Tomasz Komenda. Źródło: Brak
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 25 Września 2020

Przełomowa chwila. Właśnie zapadł wyrok w sprawie, w której Tomasz Komenda został niesłusznie skazany

Dwaj oskarżeni - Ireneusz K. i Norbert B. usłyszeli o 11:30 wyrok sądu pierwszej instancji. Nie jest on prawomocny, jednak zadecydowano o użyciu środków zapobiegawczych. Norbert B. wyszedł w kajdankach.

Ireneusz K. i Norbert B. zostali uznani winnymi gwałtu i morderstwa na 15-letniej Małgosi. Sprawa dotyczy zajść sprzed 23 lat i toczy się w cieniu afery związanej z niesłusznym skazaniem Tomasza Komendy, który spędził przez to 18 lat w więzieniu.

Prawie milion Polek i Polaków może otrzymywać niższe emerytury, niż do tej pory. Rozpoczęły się prace nad projektemPrawie milion Polek i Polaków może otrzymywać niższe emerytury, niż do tej pory. Rozpoczęły się prace nad projektemCzytaj dalej

Oskarżeni w sprawie, w której niesłusznie skazano Tomasza Komendę, usłyszeli wyrok

Ireneusza K. i Norberta B. skazano na 25 lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny, ale sąd postanowił zastosować środki zapobiegawcze. Ireneusz K. przebywał w areszcie już wcześniej, Norbert B. odpowiadał jednak z wolnej stopy. Teraz został jednak aresztowany na 3 miesiące.

Zbrodnia miłoszycka - szczegóły

Wszystko wydarzyło się w noc sylwestrową z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku.15-letnia Małgosia z Jelcza-Laskowic bawiła się wtedy na jednej z dyskotek w Miłoszycach. Podano jej karbamazepinę, która zmieszana z alkoholem działa jak tabletka gwałtu, wciąż jednak nie wiadomo, kto to zrobił.

Produkty za mniej niż złotówkę. Biedronka szykuje się na szturmProdukty za mniej niż złotówkę. Biedronka szykuje się na szturmCzytaj dalej

Jakiś czas później Małgosia gorzej się poczuła i zaczęła wymiotować. Towarzyszył jej poznany na dyskotece chłopak. Kiedy wyszli na zewnątrz, dołączył do nich trzeci chłopak - przedstawił się jako Irek, brat Małgosi i powiedział, że zabierze ją do domu. Dziewczyna poszła z nim, choć okoliczności wydawały się podejrzane - Małgosia nigdy nie miała brata. Do domu nigdy już nie wróciła. Jej ciało odnaleziono następnego dnia na jednym z podwórków - zmarła na skutek odniesionych ran i wyziębienia.

Nowe dowody, nowi oskarżeni

Pierwotnie za zbrodnię Tomasz Komenda został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia. Po wielu latach śledztwo rozpoczęto na nowo i Komenda został uniewinniony, w więzieniu przesiedział jednak aż 18 lat. Nowe śledztwo rozpoczęło się dzięki informacji o tym, że Irkiem, który odebrał Małgosię z dyskoteki był Ireneusz M. Dzięki temu trafili również na trop drugiego z oskarżonych, Norberta Basiury. Działo się to jeszcze przed uniewinnieniem Komendy i bezpośrednio doprowadziło do jego wyjścia na wolność.

Magdalena Ogórek w szpitalu. Zamieściła niepokojące zdjęcie, co się dzieje?Magdalena Ogórek w szpitalu. Zamieściła niepokojące zdjęcie, co się dzieje?Czytaj dalej

Osoby, o których mowa, były już przesłuchiwane przez policję. Ireneusz M. opowiadał na przykład ze szczegółami o skarpetkach Małgosi - taki drobiazg mógł zauważyć jedynie sprawca. Dziewczyna miała je na sobie, gdy znaleziono jej ciało. Wtedy jednak wykluczono go z grona podejrzanych na podstawie testu DNA i odcisku szczęki. Ireneusz M. był już wcześniej karany za gwałty - za jeden z nich otrzymał wyrok 6 lat pozbawienia wolności. W tej chwili przebywa w areszcie.

Drugi z oskarżonych, Norbert Basiura, odpowiada z wolnej stopy. Przez wiele lat pozostawał wykluczony z grona podejrzanych.

- Sporządziliśmy listę osób, które były na tej dyskotece. Od wszystkich pobraliśmy materiał DNA, żeby porównać go z zabezpieczonymi śladami. Szukaliśmy kolejnego sprawcy, a przy okazji eliminowaliśmy inne osoby z kręgu podejrzeń. W ten sposób trafiliśmy na ślad DNA, który był zbieżny z DNA Norberta B. - mówił w rozmowie z Onetem policjant CBŚP, Remigiusz Korejwo.

O winie oskarżonych mają świadczyć wykonane na nowo badania DNA, które wykonano na podstawie śladu spermy z ubrania dziewczyny, krwi z czapki znalezionej na miejscu zbrodni oraz odcisku szczęki na piersi dziewczyny. Ważne są jednak nie tylko badania próbek, ale również cech osobowości - według biegłych Ireneusz M. posiada cechy osobowości psychopatycznej, co oznacza, że radość sprawia mu cierpienie innych. Norbert Basiura zaś od początku mataczył w sprawie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sieć Play została sprzedana. Co dalej z klientami?
2. Powinny znaleźć się w sezonowym menu każdego Polaka. W placku drożdżowym śliwki smakują najlepiej
3. Gwiazda programu TVN podjęła niespodziewaną decyzję. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia

Rodzice Małgosi nie wierzą Komendzie

Rodzice Małgosi wciąż jednak nie wierzą Komendzie. Uważają, że zrobił biznes ze śmierci ich córki i powinien wrócić do więzienia.

- Film o tobie bez dziewczyny zgwałconej przez ciebie jest nic nie wart. Prosiliśmy, dajcie temu dziecku spokojnie leżeć w grobie - mówił ojciec zamordowanej. Rodzice pojawili się na sali sądowej z transparentami „Won od Małgosi. Wszyscy żerujecie na jej śmierci” i „Sąd ostateczny i definitywny. To Małgosia zgwałciła i zamordowała aktora Tomasza Komendę”.

Komenda odgraża się, że jeśli ojciec dziewczyny wciąż będzie twierdził, że to niesłusznie oskarżony skrzywdził jego córkę, sprawa trafi do sądu.

źródło: [onet.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Setki tysięcy Polaków ze zmniejszoną emeryturą. Fatalne konsekwencje nie do uniknięcia
  2. Olbrzymie utrudnienia dla warszawiaków. Zgromadzenia sparaliżują stolicę
  3. 75-latek podał się za dziadka i wszedł do przedszkola. Później został przyłapany na zatrważającym czynie
  4. Minister może zarobić w rządzie ogromne kwoty. Co mają powiedzieć Polacy na "śmieciówkach"?
  5. Trudne, bardzo smutne chwile Donalda Tuska. Jego malutka wnuczka trafiła do szpitala, dopiero wyszło na jaw
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News