Tadeusz Rydzyk
Źródło: ALEX MARCINOWSKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Stycznia 2020

Sprawa Tadeusza Rydzyka już u papieża Franciszka. Redemptorysta ma powody do obaw

Tadeusz Rydzyk stał się obiektem petycji Adama N. i Witka M., która trafiwszy w ręce Thomasa Lukaszuka, byłego kanadyjskiego polityka polskiego pochodzenia, dotarła następnie do kanadyjskiego arcybiskupa Richarda Smitha. Teraz o działalności ojca Rydzyka usłyszy również Watykan.

O petycji informowaliśmy już przed kilkoma tygodniami. Jej autorzy pisali: "Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji". Gdy pod pismem udało się uzyskać 100 podpisów, trafiła ona w ręce wspomnianego Thomasa Lukaszuka. Adam N. i Witek M. obawiali się bowiem, że petycja nigdy nie trafi w ręcę papieża Franciszka, jeśli zostanie złozona w polskiej kurii. Zdecydowano się na Kanadę, której, nawiasem mówiąc, działalność ojca dyrektora nie jest obca. Lukaszuk, były kanadyjski polityk, przekazał ją na ręcę arcybiskupa Edmonton Richarda Smitha. Apelowano o zakaz prowadzenia mszy przez ojca Rydzyka oraz zbiórek na terenie Kanady.

Popularny ksiądz nie wytrzymał. Popularny ksiądz nie wytrzymał. "Chyba lepiej, żeby umierali"Czytaj dalej

Tadeusz Rydzyk bohaterem petycji, która trafi do Watykanu

Jak informuje "Wirtualna Polska", petycja została bezpośrednio przekazana do Watykanu. Papież Franciszek zastanie ją na swoim biurku w ciągu kilku najbliższych dni. Apel trafi również w ręce abp Luigiego Bonazziego, nuncjusza apostolskiego w Kanadzie. "Lukaszuk do petycji dołączył także swój list oraz list autorów petycji. Wszystko w dwóch wersjach językowych - angielskiej i hiszpańskiej", pisze WP. Zaznaczono, że wspomniany nuncjusz już otrzymał przesyłkę.

Na ten moment pod petycją podpisało się już przeszło 155 tys. ludzi. "Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy, jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce", głosi treść petycji, przytaczana przez wp.pl. List dołączony do petycji utrzymany jest w podobnym tonie.

"Ostatnio odważni obywatele z Polski zwrócili się do mnie o pomoc w ich walce o to, by Konferencja Episkopatu Polski ukróciła kontrowersyjne działania redemptorysty, ojca Tadeusza Rydzyka. Przekazali mi petycję w tej sprawie podpisaną przez 155 tys. osób, a także list zaadresowany do Ojca Świętego z prośbą o interwencję.Ojciec Rydzyk jest dyrektorem Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz gazety Nasz Dziennik. Jego komentarze, wygłaszane zarówno podczas audycji, jak i występów publicznych, mają antysemicki, ksenofobiczny i homofobiczny charakter", napisał Lukaszuk. Były kanadyjski polityk zaznaczył również, że jego zdaniem Radio Maryja jest jednym z czołowych antysemickich rozgłośni w Europie.

"Wirtualna Polska" podkreśla, że Lukaszuk liczy na pomoc papieża Franciszka, wspominając jego otwartość, której wielokrotnie dawał wyraz.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Rekompensata za prąd nie dla każdego, musisz spełnić jeden warunek. Znamy szczegóły projektu

2. Ostatnie słowa pilota ukraińskiego samolotu ujawnione. Poruszające, tuż przed katastrofą

3. Lech Wałęsa zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego. Zaskakujące słowa

4. Po "Tylko nie mów nikomu" zawiadomiono o pedofilii księdza. Obrońca: Sama tego chciała

5. Tylko u nas: Wiemy, który dziennikarz TVP mógł doprowadzić do hospitalizacji pracownicy Senatu

6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk