Tadeusz Rydzyk. MARCIN GADOMSKI/East NewsŹródło: MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 20 Czerwca 2020

Tadeuszowi Rydzykowi grozi do 10 lat więzienia. Właśnie złożono akt oskarżenia

Tadeusz Rydzyk został oskarżony przez organizację Watchdog Polska o ukrywanie informacji na temat pieniędzy otrzymywanych z publicznej kasy. Gdyby sąd zgodził się z prywatnym aktem oskarżenia, redemptoryście może grozić nawet 10 lat pozbawienia wolności.

W akcie oskarżenia wysłanym do sądu organizacja wskazuje, że fundacja Lux Veritatis złamała przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Kodeks karny jest w tej sprawie jednoznaczny: "Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Zdaniem Watchdog Polska fundacja ukrywając dane o finansach złamała również inne przepisy kodeksu, dotyczące przekraczania uprawnień, niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

Gwiazdor Gogglebox dotkliwie pobity przez nietolerancję wobec LGBT. Porażające i tragiczne nagranie obiegło internetGwiazdor Gogglebox dotkliwie pobity przez nietolerancję wobec LGBT. Porażające i tragiczne nagranie obiegło internetCzytaj dalej

Tadeusz Rydzyk i prywatny akt oskarżenia

O skierowaniu prywatnego aktu oskarżenia Watchdog Polska poinformowała na swoim Facebooku. - Dziś rano nasz pełnomocnik Adam Kuczyński - Radca Prawny złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis, w tym przeciwko Tadeuszowi Rydzykowi - czytamy w poście organizacji - Oskarżonym zarzucamy popełnienie przestępstwa z art. 23 U.d.i.p. w zbiegu z art. 231 par. 1 i 2 K.k., za co grozi nawet 10 lat więzienia. Innymi słowy chcemy, by zostali ukarani za nieudostępnienie nam, pomimo istnienia obowiązku, informacji publicznej o wydatkach Fundacji finansowanych ze środków publicznych. - informuje Watchdog Polska.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bardzo niepokojące zachowanie Antoniego Macierewicza. Wykrzykiwał zadziwiające hasła, wyrywał mikrofon, wszystko się nagrało
2. Genialna wiadomość już w pierwszy weekend wakacji. Potężne zmiany w całym kraju, nareszcie

Sprawę skomentował również przywołany w poście mecenas Adam Kuczyński - Wyczerpaliśmy możliwości dotyczące przekonywania prokuratury, żeby kontynuowała postępowania w sprawie fundacji Lux Veritatis. Teraz jedyne, co nam zostało, to złożenie subsydiarnego aktu oskarżenia. Zrobiliśmy to, żeby nie zaprzepaścić kilku lat starań o udostępnienie informacji publicznej - tłumaczy adwoktat w rozmowie z Fakt24.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aż 4 tys. zł dodatku do emerytury i to co miesiąc. Coraz więcej emerytów ma szansę się załapać
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Co dalej partią Piotra Ikonowicza? "Rzeczpospolita": Zostanie zdelegalizowana
  4. Mateusz Morawiecki i coś, o czym nigdy nie mówił, wszystko wyszło na jaw. "Bili go, szantażowali, kazali kopać własny grób"
  5. TVP Info znów bezczelnie manipuluje i szczuje na LGBT+ bez żadnych oporów. Przesadzili, nie mają żadnych zasad
  6. O krok od tragedii. W Krakowie wyjątkowe zjawisko pogodowe rozerwało balon widokowy

Źródło: Fakt24