Tadeusz Rydzyk i jego fundacja otrzymały od Prawa i Sprawiedliwości pół miliona złotych.. East NewsŹródło: East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Czerwca 2020

Tadeusz Rydzyk zainkasował gigantyczne pieniądze. Zadziwiające szczegóły, Interia podała kwotę

Tadeusz Rydzyk i przychylność jaką może się cieszyć ze strony Prawa i Sprawiedliwości są w zasadzie tajemnicą poliszynela. Prowadzona przez ojca dyrektora Fundacja Lux Veritatis może liczyć na regularne wpłaty od partii rządzącej. Mimo sporej dozy krytyki ze strony redemptorysty wobec poczynań PiSu-u tylko w 2019 roku organizacja zainkasowała przeszło pół miliona złotych.

– Jaka ta to dobra zmiana? Dobrze, że jest 500 plus i inne rzeczy, ale ważny jest duch narodu – grzmiał w 2019 roku założyciel Radia Maryja, cytowany przez Interię. I dalej: – Owszem, jestem za tym, co jest dobrego, ale nie wszystko jest dobre i ta dobra zmiana nie jest taka całkiem dobra. O ducha narodu trzeba walczyć. – Choć redemptorysta zwykle przyklaskuje działaniom Prawa i Sprawiedliwości, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nie wahał się krytykować podejmowanych przez nią decyzji.

Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego. Ogłosił ogromny sukces w walce z poważnym niebezpieczeństwemPilna konferencja Mateusza Morawieckiego. Ogłosił ogromny sukces w walce z poważnym niebezpieczeństwemCzytaj dalej

Tadeusz Rydzyk: "To jest jakaś schizofrenia"

Odwołując się do planowanego zakazu hodowli zwierząt futerkowych, w 2018 roku Rydzyk nie powstrzymywał emocji: – Te futerka przejmie kto? Niemcy i Rosjanie najpierw. Czy kto jeszcze? I kotka żałować. Do więzienia wsadzą. Tu się szanuje zwierzątka. Trzeba je szanować, ale równocześnie zabija się dzieci w Polsce. I mówią, że to są katolicy. Pewnie wszyscy byli w kościele na Boże Narodzenie. I co to jest? To jest jakaś schizofrenia. Tu się zastanawiają nad tymi futerkami, rozdzierają szaty. Ale człowieka wolno zabić. I to prawica jest? I to ludzie są? – pytał, cytowany przez Wirtualną Polskę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Andrzej Duda wpadł w niespodziewaną złość na spotkaniu z wyborcami, puściły mu nerwy. Padło bardzo niewygodne pytanie
2. Dziecko w strasznym stanie trafiło do szpitala. 2-latka pogryzł pies 

Nie inaczej było w trakcie epidemii, gdy decyzją rządu ograniczony liczbę wiernych mogących przebywać w miejscach kultu religijnego. – To jest wyziębianie religijności. Zrobili wprost panikę, ludzie się przestraszyli. Mówili: nie wchodźcie do kościoła, tylko pięć osób. [...] Rozumiem, że trzeba zachować pewne przepisy higieniczne i zdrowie jest ważne, ale dla nas chrześcijan, katolików jest ważniejsze zdrowie ducha. My mamy życie wieczne – wskazywał z kolei przed miesiącem ojciec Tadeusz Rydzyk, mówiąc o "wpuszczeniu się w kanał zła".

Śmiała krytyka wobec Prawa i Sprawiedliwości jest jednak conajmniej ciekawa. Z dokumentów, do których udało się dotrzeć Interii, wynika, że jeszcze w 2018 roku fundacja redemptorysty otrzymała od PiS 147 tys. zł. Znacznie lepiej było jednak w roku ubiegłym, gdy na konto organizacji wpłynęło 515 tys. zł. Zdaniem dziennikarzy Interii partia Jarosława Kaczyńskiego przelewa Lux Veritatis około 36 tys. zł miesięcznie. Czasem przelewów jest jednak kilka. Przykładowo, w kwietniu 2019 roku było ich trzy, a wszystkie miały przekroczyć 35 tys. zł.

Portal przypomina również artykuł "Polityki" z roku 2018, w którym dziennikarka pytała księgową Prawa i Sprawiedliwości o powody, dla których fundacja ojca Rydzyka otrzymuje pieniądze. Poinformowano wówczas o "opłatach za przygotowanie i realizację transmisji wydarzeń związanych z obchodami miesięcznicy smoleńskiej w TV Trwam". Wskazanie na fakt, że w czerwcu oraz październiku 2018 r. nie było związanych z katastrofą obchodów, a organizacja mimo to otrzymała pieniądze, pozostało jednak bez odpowiedzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już nie tylko kierowcy zagrożeni mandatami. Od dzisiaj również pasażerowie muszą mieć się na baczności
  2. Zakrwawiona kobieta leżała w śmietniku. Chwilę wcześniej urodziła dziecko. Straszne
  3. Agata Duda prawie nigdy nie wspomina o młodszym bracie. Tajemnice ich relacji zostały ujawnione
  4. "Wiadomości" TVP przeszły same siebie. Absurdalny materiał, takiego paska jeszcze nie było
  5. Łukasz Szumowski przestał owijać w bawełnę. Niepokojąca prognoza ministra, chodzi o kolejne ogniska
  6. Sztab kryzysowy zdecydował. Polskie miasto przywraca obostrzenia

Źródła: Interia / Wirtualna Polska