Szpital sprzęt. Wikimedia Commons / Presidencia de la República MexicanaŹródło: Wikimedia Commons / Presidencia de la República Mexicana
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 19 Marca 2020

Dyrektorka polskiego szpitala robiła wszystko, by zdobyć sprzęt do badania zakażonych. Radość nie trwała długo

Szpital w Grodzisku Mazowieckim we wręcz cudowny sposób zdobył potrzebny sprzęt. Nim jednak do niego trafił, został zarekwirowany. Jak się okazało, pojedzie bowiem do innej placówki medycznej.

Szpital Zachodni w Grodzicku Mazowieckim jest zarządzany przez dyrektorkę Krystynę Płukis. W obliczu narastającego zagrożenia koronawirusem kierownictwo placówki robiło wszystko, co możliwe, aby zdobyć urządzenie do testów. Płukis zadzwoniła do wielu firm, które rozprowadzają podobny sprzęt, zdając sobie sprawę z deficytów. Ostatecznie udało jej się go zdobyć.

Pilny, załamujący apel ratownika medycznego. Każdy powinien go usłyszećPilny, załamujący apel ratownika medycznego. Każdy powinien go usłyszećCzytaj dalej

- Uzyskałam informację, że u jednego z dystrybutorów jest dostępna maszyna, która do tej pory była urządzeniem demonstracyjnym. Sprzęt miał gwarancję producenta. Cały rynek i tak jest już wyczyszczony z takich urządzeń. Oczywiście zadeklarowałam, iż bierzemy ten sprzęt - przekazała dyrektorka szpitala w rozmowie z WP.

Szpital jednak bez sprzętu

Jako że sprzęt kosztuje aż 140 tys. zł, do sprawy włączył się burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Władzom miasta udało się wydzielić kwotę z budżetu i wydawało się, że wszystko zmierza do pozytywnego zakończenia. Wówczas w sprawie pojawił się jednak krajowy konsultant ds. obronności. Ten zarekwirował bowiem urządzenie oraz zdecydował, że będzie musiało pojechać do szpitala zakaźnego w Grudziądzu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagranie z akcji polskiej policji. Mężczyźni grozili kobiecie, że ją zakażą. Przerażające sceny w sklepie
2. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni

Zarówno dyrektorka szpitala, jak i władze miasta podkreślają, że rozumieją tą decyzję i nie zamierzają jej podważać. Sprawa pokazuje jednak, z jakim deficytem mamy obecnie do czynienia. Podobny sprzęt jest bowiem pilnie, bezwarunkowo potrzebny, aby móc badać potencjalnych zakażonych. Nadal wiele placówek medycznych nie ma jednak do nich dostępu ze względów finansowych, albo też przez opisywane braki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygnębiające słowa żony Wojciecha Szczęsnego. Polski bramkarz uspokaja ukochaną
  2. Ważny komunikat ministra obrony narodowej. Rząd podjął kluczową decyzję w sprawie udziału wojska
  3. Nie wszyscy wjeżdżający do Polski muszą przejść kwarantannę. Rozporządzenie ministerstwa
  4. Cała prawda o relacji Marty Kaczyńskiej z byłym mężem. Chodzi o córki
  5. Minister Zdrowia zaapelował do Polek i Polaków. Chodzi o kłamstwo wobec lekarzy
  6. Są nowe zalecenia ws. koronawirusa. Jeśli nie będą przestrzegane, może być o wiele gorzej

Źródło: WP