Według nieoficjalnych doniesień Tadeusz Rydzyk może stać za rozłamem wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości.. PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News
Źródło: PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Listopada 2020

Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Według nieoficjalnych teorii Tadeusz Rydzyk może stać za rozłamem wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości. Polityczne aspiracje ojca dyrektora są znane od lat, a obóz partii rządzącej podzielił temat "piątki Kaczyńskiego", któremu od początku sprzeciwiał się założyciel Radia Maryja.

Prawo i Sprawiedliwośćpostanowiło dziś przywrócić w prawach członków 13 z 15 zawieszonych posłów. Decyzja rządzących nie objęła jednak byłego już ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Lecha Kołakowskiego. Drugi z nich obwieścił wczoraj odejście z partii i rychłe powołanie nowego koła.

Aktualizacja: Wobec tych 2 posłów umorzono postępowanie. Szczegóły na końcu artykułu.

Jak zaznacza internetowy serwis Radia Zet, Kołakowski sugerował, że niektórzy z jego partyjnych kolegów powinni przemyśleć swoje decyzje oraz zwracał uwagę, iż do rejestracji koła wystarczy zaledwie 3 posłów.

Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczećSławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczećCzytaj dalej

Rozłam wewnątrz PiS

Wiele wskazuje na to, że PiS, bojąc się utraty sejmowej większości Zjednoczonej Prawicy, przyjął strategię polegającą na przetrwaniu. Nadzieję dotyczącą dalszego trwania koalicji wyraził w Radiu Zet poseł partii rządzącej Jarosław Sellin.

"Mam nadzieję, że nikt nie odejdzie, bo rok temu otrzymaliśmy wspólnie, drużynowo – polityka jest pracą drużynową, grupową – bardzo silny mandat od Polaków do rządzenia Polską, do wzięcia odpowiedzialności za najważniejsze sprawy", mówił.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Cudzoziemcy będą mogli podjąć pracę w Polsce bez zezwolenia? Nowe przepisy mają ratować kraj
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

Podobnie sytuację zdaje się oceniać politolog, prof. Wawrzyniec Konarski. – Spodziewałem się, że opcja na przetrwanie będzie zwyciężać. Po prostu zbyt wiele rządzący mogą tutaj stracić. Dlatego prawdopodobnie działalność struktur przywódczych w PiS będzie szła raczej w kierunku izolowania osób, które są uparte w swoim buntowniczym nastroju – przewiduje, cytowany przez serwis.

Uwaga, wszyscy klienci banku Millennium powinni wiedzieć. Szykują się utrudnieniaUwaga, wszyscy klienci banku Millennium powinni wiedzieć. Szykują się utrudnieniaCzytaj dalej

Polityczne aspiracje Tadeusza Rydzyka

Jak ułożą się najbliższe tygodnie w obozie partii rządzącej – czas pokaże. Pewnym jest jednak, że sytuacja pozostaje obecnie dynamiczna, a ogniwem zapalnym konfliktu na prawicy okazała się forsowana przez Jarosława Kaczyńskiego "piątka dla zwierząt".

Projekt, który podzielił prawicę, był również wyjątkowo ostro krytykowany przez media ojca dyrektora. Warto przypomnieć, że bliski współpracownik Tadeusza Rydzyka, Szczepan Wójcik, ma bliskie powiązania z branżą futrzarską. Obaj panowie niejednokrotnie ostrzegali przed "ekoterrorystami".

– Teraz tak się litują nad tymi futerkami... Oczywiście, że nie wolno męczyć żadnego zwierzęcia. Ale co jest z męczeniem dzieci nienarodzonych? A ze szpitalami? Jak jest leczony starszy człowiek? [...] A futerka? Utrzymują się z tego dziesiątki tysięcy ludzi. Gdzie oni mają iść? Na bruk? A kto zapłaci ich kredyty? Nie animalizujmy człowieka i nie humanizujmy zwierząt – apelował założyciel Radia Maryja.

Ewentualny wkład zakonnika w kryzys wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości skomentowali rozmówcy portalu radiozet.pl.

– Tadeusz Rydzyk już podczas poprzedniego podejścia PiS do ograniczania wpływów lobby futrzarskiego pokazał swoją siłę. Wtedy Jarosław Kaczyński oddał tamtą walkę walkowerem. Teraz zdecydował się podjąć rękawice z wiadomym skutkiem. Wszystko wskazuje, że tzw. Piątka dla zwierząt roztrzaska się bądź o weto prezydenta, bądź o brak większości w klubie. Dlatego niewykluczone, że ostatnie wydarzenia mogą być poważnie inspirowane z Torunia – wskazuje dr Bartosz Rydliński z UKSW.

Nieco bardziej powściągliwy w swojej ocenie pozostaje jednak wspomniany prof. Konarski. – Rydzyk wielokrotnie już angażował się w działalność w charakterze influencera w obozie Zjednoczonej Prawicy i to, że ma takie aspiracje, to kwestia powszechnie znana i nie należy się temu dziwić. W tym konkretnym przypadku nie mamy takiego twardego dowodu. W tym momencie jestem sceptyczny wobec takich spekulacji – zaznacza, cytowany przez portal.

Aktualizacja. PiS podjął decyzję

Tuż przed godziną 16:30 Przewodniczący Komitetu WykonawczegoPiS, przekazał, że postępowanie wobec dwóch wymienionych powyżej posłów zostało umorzone. Wirtualna Polska przekazała, że w efekcie Jan Krzysztof Ardanowski i Lech Kołakowski nie są już zawieszenie w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.

źródło: radiozet.pl / WP

W kolejkach do Biedronki ustawią się tłumy. Rozdają produkty za darmo, znamy warunkiW kolejkach do Biedronki ustawią się tłumy. Rozdają produkty za darmo, znamy warunkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczenia
  2. Gołąbki po rosyjsku robi się niemożliwe łatwo, a rozpływają się w ustach. Nieziemski przepis, wykonanie w 20 minut
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Zrobił zdjęcie w Tatrach, niewiarygodne co uwiecznił. Widok, o którym wielu może tylko pomarzyć
  7. Rosyjscy naukowcy aż zamarli. Wulkan wybuchł i wyrzucił nieznany wcześniej minerał, niezwykłe odkrycie