Tadeusz Rydzyk jest najwyraźniej chroniony przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Wola. Ta odmówiła wszczęcia postępowania przeciw zakonnikowi.. Jakub Kaminski/East News
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Sierpnia 2020

Tadeusz Rydzyk jest chroniony przez prokuraturę? Dziennikarze dotarli do zdumiewających informacji

Tadeusz Rydzyk jest najwyraźniej chroniony przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Wola. Ta odmówiła wszczęcia postępowania przeciw zakonnikowi oraz pozostałym szefom fundacji Lux Veritatis mimo doniesień o uchyleniu się od udostępniania informacji publicznej wbrew obowiązkowi. Pismo w tej sprawie złożyła fundacja Watchdog.

Szczegóły sprawy zaskarżenia fundacji ojca dyrektora przez przedstawicieli Watchdog przytacza Onet. Przedstawiciele organizacji oskarżenia dokonają z własnej ręki. Mimo wygrania dwóch spraw w sądzie administracyjnym fundacja Rydzyka nadal nie doczekała się procesu karnego, a prokuratura najwyraźniej nie była w stanie doszukać się możliwości popełnienia przestępstwa. Wspomniany portal wskazuje, że Lux Veritatis złamało zasady zawarte w artykule 23. z ustawy o dostępie do informacji publicznej. Mowa o ujawnieniu sposobów wydatkowania środków otrzymanych od Prawa i Sprawiedliwości.

Nie zaplanowaliście przelewów przed weekendem? Klienci PKO BP, ING, BNP Paribas i Idea Banku mogą mieć problemyNie zaplanowaliście przelewów przed weekendem? Klienci PKO BP, ING, BNP Paribas i Idea Banku mogą mieć problemyCzytaj dalej

Tadeusz Rydzyk chroniony przez prokuraturę?

Wspomniany artykuł głosi: "Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Przedstawiciele organizacji powołują się na dwa paragrafy Kodeksu Karnego. Pierwszy z nich mówi o niedopełnieniu obowiązku, a tym samym działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego (do 3 lat pozbawienia wolności). Drugi wskazuje, że osoba, która dopuściła się wspomnianego wcześniej wykroczenia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze do 10 lat więzienia.

Pacjent upadł z bólu i wyszedł na czworaka. Po kilku godzinach czekania został wypisanyPacjent upadł z bólu i wyszedł na czworaka. Po kilku godzinach czekania został wypisanyCzytaj dalej

– W akcie znalazł się również drugi paragraf art. 231, który mówi o celu osiągnięcia korzyści, ponieważ naszym zdaniem należy ustalić, jaki był cel niedopełnienia obowiązku. Nie dostaliśmy pełnych informacji, więc nie wiemy, co się za tym kryje – przekazał w rozmowie z Onetem prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska Szymon Osowski. Nie jest jednak pewne, że w ogóle dojdzie do procesu. Prokuratura nadal ma bowiem dążyć do umorzenia postępowania.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bardzo smutna wiadomość sprzed kilku chwil. Śmierć uderzyła nagle, fani w żałobie
2. Kościół wydał niespodziewane stanowisko. Tadeusz Rydzyk weźmie sobie do serca?
3. Biedronka pilnie wycofuje trzy partie produktu. Może być niebezpieczny dla niektórych osób

Choć dzięki fundacji sprawa finansowania fundacji Rydzyka przez PiS nie już tajemnicą, nadal nie doczekaliśmy się zatem przedstawienia jej szczegółów. Niewykluczone, że opieszałość prokuratury ma pewien związek z bliską znajomością ojca dyrektora i Zbigniewa Ziobry, na co zresztą powołują się oskarżyciele. "Przypominamy prokuraturze, że ochrona praworządności, która jest sensem jej istnienia, nie polega na ochronie przed odpowiedzialnością karną kolegów i koleżanek Prokuratora Generalnego".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła decyzja sądu. Aktywistka wyszła na wolność
  2. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  3. Zakonnica została niewyobrażalnie skrzywdzona, później odebrano jej życie. Sprawca właśnie usłyszał wyrok
  4. Podobne rolady przyrządza się jedynie na Śląsku. Jeden składnik, o którym mogłeś zapomnieć, okazuje się kluczowy
  5. Krystyna Pawłowicz nie wytrzymała. Agata Duda będzie zadowolona z podobnej "pomocy"?
  6. Polacy są na liście. Kolejny kraj zamyka się na cudzoziemców. Nie wpuszczą prawie nikogo

Źródło: Onet