Towarzystwo Chrystusowe. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 16 Stycznia 2020

Wypłynął skandaliczny dokument. Tak duchowni chronią się przed oskarżeniami o pedofilię

Towarzystwo Chrystusowe nie ma dobrej renomy. Większość świeckich osób kojarzy je, przede wszystkim, z postacią księdza Romana B., który pod pozorem zabrania do szkoły z internatem, porwał uczennicę 6. klasy podstawówki. W mieszkaniu swojej nieobecnej w kraju matki, maltretował, gwałcił i zmuszał dziewczynkę do aborcji. Dorosła dziś Katarzyna otrzymała od zakonu 1 mln zł zadośćuczynienia. Chrystusowcy wnosząc o kasację ujawnili dokument o "ochronie dzieci i młodzieży", który bardziej przypomina poradnik dla pedofilów.

Zakon złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego argumentując, iż ksiądz gwałcił i maltretował "prywatnie". W 2018 roku, kiedy kobiecie przyznano zadośćuczynienie, Chrystusowcy wypuścili również dokument o tytule: "Zasady postępowania służące ochronie i zabezpieczeniu nieletnich". Został on zatwierdzony przez radę generalną Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. 

Media krytycznie oceniają zachowanie Benedykta XVI. Wszystko przez jego słowa do FranciszkaMedia krytycznie oceniają zachowanie Benedykta XVI. Wszystko przez jego słowa do FranciszkaCzytaj dalej

 - Chrystusowcy wsłuchują się w głos Kościoła, który ustami św. Jana Pawła II przypominał, i żnikt nie może milczeć ani pozostawać obojętny, kiedy niewinne dzieci cierpią, są spychane na margines i rani się ich ludzką godność. Dzieci bowiem i młodzież jako najcenniejszy skarb rodziny ludzkiej - przyszłość i nadzieja ludzkości - są skarbem, który zarazem jest kruchy i delikatny - czytamy we wstępie dokumentu, którego celem jest zarówno nakreślenie właściwych zachowań w przypadku nadużyć, ich prewencja, jak i "wychowanie do prawdziwej czystości i właściwego obchodzenia się z własną seksualnością i seksualnością innych".

Towarzystwo Chrystusowe wydało kontrowersyjny dokument

Mimo względnie łagodnego wstępu, liczne ustępy dekretu są po prostu skandaliczne. Zaskakuje częstotliwość, z jaką wspominane jest ryzyko "prowokacji". Również ze strony nieletnich. Poniżej przytaczamy konkretne punkty.

22. Zaleca się Współbraciom, aby - niezależnie od sytuacji w jakiej się znaleźli, gdyby ktokolwiek z osób świeckich zarzucał im popełnienie czynów, o których mowa w niniejszym dokumencie - zachowali zawsze milczenie wobec tych oskarżeń, nie wdając się pod żadnym pozorem w dyskusje z takimi osobami, mając na uwadze, że często
sytuacje takie stanowią prowokację i są nagrywane, albowiem ich celem jest odebranie dobrego imienia Kościołowi. O sytuacjach takich współbracia niezwłocznie winni zawsze poinformowa przełożonych wyższych lub przełożonego domu.

40. Należy być bardzo uważnym na wszelkie zachowania prowokacyjne ze strony nieletnich bądź osób czy grup posługujących się nieletnimi w celu prowokacji (…) Jeśli okoliczności tego wymagają wikariusz generalny niech skorzysta z koniecznej pomocy prawnej i zapewni taką – jeśli potrzeba współbratu, który jest zaangażowany w sprawę.

Naszą uwagę zwróciły jeszcze dwa ustępy, tym razem nie dotyczące "prowokacji".

38. Dla własnego bezpieczeństwa nie należy udostępniać osobistych komputerów osobom postronnym; nie należy pozwalać nieletnim na swobodny i niekontrolowany dostęp do Internetu w pomieszczeniach parafialnych czy klasztornych; tym bardziej nigdy nie należy pozwalać na taki dostęp w pokojach czy miejscach zarezerwowanych dla wspólnoty.

46. Wszelkie wątpliwości dotyczące zdolności kandydata do życia w konsekrowanym celibacie, zwłaszcza gdyby proces rozeznania się przedłużał, będą rozstrzygane na korzyść Kościoła.

Dokument dostępny jest na oficjalnej stronie Chrystusowców, pod tym adresem.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wyższe emerytury dla kobiet już pewne. Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżki

2. Najlepsze powitanie na lotnisku na świecie. Wnuczkowie wymyślili dla babci coś niesamowitego [FILM]

3. Jurek Owsiak nie odpuszcza dziennikarzom TVP. Spotkają się w sądzie

4. Arcybiskup Stanisław Gądecki ratuje pedofila. Ksiądz usunięty z kapłaństwa znów w kurii

5. Porównano kwotę, jaką WOŚP zebrało przez 28 lat z pieniędzmi od rządu dla TVP. Robi się słabo

6. Agonia dziecka trwała dniami, z głodu jadło proszek do prania. Jego mama w tym czasie oddawała się haniebnym czynnościom