Szymon Hołownia nie zdążył zarejestrować partii Polska 2050.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Lutego 2021

Szymon Hołownia ma problemy z rejestracją partii. Ktoś już wykorzystał nazwę Polska 2050

Szymon Hołownia nie zdążył zarejestrować partii Polska 2050. Kandydat w wyborach prezydenckich z 2020 roku został ubiegnięty przez Włodzimierza Zydorczaka z Kościana. – Zabezpieczyliśmy tę nazwę, licząc na współpracę – twierdzi prezes ugrupowania.

  • Nazwę „Polska 2050” nosi obecnie ugrupowanie z siedzibą w Kościanie, które do tej pory funkcjonowało jako Jeden-PL
  • Choć prezes Polska 2050 utrzymuje, że nie dokonał zabiegu przeciw Hołowni, spór o prawo do używania nazwy może rozstrzygnąć sąd

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich Szymon Hołownia zarejestrował stowarzyszenie o nazwie Polska 2050. Wniosek o rejestrację partii politycznej o tej samej nazwie trafił do sądu 3 listopada. Wówczas okazało się, że ktoś ubiegł polityka, wskazuje Rzeczpospolita.

Kilka dni wcześniej znaną z korytarzy sejmowych nazwę przyjęło bowiem inne ugrupowanie.

Szymon Hołownia nie zdążył zarejestrować partii

Jako Polska 2050 figuruje obecnie formacja, która do tej pory prowadziła swą działalność jako Jeden-PL. Siedzibą partii jest Kościan (woj. wielkopolskie), a funkcję prezesa ugrupowania pełni Włodzimierz Zydorczak.

Kościanin przekonuje, że nie zmienił nazwy przeciw Hołowni, a zrobił to w nadziei na współpracę.

Pierwszy wywiad po odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Emocjonalna reakcjaPierwszy wywiad po odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Emocjonalna reakcjaCzytaj dalej

Kilka miesięcy temu przyszli do nas ludzie, którzy odeszli od Szymona Hołowni, z propozycją, by zarejestrować partię pod tą nazwą. Zmieniliśmy nazwę po to, by oni nie zrobili tego sami, bo byłoby to wymierzone w Hołownię, albo żeby nazwa nie została zajęta przez osoby sympatyzujące z PiS. Zabezpieczyliśmy tę markę dla niego, licząc na współpracę, o czym poinformowaliśmy go e-mailowo – przekazał Zydorczak w rozmowie z rp.pl.

Nieco inaczej do sprawy podchodzą jednak współpracownicy Hołowni.

Przez ostatnich 30 lat wiele partii w Polsce doświadczyło sytuacji, w których próbowano się pod nie podszywać. Liczymy się z tym, że będziemy mieli do czynienia z podobnymi zagrywkami wobec nas, bo niektórych po prostu na nic więcej w polityce nie stać ani pod względem merytorycznym, ani organizacyjnym – powiedział Michał Kobosko, szef powstającej partii, cytowany przez Gazetę.pl.

Nie znamy tego pana – dodał Kobosko, który wskazał, że partia nie jest stolikiem w restauracji, który można sobie zarezerwować. Współpracownik Szymona Hołowni zaznaczył, że 3 listopada dane o istnieniu innej formacji o wspomnianej nazwie nie były jeszcze widoczne w rejestrze Sądu Okręgowego w Warszawie.

Od początku partia miała ponadto działać pod nazwą „Polska 2050 Szymona Hołowni”. Rozmówca Rzeczpospolitej wskazał, że stowarzyszenie czeka na decyzję sądu, jednak w przypadku ewentualnego sporu „podjęte zostaną odpowiednie kroki prawne”.

Jesteśmy głęboko przekonani, że nikt w Polsce nie ma najmniejszych wątpliwości, z kim należy utożsamiać ruch społeczno-polityczny Polska 2050 – dodał Kobosko. Zydorczak, aktualny prezes Polski 2050 wskazuje tymczasem, że ugrupowanie czeka na dyspozycje i jest gotowane przekazać miejsca w zarządzie.

źródło: rp.pl / gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: