. https://pixabay.com/pl/photos/money-pieni%C4%85dze-kasa-2298511/Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/money-pieni%C4%85dze-kasa-2298511/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Stycznia 2020

Emeryci martwią się o "trzynastki". ZUS wydaje zapewnienie

Trzynastki, czyli dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów mają zostać wypłacone w trakcie 6 kwietniowych terminów. Choć emeryci mają wątpliwości, ZUS przekonuje, że zdąży na czas.

Waloryzacja rent i emerytur ma nastąpić 1 marca, przypomina WP. Trzynaste emerytury mają zostać wypłacone w kwietniu. Beneficjenci trzynastek, boją się, że ZUS nie zdąży na czas. Rząd nadal nie wprowadził bowiem w życie odpowiednich ustaw.

Trzynastki będą na czas?

Do sprawy odniosła się w rozmowie z "Faktem" sama prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Zaznaczyła, że konieczne jest, by ustawa dotycząca waloryzacji przeszła przez Sejm i Senat do końca lutego, ta zaś dotycząca trzynastych emerytur – do końca marca.

Agata Duda z mężem spełnili marzenie małej dziewczynki. Niezwykły gestAgata Duda z mężem spełnili marzenie małej dziewczynki. Niezwykły gestCzytaj dalej

– ZUS jest gotowy do wypłat zarówno zwaloryzowanych emerytur i rent, jak i dodatkowych świadczeń – zapewnia prezes ZUS, cytowana przez Wirtualną Polskę.

Jeśli zapewnienia prof. Uścińskiej się sprawdzą, portfele emerytów i rencistów już w kwietniu zasili kwota 981 zł. Trzynastka wyniesie bowiem 1200 zł brutto, a więc dokładnie tyle, ile wartość najniższej emerytury po waloryzacji.

"Fakt" przypomina, że ZUS standardowo wypłaca świadczenia w siedmiu terminach: 1, 5, 6, 10, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Ponieważ jednak 5 i 25 kwietnia wypadają w weekend, seniorzy otrzymają pieniądze odpowiednio 3 i 24 kwietnia. Trzynastka ma być corocznym dodatkiem do emerytur i rent, wynoszącym ekwiwalent najniższej emerytury, jaka obowiązuje w danym roku.

Warto pamiętać, że aby otrzymać świadczenie, należy mieć ustalone prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca bieżącego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Rozliczenie z małżonkiem wcale nie takie proste. Łatwo możesz być oskarżony o fałszywe zeznania

2. Pierwsza osoba z Europy walczy o życie. Turysta zaraził się śmiertelnie groźnym wirusem z Chin

3. Abp Marek Jędraszewski przeszedł samego siebie. "Już nie wiadomo, kto jest mężczyzną"

4. W TVP istnieje czarna lista. Były dziennikarz ujawnił jej treść

5. Mocne spięcie w programie Olejnik na żywo. Sikorskiemu puściły nerwy

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News