Szkoła zorganizowała specyficzną akademię. http://zslabunie.szkolnastrona.plŹródło: http://zslabunie.szkolnastrona.pl
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Grudnia 2019

Specyficzna uroczystość w polskiej podstawówce. Dzieci przebrane w pasiaki, gazowanie

Szkoła podstawowa w Łabuniach świętowała przyjęcie imienia Dzieci Zamojszczyzny. Z tej okazji postanowiono przypomnieć dzieciom o tragicznej historii regionu. Dzieci przebrano więc w pasiaki, im starszym kolegom nałożono kurtki ze swastykami i rozpoczęto zabawę w gazowanie. Wszystko w ramach historycznej edukacji.

Według szacunków hitlerowcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 tysięcy dzieci. Pamięć o tragicznej historii regionu trzeba z pewnością zachować. Pytanie brzmi, czy o strasznym losie ich rówieśników powinny dowiadywać się już 7-letnie dzieci, oraz czy zabawa w zagazowanie ich podczas szkolnego apelu to odpowiedni sposób na przekazanie wiedzy.

Ale od początku. Jak podaje "Newsweek", z okazji nadania szkole imienia Dzieci Zamojszczyzny w placówce zorganizowano konkurs plastyczny. Na nagrodzonych pracach widać kolczaste druty, płaczące dzieci, ogień, krew oraz zacięte miny nazistowskich strażników. Zachęcanie do rozwijania talentu plastycznego to jedno. Szerzenie pamięci historycznej to drugie. Z nieudolnego łączenia tych dwóch rzeczy może jednak powstać siedmiolatek malujący czterech smutnych, znajdujących się za drutem kolczastym chłopców w pasiakach, błagalnie wznoszących dłonie ku niebu.

Konkurs plastyczny był i tak jedynie wstępem do dania głównego.

Ciemna strona kardynała Dziwisza. Będzie musiał tłumaczyć się z przeszłościCiemna strona kardynała Dziwisza. Będzie musiał tłumaczyć się z przeszłościCzytaj dalej

Szkoła przeszłości

Najpierw wójt gminy Łabunie poinformował dzieci, skąd wzięły się hitlerowskie zbrodnie. – Hitlerowskie Niemcy były państwem, które łamało zasady prawa naturalnego, które było oparte na normach prawa stanowionego przez człowieka – mówił wójt, cytowany przez "Newsweek". – I dziś mamy do czynienia z różnymi ludźmi, lewicowymi środowiskami, które chcą tworzyć nowego człowieka, nowe społeczeństwo. Bez Boga.

Po straszeniu środowiskami lewicowymi oraz poinformowaniu dzieci, że "paniom, które dziś przemawiają z mównicy sejmowej za okupacji golono głowy" (słowa pani Janiny, której rodziców zamordowano w Auschwitz), przyszła pora na część artystyczną. W przedstawieniu pod tytułem „Nie mogę cię zapomnieć” zagrali uczniowie. "Newsweek" tak relacjonuje przebieg spektaklu:

"Najmłodsze dzieci przebrano za więźniów Auschwitz. Starsze za gestapowców. W którymś momencie gestapowcy odpalili szkolną maszynę do dymu i zagazowali »więźniów«, którzy padli na podłogę sali gimnastycznej i tak sobie leżeli udając, że nie żyją. Gestapowcy mieli może po dwanaście lat. Więźniowie pewnie po siedem".

Oto jak wygląda polska szkoła "przyszłości". Rzecz jasna, dzieci powinny mieć świadomość, jak potworne rzeczy wydarzyły się w wieku XX. Powinny również znać tragiczne losy swoich przodków. Pamięć a szerzenie swoistego kultu wojny to jednak dwie odmienne sprawy. Pierwsze prowadzi do kształtowania świadomego obywatela; drugie do formowania kolejnego "pokolenia podległości", o którym tak celnie pisał w swojej książce Jarosław Kuisz.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać

3. Pojechał do rodziny chłopaka na święta. Został zlinczowany

4. Złe wieści dla seniorów. Darmowe leki bez dofinansowania

5. Marta Kaczyńska dba o prywatność. Jej córka opublikowała zdjęcie, podobna do mamy?

6. Nie żyje gwiazdor "M jak miłość", "Klanu", "Ekstradycji" i innych największych hitów. Smutna wiadomość obiegła media