Trybunał Konstytucyjny. Jan BIELECKI/East NewsŹródło: Jan BIELECKI/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 27 Stycznia 2021

"Zabijanie dzieci nienarodzonych". Właśnie opublikowano uzasadnienie kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Dziś Trybunał Konstytucyjny przedstawił opinii publicznej uzasadnienie wyroku dotyczącego zakazu aborcji w przypadku wad embriopatologicznych płodu. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości wskazali, że przerwanie ciąży powinno być legalne w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki.

  • 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z przyczyn nieodwracalnych wad płodu narusza przepisy zawarte w ustawie zasadniczej
  • Rząd wciąż nie opublikował wyroku w Dzienniku Ustaw. Rzecznik Rady Ministrów wskazywał, że Zjednoczona Prawica czeka na jego uzasadnienie
  • Dziś insytucja wskazała, że "przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych" jest sprzeczna z fundamentem wartości życia człowieka

Uzasadnienie do orzeczenia najprawdopodobniej wymusi na Prawie i Sprawiedliwości opublikowanie go w Dzienniku Ustaw. Z dniem publikacji aborcja z przyczyn embriopatologicznych będzie oficjalnie zakazana. 

Właśnie teraz Trybunał Konstytucyjny uzasadnił wyrok. Napisano o "zabijaniu nienarodzonych dzieci"

Dziś na ulice wyjdą tysiące Polek i Polaków. Jest oficjalna zapowiedź, będzie gorącoDziś na ulice wyjdą tysiące Polek i Polaków. Jest oficjalna zapowiedź, będzie gorącoCzytaj dalej

"Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia" - czytamy w uzsadanieniu.

"Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia" - dodali przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Co więcej, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodzin". 

Wyrok instytucji wywołał w Polsce lawinę protestów. Strajk Kobiet deklaruje, że Trybunał Konstytucyjny obradował w nielegalnie wyłonionym składzie. Organizacja domaga się także dymisji Julii Przyłębskiej oraz wprowadzenia w pełni legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży. 

Warto także podkreślić, że spędzenie płodu jest legalne w warunkach domowych. Służą do tego między innymi zamawiane za pośrednictwem sieci tabletki. Zakazane jest zaś pomocnictwo w aborcji. 

Wciąż niewykluczone jest, że Zjednoczona Prawica wdroży nowe przepisy, mające na celu wyciszenie emocji społecznych. Mowa o umożliwienia przerywania ciąży w przypadku ciężkich wad letalnych płodu. Zakazana może zostać aborcja, gdy u płodu zdiagnozowana zostanie wada, niestanowiąca zagrożenia dla jego życia. 

Wdrożenie wyżej wymienionego rozwiązania poprała między innymi rodzina prezydencka. 

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego podtrzymuje wyrok z 1997 roku. Wówczas sędziowie uznali za niezgodne z ustawą zasadniczą przyznanie prawa do aborcji w przypadki ciężkie sytuacji życiowej kobiety lub trudnej sytuacji osobistej. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: