Tadeusz Rydzyk. MARCIN GADOMSKI/East NewsŹródło: MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 26 Stycznia 2021

Tadeusz Rydzyk wyciągnął od rządu więcej, niż wszyscy myśleli. Dziennikarze TVN ujawniają

Ile pieniędzy od państwa otrzymał Tadeusz Rydzyk? Redemptorysta stale poszerza swoje kosztowne imperium. Dziennikarze TVN ustalili, że na samo muzeum imienia Jana Pawła II przeznaczono 60 milionów złotych. Jest to 25% wydatków niewygasających na służbę zdrowia.

  • Organizatorem budowy Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II jest Fundacja Lux Veritatis wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Projekt powstał w 2018 roku. W tegorocznym budżecie przeznaczono na inicjatywę Tadeusza Rydzyka aż 60 milionów złotych
  • Pieniądze zostaną przekazane na opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy stałej w muzeum 
  • Wydatki stałe, niewygasające służby zdrowia, jak podaje TVN, to 240 milionów złotych. Instytucja redemptorysty uzyskała więc 25% tej kwoty

30 grudnia w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów  w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego. Na 228 pozycji znajduje się "Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu". Muzeum jest projektem Tadeusza Rydzyka

Tadeusz Rydzyk ma powody do radości. Kolejne pieniądze popłyną dla inicjatywy redemptorysty

Rząd przeznaczył na wyżej wymieniony cel 60 milionów złotych. Z budżetu państwa sfinansowana zostanie także budowa siedziby stałej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Chodzi o kwotę w wysokości 24 386 898 złotych.

Łącznie projekt fundacji Tadeusza Rydzyka uzyska aż 84 386 898 złotych. Tymczasem dziennikarze TVN-u wyliczyli wydatki niewygasające na całą służbę zdrowia. Chodzi między innymi o pieniądze na budowy budynków, oddziałów, zakup sprzętu, a także remonty. Na cele cele zabezpieczono w rozporządzeniu około 240 milionów złotych.

Informacje zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów wskazują, że jedna wystawa stała otrzymała 25% tego, na co mogła liczyć służba zdrowia. Muzeum współtworzone przez Tadeusza Rydzyka może liczyć łącznie na blisko 35% tego, co uzyskał system ochrony zdrowia.

Należy jednak zaznaczyć, że chodzi jedynie o kwoty zawarte w wykazie planowanych wydatków budżetu państwa, które w 2020 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego.

Przemysław Czarnek zwołał ważną konferencję. Przekazał najnowsze informacje dla rodziców i uczniów, mówił o egzaminachPrzemysław Czarnek zwołał ważną konferencję. Przekazał najnowsze informacje dla rodziców i uczniów, mówił o egzaminachCzytaj dalej

TVN przekazał, że pieniądze na projekty Tadeusza Rydzyka miały płynąć z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Banku Polskiego. Chodzi kolejno o kwoty w wysokości: ponad 4 milionów złotych, miliona złotych, a także 0,5 miliona złotych. 

Fundacja Lux Veritatis poinformowała, że muzeum ma przedstawiać tysiącletnią historię chrześcijaństwa i jego rozwoju w Polsce. Obywatele będą mogli zapoznać się wydarzeniami dziejowymi dla ojczyzny. "Dzięki temu Muzeum stworzy możliwość zgłębiania dziejów państwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych" - czytamy.

Muzeum Pamięć i Tożsamość ulokowane jest przy ulicy Droga Starotoruńska 3. Obok budowli znajdują się także inne projekty Rydzyka takie jak kościół Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji oraz kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. 

Jeszcze na początku roku Tadeusz Rydzyk wydał specjalne oświadczenie. Na antenie Radia Maryja prosił o przekazanie 1% podatku na Fundację Lux Veritatis.

- Niemal wszystkim podczas pandemii żyje się trudniej, także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy, trudniej jest te dzieła utrzymać. Tym bardziej prosimy, by nie lekceważyć możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz naszej fundacji. Pan Jezus powie do nas na Sądzie Ostatecznym: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Nikt nie zabierze w wieczność ze sobą czegokolwiek. Zabierzemy zasługi za dobre czyny i one będą za nami przemawiały - mogliśmy usłyszeć.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Dziennik Ustaw/TVN/Radio Maryja]