tomasz grodzki orędzie. WTV.pl
Źródło: WTV.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 29 Października 2020

Nagłe, specjalne oświadczenie marszałka Senatu. Chodzi o aborcję i TK, padły mocne słowa

Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, skorzystał z prawa, które przysługuje mu jako marszałkowi i wygłosił orędzie. Jego treść, mimo że wciąż mocno konserwatywna w swoim wydźwięku, skupia się na problemie polskich kobiet. Padają też mocne słowa i oskarżenia względem rządu.

Tomasz Grodzki jasno pokazuje, po jakiej stronie staje i jest to strona protestujących na ulicach przeciw rządowi ludzi.

Marta Kaczyńska nie chce przerwać milczenia. Jej opinia ws. aborcji sprzed lat mówi wszystkoMarta Kaczyńska nie chce przerwać milczenia. Jej opinia ws. aborcji sprzed lat mówi wszystkoCzytaj dalej

Tomasz Grodzki: mamy dość!

Treść przemówienia rozpoczyna krótkie wprowadzenie, dość niefortunne, patrząc na postulaty Strajku Kobiet i długie starania o pokazanie, że tak naprawdę wszyscy są zaangażowani w sprawę aborcji. Ze wstępu o roli kobiet Grodzki przechodzi jednak szybko do meritum, skupiając się na szalejących w wielu miastach w Polsce protestach.

- Naród dał jasno i dobitnie znać - mamy dość - mówił w swoim orędziu. Zwrócił też uwagę na trudności, z jakimi borykają się protestujący oraz określił, że widać w ich działaniach desperację, że pomimo zagrożenia ze strony pandemii zdecydowali się protestować.

Wzywał policję do działania oraz protestujących do unikania aktów wandalizmu i agresji. W wielu momentach zwracał się jednak do rządu, który ostro krytykował za działania wobec demonstrujących i wzywanie do ataków.

Grodzki wezwał również do rozmów, mówiąc, że "piłka jest po stronie rządzących" i zauważył, że od nich teraz zależy, czy chcą być postrzegani jako "grabarze demokracji, praw człowieka i praworządności".

Marszałek przedstawił również Senat w roli mediatora, który pozwoli na uspokojenie sytuacji i rozmowę.

Magda Gessler opublikowała zdjęcie z banerem ze Strajku Kobiet. Wiemy, po której jest stronie: Magda Gessler opublikowała zdjęcie z banerem ze Strajku Kobiet. Wiemy, po której jest stronie: "Dziś będziemy dusić kaczkę"Czytaj dalej

Tomasz Grodzki ostro w przemówieniu do rządzących

Marszałek Senatu jako jedna z niewielu osób może wygłosić orędzie w Telewizji Publicznej - Grodzki korzystał z tego prawa już kilkukrotnie, głównie przez fakt, że należy do Platformy Obywatelskiej, która znajduje się w tej chwili opozycji i orędzie marszałka jest jedyną formą, w jakiej na swoich zasadach partia może pojawić się w TVP.

- Polskie kobiety zasługują na najwyższy szacunek. Jestem głęboko przekonany, że w najtrudniejszych momentach naszej historii to właśnie one, kultywując język, tradycje i obyczaje, ratowały tożsamość i egzystencję naszego narodu. To kobiety sprawiają, że nasze codzienne życie toczy się harmonijnie i gładko w sposób trochę jakby niezauważalny, a dopiero gdy nasza babcia, mama, żona, córka czy partnerka musi z jakichś powodów się wyłączyć, dostrzegamy, że bez kobiet nasza egzystencja staje się trudna, bezbarwna i irytująca - zaczął przemówienie marszałek Senatu.

Niestety, marszałek zaczął trochę niefortunnie, oddzielając się wyraźnie od kobiet i tworząc wyimaginowany świat tradycji, w której kobiety są tylko kwiatkiem do kożucha i ich brak sprawia, że egzystencja wydaje się mniej znośna. Jest to przykry obraz, którym wita nas marszałek Senatu, na którego orędzie rzeczywiście długo oczekiwano.

- Z kolei młodzież to nasza przyszłość i nadzieja na lepsze jutro. Te dwie fundamentalne prawdy każą nam zrozumieć, że obecny protest nie jest dziełem wyimaginowanych ekstremistów, jak chcieliby rządzący, tylko krzykiem buntu ludzi, którym odebrano prawo wyboru do decydowania o swoim życiu - kontynuował.

- Władza nie potrafi pojąć, że przekroczyła cienką linię oddzielającą ograniczenia spotykane w każdej dojrzałej demokracji od niemożliwej do zaakceptowania integracji w nasze prawo do prywatności i wolności wyboru. Nie może pojąć, że zlekceważyła nasze uczucia - mówił.

- Naród dał jasno i dobitnie znać – mamy dość. Mamy dość, mimo iż zdajemy sobie w pełni sprawę z zagrożeń, jakie niosą masowe protesty w czasach pandemii (...). Masowe protesty narodu to sygnał, że rządzący utracili rząd dusz Polek i Polaków. Próby dyskredytowania zachowań naszych rodaków, to droga donikąd, a straszenie użyciem wszystkich sił do stłumienia manifestacji jest tylko oznaką słabości władz, co w finalnym efekcie przyśpieszy ich upadek - przekonywał Grodzki.

Dodał również, że całkowicie niedopuszczalna jest "agresja fizyczna i słowna chuliganów i zwyrodnialców w stosunku do kobiet, podsycana przez nieodpowiedzialne podpowiedzi polityków".

Chyba nikt się nie spodziewał. Gwiazda TVP Info nagle wsparła protesty, jak zareaguje stacja?Chyba nikt się nie spodziewał. Gwiazda TVP Info nagle wsparła protesty, jak zareaguje stacja?Czytaj dalej

- Buntu narodu nie wolno lekceważyć. Rządzący muszą zrozumieć, co pchnęło go do tak dramatycznego protestu. Narodu nie wolno obrażać, straszyć, czy mu grozić. Żadna strona nie może bezwarunkowo narzucać swojej woli drugiej. Jedynym sposobem jest zaproszenie do rozmów, opartych na uczciwych próbach szukania wyjścia z dramatycznej sytuacji. Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest gotowy do roli mediatora i organizatora takiego dialogu - stwierdził.

- Naszym fundamentalnym zadaniem jest niedopuszczenie do tego, aby Polska pogrążyła się w otchłani waśni, kłótni i sporów, osłabiających naszą jedność i energię społeczeństwa - ocenił i na koniec dodał, że czas, by to rządzący zdecydowali się na jakieś działania, bo od nich będzie zależało, jak będą postrzegali ich wyborcy.

DZISIAJ GRZEJE: 1."Kobieta, która potrafi zabić dziecko w łonie, na pewno może patrzeć na jego śmierć". Skandaliczne słowa b. polityk
2. NASA zbadała niebywały skarb w kosmosie. Kwota jego wartości nawet nie zmieści się w tytule
3. Niedziela handlowa powróci? Uwaga, niebawem wszystko może się zmienić

źródło: [tvn24.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Mucha bez stanika na plaży. Jak afrodyta, rozgrzani fani zasypują ją komplementami [zdjęcie]
  2. Pilne ostrzeżenie GIS. Popularny produkt zanieczyszczony niebezpieczną bakterią
  3. Ekipa TVP zamieniła jej życie w piekło, dzieci były przerażone. Pani Dorota przerwała milczenie
  4. Warszawa. Ruszyła z mężczyzną na masce, nie zważając co będzie dalej. Robi się gorąco, dramatyczne sceny podczas przemarszu
  5. BMW kompletnie zniknęło po uderzeniu w drzewo. Części były rozrzucone jak po katastrofie samolotu
  6. Powalający przepis na najszybsze, najłatwiejsze i najlepsze ciasto czekoladowe