Szkoła w przestrzeni wirtualnej to w dobie pandemii codzienność tysięcy polskich uczniów i nauczycieli. A co z egzaminami końcowymi?. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 23 Kwietnia 2020

Dyrektorzy szkół apelują do ministra. Chodzi o jeden z najważniejszych egzaminów

Szkoła w przestrzeni wirtualnej to w dobie pandemii codzienność tysięcy polskich uczniów i nauczycieli. Nie wiadomo, jak długo to jeszcze potrwa, ale możliwy jest każdy scenariusz. A co z egzaminami końcowymi? Czy i w jakiej formie powinny być przeprowadzone? Opinie wśród nauczycieli i dyrektorów są różne.

Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO), apeluje i radzi, że należałoby zrezygnować z przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, a bardziej skupić się na maturach oraz na przygotowaniu polskiej szkoły na pracę wirtualną, co prawdopodobnie czeka nas także jesienią.

Czy czeka nas druga fala zachorowań? Łukasz Szumowski ujawnił strategię walki z wirusem na następne miesiąceCzy czeka nas druga fala zachorowań? Łukasz Szumowski ujawnił strategię walki z wirusem na następne miesiąceCzytaj dalej

Szkoła w czasach pandemii to nie jest łatwa sprawa. Co z egzaminami końcowymi?

Marek Pleśniar, dyrektor OSKKO, w rozmowie z Interią mówi o swoich wątpliwościach wokół egzaminu ósmoklasisty i maturalnego, rekrutacji do szkół średnich i ogromnym wyzwaniu, przed jakim stoją obecnie polskie szkoły.

"Nie wiemy, czy egzamin będzie przeprowadzony wirtualnie, czy na żywo, czy w maseczkach, czy w szkole, czy w jeszcze innym miejscu. Próbne sprawdziany online nie wyszły. (...) Poza tym technika zawiodła. Trudno było dostać się do pytań egzaminacyjnych. Strona padła" - przyznaje na początku wywiadu Pleśniar.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jej historia poruszyła serca setek tysięcy Polaków. Niestety, choroba zaatakowała ponownie, 20-letnia Magda nie żyje
2. ZUS opublikował komunikat w sprawie "trzynastek". Bardzo ważna informacja

Dyrektor zapytany w wywiadzie przez dziennikarkę Interii, czy zapowiadane trzy tygodnie na przygotowanie egzaminu to wystarczająco dużo czasu dla szkół, odpowiedział, wyrażając swoje obawy z tym związane. Chodzi głównie o nasz system, który potrafi zawodzić.

"Dla dyrektorów tak, ale czy dla państwa? Gdyby to były egzaminy w wersji wirtualnej - czy system zadziała? Czy dane będą bezpieczne? A co z ryzykiem ściągania?" - powątpiewa dyrektor.

"Sprawdziany ósmoklasisty powinny być zniesione. To opinia coraz większej liczby dyrektorów i nauczycieli" - czytamy w wywiadzie.

"W przypadku egzaminu klas ósmych powinna zostać podjęta jednoznaczna decyzja o rezygnacji z przeprowadzenia, a praca resortu powinna się skupić na maturach. To, że z taką decyzją się zwleka, nie przydaje powagi ani rządowi, ani ministerstwu, ani oświacie w ogóle" - mówi dyrektor OSKKO.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Świetne wieści dla Polski. Udało się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa
  2. Bill Gates powiedział ile zajmie nam powrót do normalności po pandemii. Czas liczy od dziś
  3. Pracownicy Biedronki przyłapani na skandalicznym zachowaniu. Do sieci wyciekły zdjęcia
  4. Zaskakująca decyzja KRRiT w sprawie skandalicznego materiału TVN. Nikt się tego nie spodziewał
  5. Andrzej Duda pojawił się na nagłej konferencji prasowej. Zwrócił się do Polaków z nietypowym apelem
  6. Trzy miesiące byli na morzu. W końcu dotarli do portu, nikt nie mógł uwierzyć w wyniki badań

Źródło: fakty.interia.pl