TikTok. TikTokŹródło: TikTok
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 27 Sierpnia 2020

Niewyobrażalnie okropne, udają ofiary Auschwitz na nagraniach na TikToku, w tle muzyka rozrywkowa. Skandal na cały świat

TikTok jest aplikacją, która służy do nagrywania filmów wideo z podłożonym dźwiękiem. Są to zazwyczaj piosenki, fragmenty filmów, czy dźwięki stworzone specjalnie pod niektóre wyzwania, nazywane "challenge'ami". Niestety w Stanach Zjednoczonych zapanowała okropna moda, która oburzyła cały świat. Dzieci i nastolatkowie zaczęli udawać ofiary Auschwitz do muzyki pop.

Na TikToku co jakiś czas powstaje moda na nagrywanie pewnych challengów, czyli filmików o konkretnej tematyce. Niestety w Stanach Zjednoczonych młodzież przesadziła. W sieci zaczęły masowo pojawiać się doniesienia o "zabawie w ofiary Auschwitz", co wstrząsnęło opinią publiczną nie tylko w Polsce i Izraelu, ale również na całym świecie.

Co się dzieje z Andrzejem Dudą? Zaskakujące, niepokojące informacjeCo się dzieje z Andrzejem Dudą? Zaskakujące, niepokojące informacjeCzytaj dalej

TikToki o ofiarach Auschwitz - brak moralności czy wyedukowania?

Nagrywane TikToki są opisywane hashtagiem POV, czyli jako materiały kręcone z perspektywy danej osoby - oczami bohatera. Użytkownicy aplikacji udają ofiary Auschwitz, którzy mówią zza światów. Mają znajdować się w niebie, symulują historie, które sami zmyślili i które mają nawiązywać do obozów zagłady. Dodatkowo stylizują się na ofiary, dodając sobie siniaki makijażem, ubierając chusty, stroje przypominające pasiaki, czy stylizując się na wygłodzone osoby. 

Wiele z nagrań z niewiadomego powodu ma w tle piosenkę Bruno Marsa „Locked Out of Heaven”, jako ścieżkę dźwiękową. Opinię publiczną oburzył nie tylko pomysł, ale również realizacja. Wykorzystywanie globalnej tragedii i ludobójstwa oraz jednej z największych zbroni w dziejach ludzkości do tworzenia zabawy jest conajmniej niestosowne. 

Zaskakujące doniesienia o Kindze Rusin. Odchodzi z Dzień Dobry TVN, ale to jeszcze nie koniecZaskakujące doniesienia o Kindze Rusin. Odchodzi z Dzień Dobry TVN, ale to jeszcze nie koniecCzytaj dalej

Filmiki są masowo zapisywane i publikowane na Twitterze w celu nagłośnienia problemu. 

„Och cześć, witaj w Niebie. Jak umarłeś? I dlaczego tak wyglądasz?” – mówi tiktokerka na jednym z filmików. Słyszymy wstrząsającą odpowiedź: „Umarłam w komorze gazowej w Auschwitz”.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Decyzja nagle podjęta. Rozpoczęcie roku szkolnego właśnie przesunięte, podano dokładny termin, kiedy dzieci pójdą do szkoły
2. Tysiące Polek i Polaków dostaną dziś takiego samego SMS-a. Sytuacja jest poważna
3. Wiceminister wygadał się na temat nowego świadczenia dla emerytów. Ujawnił dokładną kwotę

Po nagłośnieniu sprawy internauci odwiedzają Twittera w poszukiwaniu obrzydliwych tiktoków. „To jest naprawdę niepokojące. Nie tylko trywializuje historię, ale całkowicie hańbi pamięć o Holokauście i przeżywanych doświadczeniach prawdziwych ludzi. Trendy takie jak ten służą zmniejszeniu wiedzy o tym, dlaczego i jak prześladowano Żydów. Szczerze zdziwiony” - napisał jeden z użytkowników Twittera, przytacza TeenVogue.

"Auschwitz Memorial" na Twitterze opublikowało oświadczenie dot. całej "zabawy": "Trend „ofiar” w TikToku może być krzywdzący i obraźliwy. Niektóre filmy są niebezpiecznie lub już przekraczają granicę, banalizując historię. Ale powinniśmy omówić to, aby nie zawstydzać i nie atakować młodych ludzi, których motywacje wydają się bardzo zróżnicowane. To wyzwanie edukacyjne".

tiktok

Linki do porażających filmów znajdziecie tutaj. 

Źródło: [TikTok, Twitter, TeenVouge]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest decyzja w sprawie maseczek w szkołach. Minister Edukacji oficjalnie potwierdził
  2. Poseł chciał zmanipulować widzów TVP Info. Nie wyszło
  3. Zakonnica została niewyobrażalnie skrzywdzona, później odebrano jej życie. Sprawca właśnie usłyszał wyrok
  4. Podobne rolady przyrządza się jedynie na Śląsku. Jeden składnik, o którym mogłeś zapomnieć, okazuje się kluczowy
  5. Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Agata Duda będzie zadowolona z podobnej "pomocy"?
  6. Rząd nagle zabiera głos. Chodzi o wakacje Szumowskiego