Tadeusz Rydzyk. (screen) Youtube/Radio MaryjaŹródło: (screen) Youtube/Radio Maryja
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 22 Stycznia 2021

Tadeusz Rydzyk w ogniu krytyki po urodzinach Radia Maryja. Prokuratura podjęła decyzję

Czy Tadeusz Rydzyk będzie miał jeszcze kłopoty w związku z urodzinami Radia Maryja? Prokuratura w Golubiu-Dobrzyniu zdecydowała, że sprawa nie zostanie wszczęta. Decyzję tłumaczono tym, że na miejscu starano się zachować odpowiednio do zalecanych obostrzeń, na co wskazują relacje świadków oraz nagrania z miejsca zdarzenia. Składający zażalenie mają na to czas do 7 dni.

  • Wygląda na to, że Tadeusza Rydzyka ominą kłopoty związane z urodzinami Radia Maryja
  • Jak się okazało, prokuratura w Golubiu-Dobrzyniu nie wszczęła śledztwa ze względu na niedopatrzenie się w działaniach organizatorów żadnych naruszeń
  • Jako powód podawane są relacje świadków, nagrania z samej uroczystości oraz decyzja sanepidu
  • Skarżący mają 7 dni na przesłanie zażalenia

Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy, która zgłosiła sprawę do prokuratury, może jeszcze próbować swoich sił.

Kłopoty ominą Tadeusza Rydzyka. Prokuratura zdecydowała

W związku z 29. urodzinami Radia Maryja, posłanka Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus, zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów. Wskazywała na niedostosowanie się do warunków epidemicznych - brak maseczek u niektórych uczestników, niezachowanie odpowiednich odległości i narażenie na przeniesienie zakażenia między osobami uczestniczącymi. 

- Zapadła decyzja w tej sprawie. Odmówiliśmy wszczęcia śledztwa w tej sprawie wobec stwierdzenia braku znamion czynów zabronionych - poinformował Bartosz Wieczorek z Prokuratury Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu. 

Zaznaczył, że analizowano bardzo wnikliwie nagrania z uroczystości, zeznania świadków, decyzje sanepidu, policji oraz organizatorów. 

Zaskakująca wpadka w Wiadomościach TVP. Dziennikarz wpadł w popłoch, zapadła głucha ciszaZaskakująca wpadka w Wiadomościach TVP. Dziennikarz wpadł w popłoch, zapadła głucha ciszaCzytaj dalej

- Osoby, które zorganizowały i celebrowały uroczystości, nie dopuściły się w naszej ocenie zaniechań, które mogły przyczynić się do niekontrolowanego roznoszenia choroby zakaźnej. W mediach informowały wcześniej, aby zainteresowane osoby z całego kraju nie przyjeżdżały na uroczystości, nie zorganizowano ich jak co roku w dużej hali przy ul. Bema, a w świątyni w kulminacyjnym momencie było 200 osób przy powierzchni sanktuarium, która wynosi ponad 3000 mkw - mówił Wieczorek.

- Do tego rozstawione zostały środki do dezynfekcji, a uczestników wydarzenia informowano o konieczności przestrzegania zasad reżimu sanitarnego - podkreślił.

Powiadomił również, że sprawa w wypadku osobistego łamania obostrzeń nie leży już w gestii prokuratury, a innych organów, np. sanepidu. 

Scheuring-Wielgus wniesie zażalenie?

Skarżący ma 7 dni na wniesienie zażalenia w sprawie. Czy Scheuring-Wielgus skorzysta z tej możliwości?

- Nie może być tak, że pan Rydzyk, pan Błaszczak, pan Ziobro stoją ponad prawem. Nie może być tak, że w Polsce są równi i równiejsi. Nie może być tak, że łamane jest prawo przez ministra i pana prokuratora - mówiła posłanka w dniu zgłoszenia sprawy do prokuratury.

- Patrzyłam na to wszystko z obrzydzeniem, zresztą nie tylko ja. Każdego dnia na ulicach całej Polski zatrzymywani i spisywanie są ludzie, którzy pokojowo demonstrują w maseczkach po ulicach. Są sprawdzani ludzie, którzy chodzą do klubów fitness, centrów handlowych - czy mają maseczkę, czy jej nie mają. A tutaj w Toruniu odbywa się regularna impreza na 200 osób, na której nie było ani sanepidu, ani policji i nikt nikogo o nic nie pyta - zaznaczyła podczas konferencji prasowej.

Pokazywała także screeny ze zdjęć oraz nagrań z wydarzenia i pytała, dlaczego masek nie mieli na twarzach księża nieodprawiający mszy. Zastanawiała się także, dlaczego wystąpili bez nich ministrowie Błaszczak i Ziobro.

źródło: [rmf24.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: