Trzynaste Emerytury. https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dz-moneta-waluta-finanse-3080795/Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dz-moneta-waluta-finanse-3080795/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Stycznia 2020

Trzynaste emerytury w innej formie, niż zakładano? Sensacyjne doniesienia

Trzynaste Emerytury to jedną z fundamentalnych obietnic Prawa i Sprawiedliwości, która pozwoliła partii rządzącej uzyskać sympatię sporej części polskich emerytów. Projekt w obecnej formie budzi jednak niezadowolenie w politykach opozycji. Posłowie Lewicy wnioskują m.in. o wprowadzenie progu dochodowego.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", opozycja będzie forsować wprowadzenie progu dochodowego, po osiągnięciu którego dodatkowe świadczenie dla emerytów nie byłoby przyznawane, oraz modyfikacje źródeł finansowania tzw. trzynastek.

Rząd uchwalił właśnie ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów, czyli tzw. trzynastkach, podaje Interia. Dostanie je bez wyjątku każdy emeryt i rencista, niezależnie od wysokości świadczenia, jakie otrzymuje na co dzień. Trzynastka wyniesie 1200 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Pieniądze mają trafić do seniorów w kwietniu.

Sprawa Tadeusza Rydzyka już u papieża Franciszka. Redemptorysta ma powody do obawSprawa Tadeusza Rydzyka już u papieża Franciszka. Redemptorysta ma powody do obawCzytaj dalej

Trzynaste Emerytury budzą wątpliwości opozycji

Opozycja postulowała o wprowadzenie dwóch kluczowych zmian w temacie trzynastek. Te nie zostały jednak przyjętę. Jak podaje Interia, Lewica proponowała wprowadzenie progu przyznawania dodatkowego świadczenia na poziomie 150 proc. średniego wynagrodzenia. W praktyce oznaczałoby to, że dodatkowych świadczeń nie dostaną te osoby, których emerytury przekraczają ok 5,3 tys. zł.

– Przepis dotyczący progu dochodowego, po osiągnięciu którego trzynasta emerytura nie byłaby przyznawana, byłby społecznie sprawiedliwy. W sytuacji gdy emeryci nie mają zagwarantowanej godnej emerytury minimalnej, dobrej opieki zdrowotnej, asystentów codziennych czynności, uważamy, że przyznawanie dodatkowego świadczenia w formie proponowanej przez PiS jest nierozważną redystrybucją pieniędzy publicznych – mówił cytowany przez portal interia.pl poseł Maciej Kopiec z Lewicy.

Druga z odrzuconych poprawek dotyczyła źrodeł finansowania trzynastek. Przypomnijmy, że wspomnianym źrodłem jest obecnie Fundusz Solidarnościowy, który w grudniu minionego roku powstał w miejsce Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Opozycja niejednokrotnie krytykowała tę decyzję, twierdząc, że Prawo i Sprawiedliwość sfinansuje trzynaste emerytury, zabierając pieniądze ludziom najbardziej potrzebującym. "Pierwotnie miał on służyć pokrywaniu kosztów realizacji rządowych i resortowych programów rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z dysfunkcjami zdrowotnymi oraz świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (500 plus dla niepełnosprawnych). Jednak nieoczekiwanie pod koniec ubiegłego roku zakres jego zadań został poszerzony o finansowanie dodatkowego rocznego świadczenia dla emerytów i rencistów oraz rent socjalnych i zasiłków pogrzebowych", czytamy na stronie Interii.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała już, że Kolicja Obywatelska ponownie zgłosi poprawkę mówiącą o wykreślenia przepisów, wedle których Fundusz Solidarnościowy miałby być źrodłem finansowania trzynastek.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wyższe emerytury dla kobiet już pewne. Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżki

2. Ostatnie słowa pilota ukraińskiego samolotu ujawnione. Poruszające, tuż przed katastrofą

3. Lech Wałęsa zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego. Zaskakujące słowa

4. Myśliwi coraz bardziej agresywni. Zaatakowali dwie kobiety

5. Tylko u nas: Wiemy, który dziennikarz TVP mógł doprowadzić do hospitalizacji pracownicy Senatu

6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk