Słowa ojca Tadeusza Rydzyka odbiły się szerokim echem. (zdj.il.) PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/East News
Źródło: (zdj.il.) PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 21 Listopada 2020

Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Wychowanie, zagrożenia ze strony dyktatury ideologii i zaskakujące czasy były głównymi tematami poruszanymi przez Tadeusza Rydzyka na sali Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w czasie XIII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”. Wypowiedź najsłynniejszego polskiego redemptorysty naszpikowana jest kontrowersyjnymi poglądami.

W sieci pojawiły się informacje, iż na szkole prowadzonej przez Tadeusza Rydzyka rozpoczął się kongres, gdzie głównym tematem rozmów są współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki. Redemptorysta uroczyście rozpoczął to wydarzenie poprzez wygłoszenie wykładu. Niestety zabrakło w niej retoryki akademickiej, za to sporo miejsca przeznaczono na głoszenie ideologicznych tez zgodnych z katolickim światopoglądem.

Zaskakująca wpadka w programie na żywo. Robert Mazurek nie odpuścił, gość nagle zaniemówiłZaskakująca wpadka w programie na żywo. Robert Mazurek nie odpuścił, gość nagle zaniemówiłCzytaj dalej

Oczywiście na katolickich uczelniach — oraz sami duchowni — mają prawo do wygłaszania poglądów, to należy pamiętać o poszanowaniu tego samego prawa w stosunku do drugiego człowieka. Tadeusz Rydzyk już na początku przyznał, że chociaż na sali znajduje się mała ilość osób, to on ma świadomość, że zainteresowanie było spore. Wykład otwierający XII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki” transmitowany był przez TV Trwam oraz Radio Maryja.

Słowa Tadeusza Rydzyka wyjaśniają, po co są uczelnie wyższe

Wystąpienie Tadeusza Rydzyka nie mogło nie znaleźć się na stronie Radia Maryja. Media prowadzone przez redemptorystę wielokrotnie już zaskakiwały prezentowanymi treściami i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Zapis z wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka w toruńskiej szkole znaleźć można całości na YouTube. Najbardziej zastanawia fragment, gdzie redemptorysta wypowiada się na temat "pozornie humanistycznych ideologiach" będących zagrożeniem nie tylko dla katolickiego świata, ale i dla całej cywilizacji. Powoływał się tutaj na słowa Benedykta XVII i mówił o "świeckiej ekskomunice".

Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. Niespodziewanie ostre starcie na żywo w Polsat News. "Jeżeli ma pani mózg i potrafi liczyć", gościom puściły nerwyCzytaj dalej

- Mówi Ojciec Święty o zagrożenia dla całej cywilizacji, że dzisiejsze zagrożenie to powszechna dyktatura pozornie humanistycznych ideologii. Każdy, kto się im sprzeciwia, mówi Benedykt XVI, zostaje wykluczony z konsensusu społecznego. [...] Sto lat temu, mówi Ojciec Święty, każdy uważałby za absurdalne mówienie o małżeństwach homoseksualnych, o aborcji, o produkowaniu istot ludzkich w laboratoriach - grzmiał z mównicy Tadeusz Rydzyk.

Redemptorysta i jego pogląd na kształtowanie studentów może zaskakiwać

Oczywiście nie zdecydował się na wskazanie winnych wprost, czyli — podzielając stanowisko ministra edukacji Przemysława Czarnka — społeczność LGBT, która w oficjalnym dyskursie nie zasłużyła na określanie ich mianem "ludzi". Zaskakuje fakt, że osoba mająca realny wpływ na uczelnię wyższą, gdzie od lat nacisk kładziony jest na poszerzenie horyzontów i poznawanie różnych punktów widzenia ma tak przestarzały pogląd na naukę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Prezentowanie jako właściwych, tez sprzed stu lat wydaje się wręcz kuriozalne w stosunku do tematu kongresu na temat "współczesnych" problemów stojących przed uczelniami wyższymi. Czyżby w oczach Tadeusza Rydzyka ogromny krok cywilizacyjny i rozwój technologicznie nie wpłynął na sposób nauczania na przestrzeni wieku? To jednak nie wszystko, co usłyszeć mogli zebrani oraz osoby oglądające wykład na odległość.

- Często mówił nam, że wyższa uczelnia czy uniwersytet ma nie tylko kształcić, ale formować człowieka. Integralnie ukształtować człowieka, by […] kiedy przyjdzie na niego czas, umiał odpowiedzialnie podjąć swoje zadanie. […] Mówił, że wyższa uczelnia jest po to, żeby człowiek, który do niej przychodzi i ma swój własny rozum, już nieco rozwinięty, […] oraz pewien zasób doświadczenia życiowego, nauczył się sam myśleć; żeby rozwinął swój potencjał umysłowy i duchowy - mówił Tadeusz Rydzyk z mównicy w sali wykładowej w czasie inauguracji XIII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”.

"Pozornie humanistyczna ideologia" to według Tadeusza Rydzyka zagrożenie dla "właściwego" wychowania na uniwersytetach

Tworzenie dzieci w laboratoriach poruszone w wypowiedzi Tadeusza Rydzyka to dobrodziejstwo rozwoju technologii dające bezpłodnym osobom szansę na posiadanie własnych pociech. Niestety tak często powielany zarzut o "zabawie w Boga" w przypadku in-vitro, nie ma odbicia w ilości adopcji dokonywanych przez pary religijne, a domy dziecka nadal opiekują się decydowanie zbyt dużą ilością dzieci.

Warto również przypomnieć wypowiedź Tadeusza Rydzyka na temat osób biorących udział w Strajku Kobiet. Na antenie Radia Maryja w audycji "By odnowić oblicze ziemi" redemptorysta zwrócił się do rodziców, którzy pozwalają na udział w masowych protestach swoich dzieci. Wskazuje, że będzie miało to dla nich opłakane skutki w przyszłości.

Niewiarygodne, Jarosław Jakimowicz wypalił z samego rana na TVP Info. W okropnych słowach obrażał przedstawicielki Strajku KobietNiewiarygodne, Jarosław Jakimowicz wypalił z samego rana na TVP Info. W okropnych słowach obrażał przedstawicielki Strajku KobietCzytaj dalej

- Zobaczcie państwo, co się dzieje. To jest dzwonek, dzwon alarmowy. [...] Jak słyszę, czy widzę, jak w tych rozróbach biorą udział nastolatkowie ze szkół już nawet podstawowych, średnich, pytam: gdzie są wasze dzieci, gdzie wy jesteście rodzice, dziadkowie, babcie? [...] To dla was, dla rodziców starość szykuje się bardzo nieciekawie. Jeżeli tak są wychowywane dzieci, to one nie będą szanowały swoich rodziców. Teraz są za aborcją, ale wnet za eutanazją - przekazał rodzicom i opiekunom dzieci oraz młodzieży Tadeusz Rydzyk wcielając się we wróżbitę i przepowiadając przyszłość liberalizacji prawa w Polsce.

Źródło: Radio Maryja / TV Trwam / Gazeta.pl

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"