Tadeusz Rydzyk
Źródło: youtube
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 13 Listopada 2019

Jaką emeryturę dostanie Tadeusz Rydzyk? Znacznie wyższą, niż formalnie powinien

Tadeusz Rydzyk jest jednym z najbardziej obrotnych duchownych w Polsce. Redemptorysta zgromadził niemały majątek, który nadal poszerza. Jak jednak wygląda w jego przypadku kwestia emerytury? Bardzo trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza, że kwota, jaka formalnie mu przysługuje ma się nijak do tej, na którą naprawdę może liczyć.

Teoretycznie, Tadeusz Rydzyk, jako duchowny, powinien mieć możliwość skorzystania z dwóch rodzajów świadczenia emerytalnego. Pierwsze z nich to klasyczny ZUS. Duchowni pełniący posługę w wojsku, czy uczący w szkołach, otrzymują emeryturę, adekwatną do wysokości odprowadzonych składek.

Abp Marek Jędraszewski będzie z siebie dumny? Znalazł się w Abp Marek Jędraszewski będzie z siebie dumny? Znalazł się w "Brunatnej Księdze"Czytaj dalej

Druga droga, jaką podążyć mógłby Rydzyk, związana jest z dotowanym przez państwo Funduszem Kościelnym. W tym roku wyniósł 158 mln zł, a jego znaczącym fragmentem są pieniądze przekazane na ubezpieczenie duchownych. Gdyby dyrektor Radio Maryja zdecydował się pobierać emeryturę z funduszu, wyniosłaby ona około 2 tys. zł.

Tadeusz Rydzyk a emerytura

Gdyby trzymać się teorii, Rydzyk, jako redemptorysta, powinien wieść skromne życie i poświęcać się dla ubogich. W praktyce wiemy, jak wielki majątek zgromadził i, najprawdopodobniej, właśnie dzięki niemu utrzyma się na emeryturze.

Informowaliśmy już, że gdyby redemptorystę włączyć do rankingu najbogatszych Polaków "Wprost", zająłby 83. ze 100 miejsc. W 2015 roku zarządzane przez Rydzyka biznesy wygenerowały 56 mln zł przychodu. Duchowny się nie zatrzymuje - w planach ma budowę kurortu uzdrowiskowego a jego fundacja zaczęła podbijać rynek filmowy.

Możemy z całą pewnością zakładać, że imperium duchownego nie pozwoli mu przymierać z głodu na emeryturze.