. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 16 Stycznia 2020

Trzynasta emerytura w rzeczywistości będzie niższa. Szkopuł, o którym się nie mówi

Trzynasta emerytura jest jedną z najważniejszych obietnic obozu rządzącego. Już w kwietniu polscy seniorzy mogą spodziewać się wyższego przelewu. Oczekiwana kwota może być jednak mniejsza, niż zakładamy.

Trzynaste emerytury muszą jeszcze przejść przez Senat i biurko Andrzeja Dudy. Nic nie wskazuje na to, aby miało stać się inaczej. Projekt przeszedł bowiem już w ubiegłym roku.

Świadczenie otrzyma każdy kto na dzień 31 marca 2020 roku będzie posiadał prawo do emerytury lub renty. Trzynastki wysłane zostaną w 6 transzach, 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Ich wartość wynieść miała 1200 zł brutto. W praktyce, seniorzy na rękę nie dostaną takiej kwoty.

Szymon Hołownia pokłócił się z księdzem w kościele na oczach wiernych. Archidiecezja przepraszaSzymon Hołownia pokłócił się z księdzem w kościele na oczach wiernych. Archidiecezja przepraszaCzytaj dalej

Trzynaste emerytury niższe, niż zakładano

1200 zł to najniższa krajowa emerytura. Właśnie tyle wynieść miała trzynasta emerytura. W tym roku, po waloryzacji wynosić będzie ok. 1027 złotych na rękę. To nadal więcej, niż w praktyce otrzymają emeryci.

Od minimalnej emerytury odejmuje się 108 złotych składki zdrowotnej i 111 złotych podatku dochodowego. Otrzymujące ją osoby liczyć mogą jednak na kwotę zmniejszającą podatek, czyli 46,35 złotych. Tego typu zwrot nie obejmuje programu Emerytura Plus. Co za tym idzie, według wyliczeń portalu "Fakt", trzynastka wyniesie zaledwie 981 złotych.

W jeszcze gorszej sytuacji znajdą się ci seniorzy, którzy wpadną w drugi próg podatku dochodowego. Wówczas ich emerytura wyniesie jeszcze mniej.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wyższe emerytury dla kobiet już pewne. Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżki

2. Najlepsze powitanie na lotnisku na świecie. Wnuczkowie wymyślili dla babci coś niesamowitego [FILM]

3. Jurek Owsiak nie odpuszcza dziennikarzom TVP. Spotkają się w sądzie

4. Arcybiskup Stanisław Gądecki ratuje pedofila. Ksiądz usunięty z kapłaństwa znów w kurii

5. Porównano kwotę, jaką WOŚP zebrało przez 28 lat z pieniędzmi od rządu dla TVP. Robi się słabo

6. Agonia dziecka trwała dniami, z głodu jadło proszek do prania. Jego mama w tym czasie oddawała się haniebnym czynnościom