Szymon Hołownia wyprzedził Andrzeja Dudę w rankingu zaufania obywateli do polityków.. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 19 Stycznia 2021

Czy Andrzej Duda ma powody do obaw? Spadek zaufania do prezydenta, wyprzedza go niespodziewana postać

Szymon Hołownia wyprzedził Andrzeja Dudę w rankingu zaufania obywateli do polityków. Według badania IBRiS dla Onetu, Polki i Polacy najbardziej ufają Mateuszowi Morawieckiemu. Zestawienie zamyka minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wyprzedzenie Dudy przez Hołownię może zaskakiwać, gdyż urzędujący prezydent stosunkowo jeszcze nie tak dawno pokonał działacza w wyborach, ciesząc się w pierwszej turze znacznie większym poparciem.

Według najnowszego rankingu zaufania publicznego, przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Onetu, politykiem, któremu najbardziej ufają obywatele, jest szef rządu Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki.

Premierowi ufa 43,7 proc. respondentów, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ubiegłego roku polityk zaliczył wzrost o 3,3 pkt proc. Warto zaznaczyć, że mimo zajmowania pozycji lidera Morawieckiemu nie ufa aż 47,8 proc. badanych.

Szymon Hołownia przed Andrzejem Dudą

Podium zamykają Szymon Hołownia i Andrzej Duda. Lider nowopowstałego ugrupowania Polska 2050 wyprzedził zatem prezydenta i z wynikiem 43,3 proc. zajął drugie miejsce. Głowie państwa ufa 41,9 proc. pytanych. Warto zaznaczyć, że jeszcze w poprzednim badaniu było to 42,9 proc., co przełożyło się na przewodnictwo w rankingu. Ten spadek może więc szczególnie martwić prezydenta.

Hołowni i Dudzie nie ufa odpowiednio 28,3 proc. oraz 47,5 proc. uczestników badania.

Ksiądz twierdził, że wierni nie muszą zakładać maseczek, bo ma w kościele specjalny Ksiądz twierdził, że wierni nie muszą zakładać maseczek, bo ma w kościele specjalny "system". Co na to prokuratura?Czytaj dalej

Na kolejnym miejscu w rankingu zaufania znalazł się prezydent Warszawy, kandydat KO w minionych wyborach prezydenckich – Rafał Trzaskowski. Przedstawicielowi opozycji ufa 36,1 proc. badanych, nie ufa zaś – 45,6 proc.

Kolejno znajdziemy Jarosława Kaczyńskiego. Zaufanie do prezesa Prawa i Sprawiedliwości wyraziło 31,7 proc. Zdecydowanie wyższy jest jednak wskaźnik braku zaufania do wicepremiera. W najnowszym badaniu IBRiS mówiło o nim 57,5 proc. osób.

Na szóstym miejscu uplasował się lider PSL Władysław Kosiniak Kamysz, osiągnąwszy wynik 30,8 proc. zaufania przy jednoczesnym jego braku na poziomie 31,6 proc. 

Polacy nie ufają Zbigniewowi Ziobrze

Jeśli spojrzymy na poziom nieufności do polityków, niekwestionowanym liderem zestawienia jest Zbigniew Ziobro. Na brak zaufania do ministra sprawiedliwości wskazało aż 61,7 proc. respondentów. Szefowi resortu ufa 18,7 proc. pytanych.

Wysoki wskaźnik braku zaufania zauważymy również przy osobie wspomnianego powyżej Jarosława Kaczyńskiego. Niewiele lepiej wygląda sytuacja Jacka Sasina. Ministrowi aktywów państwowych nie ufa 56,6 proc. badanych przy jednoczesnym 25,5-procentowym zaufaniu.

Kolejno znajdziemy lidera Konfederacji Krzysztofa Bosaka (odpowiednio 54,3 proc i 14,8 proc.), a także Donalda Tuska (53,8 proc. i 28,7 proc.).

źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV: