Tarcza antykryzysowa. Flickr | Michael CoghlanŹródło: Flickr | Michael Coghlan
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 22 Czerwca 2020

Tarcza antykryzysowa i ograniczenie wolności? Przykre konsekwencje mogą spotkać każdego Polaka, szczególnie pewną grupę zawodową

Tarcza antykryzysowa 4.0, podobnie jak jej poprzednie edycje wprowadza ukryte zmiany, zupełnie niezwiązane z walką z pandemią. Jedną z nich jest niezwykle kontrowersyjna nowelizacja kodeksu karnego, która może doprowadzić do prawnych absurdów.

Zmiany w kodeksie wpisują się w postulowaną przez resort Zbigniewa Ziobry reformę prawa karnego, polegającą na zaostrzaniu kar.

Zapytali Małgorzatę Trzaskowską o Agatę Dudę. Wbiła jej szpilęZapytali Małgorzatę Trzaskowską o Agatę Dudę. Wbiła jej szpilęCzytaj dalej

PiS zmienia kodeks karny

Choć na pierwszy rzut oka zmiana w przepisach może być niezauważalna, prawnicy alarmują, że skutki mogą być bardzo poważne. Obecnie, art 37a kodeksu karnego brzmi następująco: "Jeżeli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, można, zamiast tej kary orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności". Dzięki niej sądy w pierwszej kolejności były zobowiązane do orzekania kary innej niż pozbawienie wolności, decydując się na nią tylko w ostateczności, gdyby inne kary nie były w stanie przynieść spodziewanego skutku.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Eksplozja gazu w bloku mieszkalnym w stolicy, nie żyją co najmniej dwie osoby. Tragiczne doniesienia zza naszej wschodniej granicy
2. Chiny potwierdziły. Okropny skandal. Świat przeciera oczy z niedowierzania

Po zmianie, którą wprowadza tarcza antykryzysowa 4.0, art. 37a ma brzmieć "Jeżeli przestępstwo jest zagrożone tylko karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, a wymierzona za nie kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od roku, sąd może, zamiast tej kary orzec karę ograniczenia wolności nie niższą od 3 miesięcy albo grzywnę nie niższą od 100 stawek dziennych, jeżeli równocześnie orzeka środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek.". Będzie to oznaczało odwrócenie obecnej praktyki. Sądy będą miały obowiązek stosować w pierwszej kolejności karę więzienia, lżejsze kary zostawiając jedynie na sytuacje wyjątkowe.

Katalog przestępstw, zagrożonych karą do 8 lat pozbawienia wolności, dotychczas kwalifikujących się do orzekania w pierwszej kolejności kary grzywny i ograniczenia wolności jest bardzo szeroki. W sposób szczególny zmiana dotknie jednak lekarzy, którzy za błędy lekarskiej zaczną trafiać od razu do więzień. Bartek Fiałek, lekarz rezydent i przedstawiciel OZZL, w poście na Facebooku, adresowanym do ministra Szumowskiego wskazał na niekonsekwencję ministerstwa - "Szanowny Panie Ministrze, szanowne Ministerstwo Zdrowia, dlaczego mówicie Państwo (słusznie) o konieczności wprowadzenia systemu no-fault do ochrony zdrowia, a nowa tzw. ustawa COVID-owa (Tarcza Antykryzysowa 4.0) wprowadza zaostrzenie kar za nieumyślny błąd medyczny?" - napisał Fiałek.

Zmiany dotkną również lekarzy, którym zarzuci się nielegalne wykonanie aborcji - Nie idziemy od kary najlżejszej do najsurowszej, tylko rozpoczynamy od więzienia. W innej sytuacji sąd będzie musiał się wytłumaczyć, dlaczego nie stosuje kary więzienia, tylko grzywnę lub ograniczenie wolności. - alarmuje ekspert prawa karnego dr Mikołaj Małecki.

Co ciekawe, nie jest to pierwsze podejście PiS do wprowadzenia zmiany do kodeksu karnego. Identyczny przepis znalazł się w zeszłorocznej nowelizacji kodeksu karnego, skierowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie wiadomo jak Andrzej Duda zachowa się tym razem. Ponowne skierowanie przepisu do TK wstrzymałoby wprowadzenie innych rozwiązań z tarczy, co mogłoby bardzo poważnie zaszkodzić Zjednoczonej Prawicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Przykre sceny w "Wiadomościach" TVP. Porównanie do wirusa
  4. Ksiądz wysyłał ministrantom jednoznaczne SMS-y, zadawał obsceniczne pytania. Przeniesiono go na inną parafię
  5. Mężczyzna natrafił na psa w niewyobrażalnym stanie. Poszukuje bandyty, który pozostawił go na pewną śmierć
  6. Burze w dużej części kraju. IMGW ostrzega kolejne województwa

Źródło: Puls Medycyny

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News