Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk. Wikimedia Commons, Piotr Drabik, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]Źródło: Wikimedia Commons, Piotr Drabik, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 7 Stycznia 2021

Udany początek roku dla Tadeusza Rydzyka. Prawie 85 mln zł z budżetu państwa na kolejny biznes

Kierowana przez Tadeusza Rydzyka fundacja "Lux Veritatis" otrzyma niemal 85 mln zł dotacji z Ministerstwa Kultury na rozwój Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Media ujawniły zaskakujące szczegóły sprawy.

Założona w 1998 roku przez Tadeusza Rydzyka oraz Jana Króla fundacja "Lux Veritatis" jest od roku 2003 nadawcą Telewizji "Trwam". Jak czytamy na stronie fundacji, zajmuje się ona działalnością naukową, prowadząc badania "dotyczące postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej" oraz działalnością kulturoznawczą i "upowszechnianiem edukacji religijnej i społecznej".

Jedną z najnowszych inicjatyw fundacji jest rozpoczęta w roku 2019 budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" imienia św. Jana Pawła II w Toruniu. Muzeum ma być "depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski".

"Przedstawiając postacie i wydarzenia, które ukształtowały polską tożsamość, Muzeum przywoła głos wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II i sposób, w jaki Papież świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm" - czytamy na stronie "Lux Veritatis".

Zakończenie budowy muzeum planowane jest na rok 2021. Dopomóc ma w tym nadzwyczaj hojne - zwłaszcza wobec kryzysu spowodowanego pandemią - dofinansowanie, które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) przeznaczyło na rozwój muzeum.

990 zł na pierwsze i drugie, a 1000 na trzecie dziecko. Tysiące Polaków skorzystają z podwyżki Kindergeld990 zł na pierwsze i drugie, a 1000 na trzecie dziecko. Tysiące Polaków skorzystają z podwyżki KindergeldCzytaj dalej

Niemal 85 mln zł dotacji

Z dołączonego do rozporządzenia Rady Ministrów z 28 grudnia "Wykazu planowanych wydatków budżetu państwa, które w 2020 r. nie wygasają z upływem roku budżetowego" dowiadujemy się, że na "budowę siedziby stałej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II" MKiDN przeznaczy 24 386 898 zł.

Muzeum otrzyma jednak także drugą dotację - w wysokości 60 mln złotych - która posłużyć "opracowaniu założeń i kompleksowej realizacji wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu". W sumie "Lux Veritatis" otrzyma zatem 84 386 898 zł dotacji.

rydzyk

Jak wskazuje Radio ZET, łączna kwota dofinansowania tego prywatnego muzeum ze Skarbu Państwa wyniesie tym samym 120 mln zł. Dla porównania - Nowa Wystawa Główna Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zostanie dofinansowana kwotą 1 mln 230 tys. złotych.

Skala dofinansowania przyznawanego przez rząd na działalność Tadeusza Rydzyka nie powinna dziwić wobec bliskich kontaktów i wspólnych interesów polityków Zjednoczonej Prawicy i toruńskiego redemptorysty.

Najlepszym przykładem tej zażyłości mogą być zorganizowane na początku grudnia urodziny Radia Maryja, na których obecne były postaci takie jak minister obrony Mariusz Błaszczak czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Specjalny list z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja wystosował z kolei prezydent Andrzej Duda.

Źródło: RadioZET.pl, next.gazeta.pl, luxveritatis.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: