Truskawki cieszą się zwykle dużą popularnością wśród Polaków. (Zd. Il) imago/Eibner/EAST NEWSŹródło: (Zd. Il) imago/Eibner/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 19 Maja 2020

Sezon zbliża się wielkimi krokami, ale truskawek nie będzie? Fatalne wieści, rolnicy w katastrofalnej sytuacji

Truskawki cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem wśród Polek i Polaków. Ten sezon może się jednak okazać najgorszym od dziesięcioleci, ponieważ w katastrofalnej sytuacji znaleźli się plantatorzy. Rolnicy wystosowali apel do rządu o zmianę przepisów.

W tym roku do typowych problemów rolników takich jak susza czy przymrozki dołączył kolejny - brak pracowników. W związku z pandemią i wynikającymi z niej ograniczeniami do naszej ojczyzny nie zdecydowali się przyjechać Ukraińcy, którzy w przeważającej części odpowiadali za zbiór owoców w Polsce.

Bardzo ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister wreszcie podał konkrety, padły datyBardzo ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister wreszcie podał konkrety, padły datyCzytaj dalej

Truskawki "zaczną gnić na krzakach"

Biorąc pod uwagę nakaz przymusowej kwarantanny, jaką muszą odbyć osoby przyjeżdżające z zagranicy, do pracy zgłosiła się tylko niewielka ich część. Warto zauważyć, że wedle wcześniejszych przepisów pracownicy przez dwa tygodnie nie mogli zająć się zbiorem owoców, a za ich utrzymanie na terenie gospodarstw byli odpowiedzialni rolnicy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Danuta Holecka "nie da się zastraszyć". Ostatnie wydanie Wiadomości TVP przekroczyło kolejną granicę
2. Sprawa majątku Szumowskiego coraz bardziej gorąca. Wniosek wpłynął już do CBA

Zmusiło to rząd do podjęcia natychmiastowych działań. Najnowsze rozporządzenie dopuszcza możliwość podjęcia pracy przez pracowników sezonowych, ale pod warunkiem wykonania testu na COVID-19. Pomysł partii rządzącej zamiast pomóc spowodował kolejne trudności dla plantatorów bowiem to oni z własnej kieszeni muszą zapłacić za te badania. Koszt jednego testu to 500 zł. Protest przeciwko takiemu rozwiązaniu wystosowała już rolnicza Solidarność i Krajowa Rada Izb Rolniczych.

- Jeśli to ma tak wyglądać, to już niedługo nie będziemy mieli za co wypłacać wynagrodzenia. Koszt wykonania testów przy 10 pracownikach to aż pięć tysięcy złotych. Skąd mam wziąć na to pieniądze? - mówi Tok FM jeden z gospodarzy. I dodaje, że oczekuje szybkich zmian, ponieważ owoce nie mogą czekać. - Jeszcze kilka ciepłych dni i będziemy mieli do czynienia z wysypem truskawki. Wtedy będziemy mieli poważny problem, bo owoce zaczną gnić na krzakach - przekonuje, cytowany przez tokfm.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zasiłek "2500+" już niedługo? Skorzystają setki tysiące Polaków
  2. Kuria przekazała tragiczne wieści. Nagle zmarł lubiany ksiądz. Miał dopiero 48 lat
  3. Zimny front znad Białorusi przyniesie niepożądaną zmianę pogody. Czekają nas zadziwiające różnice temperatur
  4. Skandaliczny SMS, nakaz podpisania lojalki. Legendarny dziennikarz ujawnił szczegóły afery z Kazikiem
  5. Wykorzystała 500 plus, żeby wyłudzić pieniądze. W sumie zainkasowała aż ponad milion złotych
  6. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą

Źródło: tokfm.pl