Tatry. Niespodziewany powrót zimy w maju.. (Zdjęcie ilustracyjne) pixabay/MMartin1202Źródło: (Zdjęcie ilustracyjne) pixabay/MMartin1202
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Maja 2020

Tatry. Niespotykana anomalia pogodowa, nagle zapanowała zima i spadł śnieg. Co się dzieje?

Tatry dość niespodziewanie obiegła wiadomość o powrocie zimy w ostatnim dniu maja. Wobec wzmożonych opadów ratownicy TOPR ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W niektórych częściach najbardziej popularnych polskich gór, w tym na Kasprowym Wierchu, leży nawet 40-centymetrowa warstwa śniegu. Ratownicy apelują o ostrożność.

Pogoda towarzysząca tegorocznemu majowi z całą pewnością nie należy do charakterystycznych. Wiosna przyniosła nam wyjątkowo zimną aurę i obfite opady deszczu. Zjawisko odnotowane w polskich górach jest jednak zdarzeniem niemal bezprecedensowym. W Tatrach spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, a opady nadal zdają sie nie słabnąć.

Cena truskawek w Polsce wywołała przedziwne zjawisko. Złodzieje okradają rolników, nie do wiaryCena truskawek w Polsce wywołała przedziwne zjawisko. Złodzieje okradają rolników, nie do wiaryCzytaj dalej

Tatry. Śnieg ostatniego dnia maja

Jak wskazuje Polsat News, wspomniany pierwszy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. Z komunikatu lawinowego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wynika, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół wymaga wobec tego dużego obciążenia dodatkowego na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach.

Samoistne schodzenie małych i średnich lawin należy jednak uznać za możliwe. Przedstawiciele TOPR apelują, by zachować ostrożność.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Szymon Hołownia bardzo wulgarnie, nikt się nie spodziewał. Chodzi o żonę
2. Zamiast 1000 plus bon turystyczny 300 plus dla wszystkich? Rząd szuka nowego rozwiązania

TOPR wprowadza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Śnieg w Tatrach

Ratownicy zwracają uwagę, że poruszanie się po szlakach, na których zalega gruba warstwa śniegu, wymaga dużego doświadczenia w turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu. Turyści rozpoczynający swoją przygodę z zimowym przemierzaniem górskich terenów powinni odpowiedzialnie podejść do wyjścia na niektóre ścieżki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany ekspert ocenił IV etap znoszenia obostrzeń. Kilka decyzji jest zupełnie niezrozumiałych
  2. Zwłoki mężczyzny w toalecie Urzędu Skarbowego. Tragedia w Otwocku
  3. Krystyna Pawłowicz obraziła publicznie dziecko, nie ma żadnych granic. Wszystko udokumentowane
  4. Loty do Polski i z Polski będą wznowione. Popularna linia lotnicza właśnie wydała nagły komunikat
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Zabijali ludzi z motorów. Dziesiątki ofiar ataku terrorystycznego. Tragiczne doniesienia z południa

Źródło: polsatnews.pl / facebook/@1909.topr

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News