Tony Halik i Elżbieta Dzikowska. WikipediaŹródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Grudnia 2019

Dla Tony`ego Halika rzuciła męża i podbiła świat. Po latach ujawniła, że jej życie nie było usłane różami

Tony Halik był najsłynniejszym, polskim podróżnikiem i dziennikarzem. Trudno znaleźć dziś osobę, która posiadałaby porównywalny dorobek, co on i jego partnerka, Elżbieta Dzikowska. W 1976 roku dotarli legendarnej stolicy Inków – Vilcabamby. Przez cały okres swoich karier nakręcili setki programów podróżniczych. Emisja najsłynniejszego z nich - "Pieprz i Wanilia", zakończyła się w roku śmierci Halika - 1998.

Nieco w cieniu podróżnika pozostawała zawsze jego partnerka Elżbieta Dzikowska, wybitna podróżniczka, autorka licznych programów i książek, kobieta niezwykle wykształcona. Razem z Halikiem potrafili gromadzić przed telewizorami, jednocześnie, nawet 18 milionów osób! Historia Dzikowskiej jest szczególnie imponująca, jeśli weźmiemy pod uwagę jej pochodzenie. Jako mała dziewczynka, urodzona na Podlasiu, nie mogła nawet marzyć, że za parędziesiąt lat okrąży pół świata. Była jednak bardzo uparta - udało jej się dostać na sinologię a później wylecieć do Chin.

Nadciąga dzień i godzina, w której ryzyko ataku serca jest najwyższe. Dlaczego i jak się przed nim uchronić?Nadciąga dzień i godzina, w której ryzyko ataku serca jest najwyższe. Dlaczego i jak się przed nim uchronić?Czytaj dalej

Tony Halik nie był jej pierwszą miłością

Po latach ujawniła, że w Haliku nie zakochała się od razu. Najpierw zobaczyła go w telewizji i wcale nie była zachwycona. Po czasie była jednak gotowa... rozwieść się z mężem.

- Był facetem niezbyt urodziwym, ale bardzo urokliwym i inteligentnym, umiał dbać o kobiety, to zakochałam się w nim. Był fantastyczny, porywający... - tłumaczyła swoje zauroczenie w wywiadzie, udzielonym dziennikarce Onetu.

Halik również miał wówczas partnerkę, z którą rozstał się dla Dzikowskiej. I tak już zostali. Podróżowali po całym świecie, stworzyli setki programów, reportaży i zdjęć. Jak tłumaczyła to podróżniczka - po prostu mieli wspólne zainteresowania.

Dzikowska nie miała łatwego życia

Mimo kariery, jaką przed i po dwójce podróżników, nie mógł pochwalić się chyba żaden polski dziennikarz - życie Dzikowskiej nie było usłane różami. Mieszkała w małej miejscowości na Podlasiu, w tyglu kulturowym który, jak przyznała, nauczył ją tolerancji. Jej ojciec był łącznikiem Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców, osadzony na zamku w Lublinie i stracony w 1944 roku.

- Miałam niespełna 6 lat, jak tatusia aresztowano, ale byłam dorosła, od dziecka byłam dorosła. Musiałam się zająć sobą, decydować o sobie. Trochę wspierałam też mamę jako ochroniarz - mówiła we wspomnianym wywiadzie.

Matka Dzikowskiej pozostawała zaabsorbowana prowadzeniem herbaciarni z wyszynkiem, dlatego dziewczynką zajmowała się głównie babcia. Jako nastolatka została aresztowana za przynależność do nielegalnej organizacji antykomunistycznej Związku Ewolucjonistów Wolności. Osadzono ją w tym samym miejscu, co ojca.

Swego czasu podróżniczka zmierzyć się musiała również z problemami zdrowotnymi. Dziś zdaje się jednak czerpać z życia garściami. Niedawno ukazała się jej pierwsza biografia, autorstwa Romana Warszewskiego.

- Trzeba wierzyć w dobry los. Mimo że chorowałam, miałam wiele operacji, to jestem optymistką. Pokonuję różne przeciwności, bo wydaje mi się, że jak się jest chorym, to trzeba robić wszystko, żeby wyzdrowieć, a jak jest problem – to trzeba go rozwiązać.. - mówiła w rozmowie z Karoliną Walczkowską.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Dopłaty do remontów obejmą cały kraj. Zyska nawet 12 milionów Polaków

2. Smutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie chora

3. Zdrowotne właściwości świątecznej przyprawy. Wystarczy odrobinka dodana do dania

4. Świadczenia opiekuńcze w 2020 roku. Ile możemy w sumie zainkasować?

5. Polexit jednak realny? Przygnębiające badanie daje do myślenia

6. Rozpacz w rodzinie Don Vasyla. Nie ma już wyjścia

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News
Chcesz wiedzieć o najważniejszych wydarzeniach? Kliknij i dołącz za darmo do ekskluzywnej listy czytelników informowanych na bieżąco