TVN repolonizacja mediów. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Karpiuk
Autor Konrad Karpiuk - 11 Września 2020

Istnienie TVN zagrożone? Ujawniono kulisy rządowych planów, robi się bardzo gorąco

TVN od dłuższego czasu pozostaje solą w oku obozu rządzącego. Na stację padł blady cień, gdy Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało "polonizację" mediów, która w praktyce polegałaby na przejęciu przez państwo prywatnych grup medialnych.

Wygląda jednak na to, że TVN nie musi się czuć zagrożone, przynajmniej na jakiś czas. Choć Prawo i Sprawiedliwość po reformie w ministerstwach planowało zająć się sprawą dekoncentracji mediów, to niespodziewaną interwencję w tej sprawie podęła strona amerykańska. USA odgraża się, że sprzeciwi się ingerencji rządu w rynek medialny. PiS-owi bardzo zależy na dobrych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, które z kolei zainwestowały niemałe pieniądze w Polski rynek medialny.

Tomasz Komenda nagle wyszedł na scenę i zaskoczył wszystkich zebranych. Niesamowite sceny na premierze filmuTomasz Komenda nagle wyszedł na scenę i zaskoczył wszystkich zebranych. Niesamowite sceny na premierze filmuCzytaj dalej

TVN mógł paść ofiarą planu Zjednoczonej Prawicy

Według sierpniowych informacji "Gazety Wyborczej" Zjednoczona Prawica rozważała dwie opcje dekoncentracji mediów w Polsce. Mniej agresywny "projekt Glińskiego" stworzony przez Ministerstwo Kultury opiera na rozwiązaniach z Francji i Niemiec. Ponadto ma być uzgadniany z zagranicznymi partnerami, posiadającymi w Polsce aktywa na rynku medialnym. Druga propozycja jest jednak dużo bardziej inwazyjna i bardziej ingerująca w wolność mediów.

Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Zarobi kokosy, w rządzie nie mógł liczyć na nawet połowęŁukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Zarobi kokosy, w rządzie nie mógł liczyć na nawet połowęCzytaj dalej

Projekt Zbigniewa Ziobry według GW chce podzielić wszystkie duże, prywatne koncerny medialne, a następnie wymusić na nich wyprzedaż aktywów. Z kolei Rzeczpospolita podała, że w obozie Zjednoczonej Prawicy myślano także o projekcie wykupienia wszystkich opiniotwórczych mediów przez spółkę PKN Orlen. Wygląda jednak na to, że interwencja USA powstrzyma plan przejęcia kontroli mediów. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Krystyna Pawłowicz miała złamane serce, a nikt o tym nie mówi. Głęboko skrywane tajemnice jej przeszłości ujrzały światło dzienne
2. Idealne na piątkowy obiad, niezwykle pyszne i chrupiące kotleciki z buraka. Wyjątkowy sos podkreśli ich cudowny smak

Interwencja USA uratuje TVN i inne prywatne media

- Od strony amerykańskiej otrzymaliśmy jasny przekaz: jeśli przeprowadzimy, naszym zdaniem konieczną, repolonizację mediów, wówczas możemy liczyć się nie tylko z ostrym sprzeciwem amerykańskich władz, ale także z ograniczeniem amerykańskich inwestycji - powiedział dla Onetu jeden z liderów Zjednoczonej Prawicy.

Sylwester Wilk nagle wyszedł na środek parkietu, nie miał wyboru. Przykre sceny w Sylwester Wilk nagle wyszedł na środek parkietu, nie miał wyboru. Przykre sceny w "Tańcu z gwiazdami"Czytaj dalej

Próbę przejęcia mediów przez Prawo i Sprawiedliwość komentowała także ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. Rząd, który chce utrzymywać jak najlepsze relacje Polsko - Amerykańskie poważnie potraktował groźby, jest coraz więcej głosów, aby wstrzymać się z projektem repolonizacji mediów. Jak pisze gazeta.pl, Mateusz Morawiecki miał osobiście przekonywać Jarosława Kaczyńskiego, że chcąc zachować dobre stosunki USA, teraz nie można ingerować w rynek medialny. Są jednak w Zjednoczonej Prawicy głosy, że nacisk ze Stanów Zjednoczonych jest "szantażem" i przypomina sprawę z ustawą o IPN.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny podatek idzie w górę. Uda się go uniknąć tylko nielicznym
  2. Chcieli zniszczyć dokumenty na dwa dni przed awarią Czajki. Mamy odpowiedź MPWiK
  3. Jarosław Kaczyński oszukał wyborców? Nici z obietnicy podwyżek
  4. TVN przekazał przykre informacje. Nie żyje ceniony dziennikarz
  5. Pomóż znaleźć właściciela. Agresywne psy zabiły jamniczka, tragiczne zdarzenie w Krakowie
  6. Mandat na ponad 2 miliony złotych? Rekordziście grozi również więzienie

Źródło: gazeta.pl