Tony Halik i Elżbieta Dzikowska. Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 20 Lipca 2020

Tony Halik zostawił kopertę, którą żona miała spalić po jego śmierci. Zajrzała jednak do środka i zamarła, kiedy zobaczyła zawartość

Tony Halik był najsłynniejszym, polskim podróżnikiem i dziennikarzem. Trudno znaleźć dziś osobę, która posiadałaby porównywalny dorobek, co on i jego partnerka, Elżbieta Dzikowska. W 1976 roku dotarli legendarnej stolicy Inków – Vilcabamby. Przez cały okres swoich karier nakręcili setki programów podróżniczych. Emisja najsłynniejszego z nich - "Pieprz i Wanilia", zakończyła się w roku śmierci Halika - 1998.

Nieco w cieniu podróżnika pozostawała zawsze jego partnerka Elżbieta Dzikowska, wybitna podróżniczka, autorka licznych programów i książek, kobieta niezwykle wykształcona. Razem z Halikiem potrafili gromadzić przed telewizorami, jednocześnie, nawet 18 milionów osób! Historia Dzikowskiej jest szczególnie imponująca, jeśli weźmiemy pod uwagę jej pochodzenie. Jako mała dziewczynka, urodzona na Podlasiu, nie mogła nawet marzyć, że za parędziesiąt lat okrąży pół świata. Była jednak bardzo uparta - udało jej się dostać na sinologię a później wylecieć do Chin.

We wsi nie spodobało się, że 7-letnia Ala powiedziała sąsiadce, co dzieje się w domu. Dziecko było niewyobrażalnie krzywdzoneWe wsi nie spodobało się, że 7-letnia Ala powiedziała sąsiadce, co dzieje się w domu. Dziecko było niewyobrażalnie krzywdzoneCzytaj dalej

Tony Halik nie był jej pierwszą miłością

Po latach ujawniła, że w Haliku nie zakochała się od razu. Najpierw zobaczyła go w telewizji i wcale nie była zachwycona. Po czasie była jednak gotowa... rozwieść się z mężem. - Był facetem niezbyt urodziwym, ale bardzo urokliwym i inteligentnym, umiał dbać o kobiety, to zakochałam się w nim. Był fantastyczny, porywający... - tłumaczyła swoje zauroczenie w wywiadzie, udzielonym dziennikarce Onetu.

Halik również miał wówczas partnerkę, z którą rozstał się dla Dzikowskiej. I tak już zostali. Podróżowali po całym świecie, stworzyli setki programów, reportaży i zdjęć. Jak tłumaczyła to podróżniczka - po prostu mieli wspólne zainteresowania.

Niewiele osób wie, że Halik pozostawił kopertę. Poprosił żonę, aby po jego śmierci, spalić ją. Dzikowska nie spełniła jednak woli swojego męża. Po jego śmierci zajrzała do koperty i oniemiała. Okazało się, że znajdują się w niej niezwykle ważne papiery. - Jego dokumenty z czasów, kiedy współpracował z ruchem oporu. Same pochwały. Dowód na to, jak był dzielny podczas wojny - opowiadała Elżbieta Dzikowska.

Elżbieta Dzikowska nie miała łatwego życia

Kiedyś podbijała polskie listy przebojów. Dziś jest bezrobotna, jej mąż nie ma lepiejKiedyś podbijała polskie listy przebojów. Dziś jest bezrobotna, jej mąż nie ma lepiejCzytaj dalej

Mimo kariery, jaką przed i po dwójce podróżników, nie mógł pochwalić się chyba żaden polski dziennikarz - życie Dzikowskiej nie było usłane różami. Mieszkała w małej miejscowości na Podlasiu, w tyglu kulturowym który, jak przyznała, nauczył ją tolerancji. Jej ojciec był łącznikiem Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców, osadzony na zamku w Lublinie i stracony w 1944 roku. - Miałam niespełna 6 lat, jak tatusia aresztowano, ale byłam dorosła, od dziecka byłam dorosła. Musiałam się zająć sobą, decydować o sobie. Trochę wspierałam też mamę jako ochroniarz - mówiła we wspomnianym wywiadzie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tata pokazuje trojgu swoich dzieci, jak polować na zwierzęta. Jego zdaniem uczy kontaktu i jedności z naturą 2. PKO wprowadza odważne i zaskakujące rozwiązanie. Klienci mogą być bardzo zdziwieni

Matka Dzikowskiej pozostawała zaabsorbowana prowadzeniem herbaciarni z wyszynkiem, dlatego dziewczynką zajmowała się głównie babcia. Jako nastolatka została aresztowana za przynależność do nielegalnej organizacji antykomunistycznej Związku Ewolucjonistów Wolności. Osadzono ją w tym samym miejscu, co ojca.

Swego czasu podróżniczka zmierzyć się musiała również z problemami zdrowotnymi. Dziś zdaje się jednak czerpać z życia garściami. Niedawno ukazała się jej pierwsza biografia, autorstwa Romana Warszewskiego.

- Trzeba wierzyć w dobry los. Mimo że chorowałam, miałam wiele operacji, to jestem optymistką. Pokonuję różne przeciwności, bo wydaje mi się, że jak się jest chorym, to trzeba robić wszystko, żeby wyzdrowieć, a jak jest problem – to trzeba go rozwiązać.. - mówiła w rozmowie z Karoliną Walczkowską.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające zachowanie kobiety w autobusie. Wszystko się nagrało [wideo]
  2. Ile wynoszą wydatki na pierwszą damę? Kancelaria Prezydenta tego nie wie
  3. Tadeusz Rydzyk przerażony? W grę wchodzą astronomiczne pieniądze, które możliwe, że będzie musiał zwrócić
  4. Były minister został zatrzymany. Śledztwo w toku, niespodziewany przebieg akcji
  5. Pitbull ma szczeniaki z husky. Ich wygląd zwala z nóg, wybuchowa mieszanka zachwyca i poraża jednocześnie, niesamowite
  6. Córka Adama Małysza wstawiła piękne zdjęcia. Była w magicznym miejscu

Źródło: [Wirtualna Polska/Gazeta Wyborcza]