Tadeusz Rydzyk. ALEX MARCINOWSKI/East NewsŹródło: ALEX MARCINOWSKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Marca 2020

Kolejne publiczne pieniądze dla Rydzyka. Zadziwiające szczegóły imprezy u redemptorysty

Tadeusz Rydzyk w grudniu gościł w Arenie Toruń wielu przedstawicieli polskich władz. Obchody 28. rocznicy powstania Radia Maryja były wówczas pilnowane przez funkcjonariuszy policji. Uroczystości uświetniła również reprezentacja Marynarki Wojennej. Rząd nie widzi w tym nic dziwnego. "Wykonywali swoje obowiązki".

Przypomnijmy, że w grudniowej fecie w Arenie Toruń udział wzięli m.in. premier rządu Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Sporą część polskiego społeczeństwa zaskoczyła wówczas wiadomość, że nad bezpieczeństwem uczestników 28. rocznicy radia Tadeusza Rydzyka czuwała Policja. Całość okraszono w dodatku występem orkiestry Marynarki Wojennej.

Zasadność tych działań kwestionowali między innymi opozycyjni politycy. Na odpowiedź rządu przyszło nam jednak chwilę poczekać.

Seniorzy mają się czego obawiać? Wiceminister wyjawił przyszłość trzynastej i czternastej emeryturySeniorzy mają się czego obawiać? Wiceminister wyjawił przyszłość trzynastej i czternastej emeryturyCzytaj dalej

Tadeusz Rydzyk: "Ledwie starcza od pierwszego do pierwszego"

Jednym z polityków, którzy domagali się wyjaśnień, był poseł PO Paweł Olszewski. – Impreza organizowana była przez podmioty prywatne, jednak w sposób niebywały w jej ochronę zaangażowana została polska Policja, a występ artystyczny zagwarantowała Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP – mówił wówczas polityk. Od przedstawicieli rządu domagał się odpowiedzi na następujące pytania: "Kto podjął decyzję o zaangażowaniu Policji w ochronę prywatnej imprezy masowej z okazji 28. rocznicy powstania Radia Maryja? Jaki był koszt udziału Orkiestry w imprezie i kto go pokrył?".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Biedronka wprowadza bardzo ważne zmiany. Chodzi o pierwszeństwo wejścia do marketu
2. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak

Do sprawy odniósł się m.in Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. "Komenda Główna Policji poinformowała, że w związku z zaplanowanymi na dzień 7 grudnia 2019 r. zgromadzeniami publicznymi na terenie miasta Toruń, zbiegającymi się z obchodami XXVIII rocznicy powstania Radia Maryja, po dokonaniu przez służby charakterystyki zagrożeń, w tym oceny sytuacji i prognozy jej rozwoju, zaangażowano w ramach akcji policyjnej odpowiednie siły policyjne. W akcji uczestniczyli zarówno funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego, jak i policjanci służby kryminalnej. Działania funkcjonariuszy poszczególnych pionów były realizowane w ramach zadań służbowych" – napisał Kamiński, cytowany przez Wirtualną Polskę.

Nic dziwnego w zaangażowanych w toruńskie uroczystości żołnierzach nie widzi też wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Jego wypowiedź cytuje wp.pl. "Informuję, że udział m.in. w tego rodzaju uroczystościach stanowi statutowe zadanie orkiestry". Nie był jednak w stanie przybliżyć kosztów związanych z tym przedsięwzięciem. Jak przekazał, "na koszty tego udziału składa się wiele elementów, w tym uposażenie muzyków oraz amortyzacja umundurowania i wyposażenia, w związku z czym nie ma możliwości wskazania konkretnej kwoty”.

Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami Tadeusz Rydzyk po raz kolejny prosił o pomoc w utrzymaniu swoich inwestycji. Tym razem wspomniał jednak epidemię koronawirusa. "Teraz, gdy firmy i zakłady pracy spowalniają działalność, a więc i zarobki mogą być mniejsze, boimy się o istnienie Radia Maryja", mówił redemptorysta, prosząc wiernych o datki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje Andrzej Kot. Sport był dla niego całym życiem, przykra wiadomość
  2. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  3. Przez epidemię wiele nadleśnictw ogłosiło zakaz wstępu do lasu. Jeśli do niego wejdziesz, zapłacisz sporą karę
  4. Dyrektor szpitala trafił na kwarantannę. Wcześniej mógł narazić zdrowie położnej z zadziwiającego powodu
  5. Dramatyczna relacja lekarza z Włoch. Brakuje sprzętu, medycy muszą wybierać, kogo ratować
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy

Źródło: Wirtualna Polska