Teresa Tuszyńska. Kadr z filmu "Do widzenia, do jutra"
Źródło: Kadr z filmu "Do widzenia, do jutra"
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 5 Stycznia 2020

Nieziemsko uzdolniona, polska aktorka zmarła w zapomnieniu. Rodzina nigdy nie poznała prawdy

Teresa Tuszyńska debiutowała przed kamerą, jako 16-latka. Nigdy nie ukończyła szkoły aktorskiej - dodatkowy warsztat nie był jej potrzebny. Porównywanej do Audrey Hepburn aktorce wróżono ogromną karierę. Tuszyńska nie poradziła sobie jednak ze sławą a okoliczności jej tragicznej śmierci nadal owiane są tajemnicą.

Rola w "Do widzenia, do jutra", gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego, otworzyła przed nią drzwi do gigantycznej kariery. Do historii polskiego kina przeszły jej kreacje z filmów Tarpany, Rozwodów nie będzie, Cała naprzód i Poczmistrz. W między czasie pracowała również, jako modelka. Na swoim koncie miała okładki najważniejszych, polskich magazynów branżowych. Fotografowali ją najwybitniejsi polscy fotografowie, w tym Andrzej Wiernicki i Tadeusz Rolke. W 1963 roku jej twarz zdobiła okładkę amerykańskiego magazynu "Show".

Rydzyk nie będzie zadowolony. Mocny wywiad z Marianem OpaniąRydzyk nie będzie zadowolony. Mocny wywiad z Marianem OpaniąCzytaj dalej

- Teresa Tuszyńska, lat 21: najbardziej zachodnia i najbardziej utalentowana z polskich gwiazd filmowych - pisano o niej w magazynie.

Lata 60. dobiegły jednak końca a gwiazda Tuszyńskiej zaczynała gasnąć. Kazimierz Kutz za winnego upadku aktorki uznał niegdyś Adama Pawlikowskiego, jej wielką miłość.

- Jej wieloletni dramat polegał na tym, że Pawlikowski ją uwiódł. Ona się śmiertelnie zakochała. A potem robiła wszystko, by Pawlikowski się w niej zakochał. Wtedy mogła go rzucić, tak jak kiedyś on ją - cytuje Kutza swiatseriali.interia.pl

Teresa Tuszyńska zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach

Mimo miłości do Pawlikowskiego, Tuszyńska w 1962 roku poślubiła hrabiego Jana Floriana Zamoyskiego. Małżeństwo, co było do przewidzenia, szybko się rozpadło. Zamoyski wspominał później o uzależnieniu swojej żony od alkoholu i powiązanej z nim próbie samobójczej. Wyjść z nałogu Tuszyńskiej starał się pomóc jej drugi mąż, Włodzimierz Kozłowski. Bezskutecznie. Pod wpływem alkoholu miała stawać się coraz mniej opanowana. Pewnego razu zwyzywała nawet milicjanta, ryzykując aresztem.

Depresję i nałóg aktorki pogłębiła śmierć jej pierwszej miłości. W 1976 roku, skazany na ostracyzm po zarzutach o współpracę z SB Pawlikowski skoczył z okna.

- Nie ma żadnych przyjaciół. Teresa tyje, zaczyna wstydzić się tego, jak wygląda. Żyje bardzo skromnie w Warszawie. Prawie nie wychodzi z domu. Dzieci nigdy nie miała - wspominał Marcin Kowalski, autor artykułu "Teresa Tuszyńska znika".

Tuszyńska wyszła za mąż po raz trzeci. Jan Perzyna, robotnik, miał być jej kompanem do kieliszka. Po śmierci aktorki w 1997 roku odebrał aktor zgonu i zniknął. Rodzina Tuszyńskiej do teraz nie wie, jak zmarła.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Świadczenia idą do góry od stycznia. Nawet o 247 zł więcej miesięcznie

2. Wzmacnia serce i opóźnia starzenie się organizmu. Można ją kupić w każdym sklepie za kilka złotych

3. TVP pozywa byłego pracownika. Dziennikarz szykuje konfrontację i ujawnia druzgocące kulisy pracy w telewizji

4. Uczenie psa, by nie bał się fajerwerków we wskazany sposób to okrucieństwo. Trudno o komentarz

5. Popularny preparat ma działanie psychoaktywne. GIS ostrzega

6. Media Tadeusza Rydzyka ostro krytykują TVP. Poszło o jedną z gwiazd imprezy sylwestrowej, porażający powód ataku