Niewyobrażalnie okropne, udają ofiary Auschwitz na nagraniach na TikToku, w tle muzyka rozrywkowa. Skandal na cały świat
TikTok jest aplikacją, która służy do nagrywania filmów wideo z podłożonym dźwiękiem. Są to zazwyczaj piosenki, fragmenty filmów, czy dźwięki stworzone specjalnie pod niektóre wyzwania, nazywane "challenge'ami". Niestety w Stanach Zjednoczonych zapanowała okropna moda, która oburzyła cały świat. Dzieci i nastolatkowie zaczęli udawać ofiary Auschwitz do muzyki pop.
Na TikToku co jakiś czas powstaje moda na nagrywanie pewnych challengów, czyli filmików o konkretnej tematyce. Niestety w Stanach Zjednoczonych młodzież przesadziła. W sieci zaczęły masowo pojawiać się doniesienia o "zabawie w ofiary Auschwitz", co wstrząsnęło opinią publiczną nie tylko w Polsce i Izraelu, ale również na całym świecie.
TikToki o ofiarach Auschwitz - brak moralności czy wyedukowania?
Nagrywane TikToki są opisywane hashtagiem POV, czyli jako materiały kręcone z perspektywy danej osoby - oczami bohatera. Użytkownicy aplikacji udają ofiary Auschwitz, którzy mówią zza światów. Mają znajdować się w niebie, symulują historie, które sami zmyślili i które mają nawiązywać do obozów zagłady. Dodatkowo stylizują się na ofiary, dodając sobie siniaki makijażem, ubierając chusty, stroje przypominające pasiaki, czy stylizując się na wygłodzone osoby.
Wiele z nagrań z niewiadomego powodu ma w tle piosenkę Bruno Marsa „Locked Out of Heaven”, jako ścieżkę dźwiękową. Opinię publiczną oburzył nie tylko pomysł, ale również realizacja. Wykorzystywanie globalnej tragedii i ludobójstwa oraz jednej z największych zbroni w dziejach ludzkości do tworzenia zabawy jest conajmniej niestosowne.
Filmiki są masowo zapisywane i publikowane na Twitterze w celu nagłośnienia problemu.
„Och cześć, witaj w Niebie. Jak umarłeś? I dlaczego tak wyglądasz?” – mówi tiktokerka na jednym z filmików. Słyszymy wstrząsającą odpowiedź: „Umarłam w komorze gazowej w Auschwitz”.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Decyzja nagle podjęta. Rozpoczęcie roku szkolnego właśnie przesunięte, podano dokładny termin, kiedy dzieci pójdą do szkoły
2. Tysiące Polek i Polaków dostaną dziś takiego samego SMS-a. Sytuacja jest poważna
3. Wiceminister wygadał się na temat nowego świadczenia dla emerytów. Ujawnił dokładną kwotę
Po nagłośnieniu sprawy internauci odwiedzają Twittera w poszukiwaniu obrzydliwych tiktoków. „To jest naprawdę niepokojące. Nie tylko trywializuje historię, ale całkowicie hańbi pamięć o Holokauście i przeżywanych doświadczeniach prawdziwych ludzi. Trendy takie jak ten służą zmniejszeniu wiedzy o tym, dlaczego i jak prześladowano Żydów. Szczerze zdziwiony” - napisał jeden z użytkowników Twittera, przytacza TeenVogue.
"Auschwitz Memorial" na Twitterze opublikowało oświadczenie dot. całej "zabawy": "Trend „ofiar” w TikToku może być krzywdzący i obraźliwy. Niektóre filmy są niebezpiecznie lub już przekraczają granicę, banalizując historię. Ale powinniśmy omówić to, aby nie zawstydzać i nie atakować młodych ludzi, których motywacje wydają się bardzo zróżnicowane. To wyzwanie edukacyjne".
Linki do porażających filmów znajdziecie tutaj.
Źródło: [TikTok, Twitter, TeenVouge]
ZOBACZ TAKŻE:
- Jest decyzja w sprawie maseczek w szkołach. Minister Edukacji oficjalnie potwierdził
- Poseł chciał zmanipulować widzów TVP Info. Nie wyszło
- Zakonnica została niewyobrażalnie skrzywdzona, później odebrano jej życie. Sprawca właśnie usłyszał wyrok
- Podobne rolady przyrządza się jedynie na Śląsku. Jeden składnik, o którym mogłeś zapomnieć, okazuje się kluczowy
- Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Agata Duda będzie zadowolona z podobnej "pomocy"?
- Rząd nagle zabiera głos. Chodzi o wakacje Szumowskiego