego czasu reporter nie komentował efektów swojej pracy. W końcu przerwał milczenie i zgodził się na rozmowę z redakcją "Faktu".

Obrazy WTV"Wiadomości" TVP: Nikt się nie spodziewał tak bezczelnego wydania. Sądzą, że tuszowanie pedofilii przez papieża jest atakiem lewicowych opozycjonistówCzytaj dalej

- Kardynał Stanisław Dziwisz dla wielu Polaków jest wielkim autorytetem, ale jednocześnie osobą, wokół której od lat pojawiały się różne plotki, niejasności, docierały one także do mnie - tłumaczył dziennikarz TVN-u dla "Faktu".

Stacja TVN spopularyzowała doniesienia o kardynale Dziwiszu: "Najwyższy czas przerwać to milczenie"

Emerytowany hierarcha musi mierzyć się z oskarżeniami o tuszowanie przestępstw księży-pedofilów oraz przyjmowanie łapówek. O pracy Gutowskiego wcześniej wiedział Piotr Kraśko, który rozmawiając z Dziwiszem mógł usłyszeć jedynie "nie wiem, nie pamiętam". W podobnym tonie wypowiadał się dla TVN-u podczas pracy nad reportażem.

- Zaczęliśmy pracę w drugiej połowie września, udało nam się dotrzeć do źródeł, które potwierdziły kwestie przedstawione w reportażu, ale wątków dotyczących osoby kardynała jest dużo, dużo więcej. Po emisji zgłaszają się do nas dziesiątki osób, które wspominają o kolejnych wydarzeniach, podpowiadają nowe tropy ważne w tej historii - wyjawił dziennikarz TVN-u dla "Faktu". Sam wskazywał w mediach społecznościowych, że zaliczał się do tak zwanego pokolenia JPII, dla którego zarówno Dziwisz, jak i papież Polak byli wielkimi autorytetami.

Poruszono też sprawę nagłaśnianą przez księdza Isakowicza-Zaleskiego. Hierarcha w 2012 roku miał wystosować do kardynała Dziwisza list w sprawie nadużyć seksualnych wobec ministranta Szymika. TVN w dokumencie również odnosił się do zarzutów o niezareagowanie na krzywdę dziecka. - Gdy w ostatnich tygodniach głośna stała się sprawa Janusza Szymika, który przed laty był ministrantem i był molestowany przez ks. Jana Wodniaka, w redakcji postanowiliśmy sprawdzić, czy to jedyna sprawa, gdzie pojawia się nazwisko kardynała i w której da się udokumentować jego niekoniecznie najlepszy udział - podawał w "Fakcie".

Duszpasterz próbował zniechęcić Gutowskiego do dalszej pracy nad "Don Stanislao". Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski oraz samego Dziwisza zostało wydane dopiero po premierze filmu. Dziennikarz TVN wyjaśnił, że doniesienia o zaniechaniach kardynała już wcześniej okrążały media. - Krążyły takie informacje, nie było to głośno wypowiedziane ani zweryfikowane, media w Polsce nie podejmowały tego tematu. Uznaliśmy więc, że najwyższy czas przerwać to milczenie i spróbować zadać kardynałowi pytania dotyczące spraw, o które na świecie pytają go już od lat - opowiadał.

Prowadząca Prowadząca "Pytanie na śniadanie" oburzona zachowaniem Edyty Górniak, ostro skomentowała. Będzie konflikt?Czytaj dalej

W materiale mogliśmy dostrzec, że TVN został oskarżony o nagabywanie oraz nachalne nachodzenie emerytowanego księdza. - To jest dla mnie bardzo zaskakujące, że wydał oświadczenie we włoskiej agencji prasowej, mimo że ponad miesiąc wcześniej zadaliśmy mu kilkadziesiąt pytań i wielokrotnie, bardzo grzecznie prosiliśmy o to, by na nie odpowiedział - deklarował Gutowski w rozmowie z dziennikiem "Fakt". Kardynał wyparł się zarzutów oraz wyraził nadzieję na wyjaśnienie sprawy przed niezależną komisją.

Sprawą wciąż nie zajęły się polskie organy ścigania, choć zawiadomienie w tej sprawie zostało złożone przez europarlamentarzystę z Lewicy, Łukasza Kohuta. O dokumencie TVN-u pisały także zagraniczne media. - Dopiero gdy "iskry sprawy", jak to ujął w swoim oświadczeniu kardynał Dziwisz, spadły także na Włochy, bo wszystkie najważniejsze włoskie gazety napisały o naszym reportażu, wtedy postanowił się do niego odnieść, ale nie w Polsce a właśnie we Włoszech - tłumaczył Gutowski.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Resort się postarał, podatek jest nie do ominięcia. Nie zasłonisz się nawet związkiem małżeńskim
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

Dziwisz, jak podaje Gazeta.pl, w oświadczeniu mówił o dobru dzieci. Konferencja Episkopatu Polski zaś w dwuakapitowym komunikacie podziękowała księdzu za posługę oraz wyraziła nadzieję na rozwianie wątpliwości wokół hierarchy. - Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów. Dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości. Jestem gotowy do pełnej współpracy z niezależną komisją - wskazywał kapłan po emisji materiału w TVN-ie.

Wiemy, jak mieszka członek Golec uOrkiestra, wielu może być wściekłych. Czy naprawdę jest aż tak ciężko?Wiemy, jak mieszka członek Golec uOrkiestra, wielu może być wściekłych. Czy naprawdę jest aż tak ciężko?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powszechnie popełniany błąd może zagrozić naszemu zdrowiu. Wiele osób nie zdaje sobie z niego sprawy
  2. Widzisz biały kożuch na kapuście kiszonej lub ogórkach kiszonych i nie wiesz czy jeść czy wyrzucać? Wyjawiamy co oznacza biały nalot
  3. 36-latka pozbawiona życia przed szpitalem w Świętokrzyskiem. Przerażająca zbrodnia
  4. Rozpoznajesz tych narodowców? Policja prosi o pomoc
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  7. Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmiany

Źródło: [Fakt]