Tadeusz Rydzyk. youtube/Radio MaryjaŹródło: youtube/Radio Maryja
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 7 Stycznia 2020

Tadeusz Rydzyk dostanie szału. Radio Maryja pojawi się w zagranicznym filmie

Tadeusz Rydzyk ma problemy do zmartwień. Od jakiegoś czasu jego media dwoją się i troją, aby oczyścić wizerunek swojego założyciela po tym, jak na jaw wyszła podpisana przez prawie 150 tys. osób petycja o "ukrócenie jego działań politycznych". Jej autorem jest Thomas Lukaszuk, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia. Docelowo dokument trafić ma do papieża. Okazuje się, że to niejedyna okazja, przy której Franciszek bądź inni, niżej sytuowani w hierarchii kościelnej duchowni spoza Polski, mogą dowiedzieć się o działalności Rydzyka.

Radio Maryja i organizowane przez rozgłośnie spotkania będą jednym z tematów filmu "Jak Bóg szukał Karela". Jego autorami są Víta Klusák i Filip Remunda, znani z produkcji "Czeski sen", dokumentujący przygotowania do otwarcia fikcyjnego supermarketu. Reżyserom udało się nabrać nie tylko tysiące konsumentów ale i potencjalnych partnerów biznesowych. Wiele wskazuje na to, że ich najnowszy film wywoła jeszcze większą dyskusję.

Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzejBiedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzejCzytaj dalej

- Zaczęło się od niewinnego pomysłu. Vit i Filip chcieli przyjrzeć się Polakom, ale też Czechom pod kątem ich religijności. Pokazać, że to niesamowite, że dwa kraje, które tyle łączy, dzieli tak podstawowa sprawa jak religia. Czesi statystycznie są najbardziej ateistycznym narodem, u nas jest odwrotnie - mówiła na łamach WP Film Maria Krauss, polska producentka "Jak Bóg szukał Karela".

Tadeusz Rydzyk może się zdenerwować

Mężczyźni od 5 lat jeździli po Polsce i obserwowali nasze zachowania i wiarę. Byli w Licheniu, Częstochowie, malutkich miejscowościach i na zjeździe Rodziny Radio Maryja. W filmie pojawią się zarówno zabawne momenty jak i smutne wyznania. Mężczyźni nie uciekali m.in. od tematu pedofilii w kościele.

 -  Przez dwa i pół roku próbowaliśmy przestać kręcić nowy materiał. Co jakiś czas okazywało się, że dzieje się w Polsce coś ważnego. Była afera wokół spektaklu "Klątwa”, więc Czesi musieli wrócić do Polski. Potem zjazd Radia Maryja i pierwszy Marsz Równości w Częstochowie, znów filmowcy chcieli w tym uczestniczyć. Będzie sporo zabawnych momentów, ale też te dramatyczne - mówi producentka na łamach WP Film.

Produkcja jest na tym momencie dopracowywana. Brakuje 85 tys., na które zorganizowano zbiórkę. Znajdziecie ją tutaj.

 - Powstało już wiele filmów dokumentalnych o Polsce, jednak „Jak Bóg szukał Karela” wyróżnia się na ich tle lekkością i humorem z jakim opisuje to, co działo się w Polsce przez ostatnie 5 lat. Czeska ekipa spotkała się między innymi ze słuchaczami Radia Maryja, z egzorcystą i ofiarami pedofilii wśród księży - czytamy na stronie zbiórki.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytów

2. Produkty zapobiegające nowotworom. Warto włączyć je do swojej codziennej diety

3. Sprawa Jarosława Kaczyńskiego przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. "Pozbawienie prawa do rzetelnego procesu sądowego"

4. Grupa wykluczonych z 13. emerytury. Kto jej nie dostanie?

5. Cały powiat wyłącza się z WOŚP. "Mój światopogląd jest inny"

6. Magda Gessler zrobiła im rewolucję, a potem wbiła nóż w plecy? Ludzie są oburzeni, największy skandal w okolicy