Tadeusz Rydzyk już się nie wywinie. Czy to koniec jego aktywności politycznej?. MARCIN GADOMSKI/East NewsŹródło: MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 22 Stycznia 2020

Tym razem Rydzykowi się nie upiecze. Sprawa już u papieża

Tadeusz Rydzyk już się nie wywinie. Papież Franciszek otrzymał petycję w jego sprawie. Jest to "Apel o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka". Jego twórcy liczą na to, że zbiorą poparcie 200 tys. osób, obecnie udało się zebrać 172 tys. podpisów. Czy to oznacza koniec aktywności politycznej o. Rydzyka, w postaci wypowiadania się na tematy polityczno-społeczne i faworyzowania partii obecnie rządzącej?

Thomas Lukaszuk to 50-letni kanadyjczyk polskiego pochodzenia, urodzony w Gdyni. Od lat interesuje się polską polityką i różnymi sprawami i wydarzeniami społeczno-politycznymi, jakie mają miejsce w naszym kraju. Mężczyzna nie wstydzi się swojej polskości i nie wyrzeka się jej. Śledzi losy naszego kraju i jest zdegustowany tym, co wyprawia o Tadeusz Rydzyk, nie podobają mu się jego homofobiczne i antysemickie poglądy, oraz to, że jako duchowny miesza się w sprawy polityczne.

- To, co się dzieje w Europie, zwłaszcza w Polsce, zaczyna się już dziać również w Kanadzie. Coraz częściej do głosu dochodzą trendy nacjonalistyczne i antyemigracyjne. A to nigdy nie wychodzi krajom na dobre. Powoduje jedynie narastanie różnic pomiędzy poszczególnymi grupami. Najczęściej kryją się za tym polityka i ideologie - mówił Lukaszuk w rozmowie z "Onetem".

Świętsi od papieża. Franciszek na celowniku TVPŚwiętsi od papieża. Franciszek na celowniku TVPCzytaj dalej

Tadeusz Rydzyk. Papież Franciszek otrzymał petycję w jego sprawie. Czy to koniec aktywności politycznej redemptorysty?

Thomas Lukaszuk obiecywał, że zajmie się sprawą o. Rydzyka i dosłownie weźmie sprawy w swoje ręce - "weźmie się" za o. Rydzyka i to na wielką skalę. Okazuje się, że faktycznie dotrzymał tej obietnicy. Jest pomysłodawcą i współtwórcą specjalnej petycji, pod którą od 2017 roku zbierane są podpisy. Dotyczyny ona właśnie o. Rydzyka, jest to "Apel o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka". Teraz, jak podaje "Onet", Thomas Lukaszuk doprowadził do tego, że petycja wylądowała na biurku Głowy Kościoła - papieża Franciszka. Najpierw przekazał ją arcybiskupowi Edmonton w czterech językach (polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim), oraz jej elektroniczną kopię z podpisami, a następnie wysłał ją zarówno do nuncjusza apostolskiego w Kanadzie, jak i bezpośrednio do samego papieża Franciszka.

Lukaszuk otrzymał już potwierdzenie, że przesyłki dotarły do adresatów. - Nuncjusz przysłał mi maila, potwierdzając, że on i Ojciec Święty otrzymali mój list oraz petycję - mówi zadowolony Thomas Lukaszuk w rozmowie z "Onetem".

Dalsze losy tej sprawy są już w rękach papieża Franciszka. W treści apelu jego twórcy nie wskazywali, w jaki sposób miałaby zostać ukrócona aktywność polityczna o. Rydzyka, ale wyrazili nadzieję m.in. na to, by przynajmniej media, których jest dyrektorem i którymi zarządza, zyskały charakter stricte religijny, a nie polityczny.

Jednak toruński duchowny nie sprawia wrażenia przejętego tą sprawą i dalej w publicznych wypowiedziach porusza tematy polityczne polityczne i polityczno-społeczne, atakując m.in. posłów Lewicy, całą opozycję, ekologów oraz środowiska LGBTQ.

Zbiórka wciąż trwa. Inicjatorzy petycji chcą zebrać 200 tys. podpisów. Obecnie jest ich 172 tys.

- Teraz prosimy wszystkich o wsparcie petycji podpisami, szczególnie przedstawicieli duchowieństwa przeciwnych Rydzykowi - apelują.

"Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce" - zaczyna się treść apelu w petycji.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Sygnał naziemnej telewizji będzie zmieniony. Twój telewizor może przestać odbierać obraz

2. Od 2 miesięcy nie zszedł na ziemię, mieszka w beczce na słupie. Ma przepiękny powód, brawo

3. Katolicki poradnik cichego oprawcy dziecka. Nagłaśniamy skandal, nad którym Rzecznik Praw Dziecka się nie pochyli

4. Ochrona środowiska w Polsce przypomina przykry żart. Znaleziono kolejnego "szkodnika", 1500 osobników do odstrzału

5. Fani "Na Wspólnej" nie odróżniają aktorów od postaci. Zabawne i przykre incydenty

6. Bardzo smutne słowa Salety o zdrowiu jego córki. Nie wygląda to dobrze