testy na koronawirusa. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 19 Kwietnia 2020

Przełom w diagnostyce wirusa? Ministerstwo Zdrowia informuje o przekazaniu ok. 27 tys. szybkich testów dla Polski

Szybkie testy na koronawirusa SARS-Cov-2, początkowo były przyjmowane przez ministerstwo zdrowia bez entuzjazmu. Resort przekonywał, że są one nieskuteczne i mogą zakłamywać wynik. Teraz jego narracja znacząco się zmieniła.

Temat szybkich testów na koronawirusa wywołuje sporo kontrowersji. Pojawiało się wiele doniesień na temat ich nieskuteczności, pokazywania wyników fałszywie dodatnich oraz fałszywie ujemnych. Jak się jednak okazuje, sytuacja ulega poprawie i na rynku pojawiły się nowe, skuteczne testy.

Skandal, który oburzył całą Polskę. Wyciekły dane osób w kwarantannie, prokuratura bada sprawęSkandal, który oburzył całą Polskę. Wyciekły dane osób w kwarantannie, prokuratura bada sprawęCzytaj dalej

Testy na koronawirusa sprowadzone z Korei Płd.

Zdaniem ministerstwa, zamówione w Korei Południowej testy mają dużo większą skuteczność od ich chińskich odpowiedników - Są to testy antygenowe. Ich trwałość i szybkość jest dużo większa. Badanie odbywa się w ciągu ok. 15 minut – mówił w rozmowie z Polsat News rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz - Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, który ściągnął te testy z Korei Południowej. Wcześniej inne państwa korzystały z szybkich testów z Chin – zaznaczył. Obecnie trwa ostatnia weryfikacja ich skuteczności. Zdaniem Andrusiewicza najprawdopodobniej pojawią się na SOR-ach w ciągu tygodnia. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Biedronka zamknięta przez koronawirusa. Pracownicy poddani kwarantannie
2. Nagła akcja policji na stadionie w Radomiu. Na murawie wylądował Black Hawk. Co się dzieje?

Rzecznik ministerstwa był również pytany o odrzucenie poprawki Senatu, zakładającej profilaktyczne testowanie pracowników służby zdrowia. – To jest mylne wyobrażenie o tym, jaka by była wartościowość tych testów. To, czy lekarz, czy pielęgniarka nazajutrz po wykonaniu testu nie będzie chora, czy ten test jest wykonany w siódmej dobie od zakażenia, tego nie wiemy. Wypuszczamy więc po takim teście prewencyjnym osobę, która ma świadomość, że ma wynik ujemny, jest spokojna, pacjenci są spokojni, tymczasem może zarażać – mówił - Teraz, jeżeli zaczniemy wykorzystywać te szybkie testy, antygenowe, to ta szybkość wykonywania testów służbom medycznym jeszcze wzrośnie – dodał.

Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się prawie 2,4 miliona ludzi, zmarło 161 tysięcy, a wyzdrowiało 600 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus wywołał jak dotąd 9 082 zachorowań oraz 350 zgonów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
  2. Lidl montuje specjalne urządzenia we wszystkich sklepach. Dobra wiadomość dla klientów w obecnym czasie
  3. Zaskakujący wpis Moniki Olejnik. Ujawniła ważne wspomnienie o Marii Kaczyńskiej
  4. Polsat wyemituje jutro program, który wielu osobom się nie spodoba. Nagrania z porażających interwencji wstrząsnęły internetem
  5. Ojciec wywiesił przed szpitalem dziecięcym niezwykły baner. Trudno powstrzymać wzruszenie
  6. Będzie druga fala koronawirusa, włoski ekspert WHO jest pewien. Podał termin

Źródło: fakt.pl