Dyrektorzy szkół apelują do ministra. Chodzi o jeden z najważniejszych egzaminów
Szkoła w przestrzeni wirtualnej to w dobie pandemii codzienność tysięcy polskich uczniów i nauczycieli. Nie wiadomo, jak długo to jeszcze potrwa, ale możliwy jest każdy scenariusz. A co z egzaminami końcowymi? Czy i w jakiej formie powinny być przeprowadzone? Opinie wśród nauczycieli i dyrektorów są różne.
Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO), apeluje i radzi, że należałoby zrezygnować z przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, a bardziej skupić się na maturach oraz na przygotowaniu polskiej szkoły na pracę wirtualną, co prawdopodobnie czeka nas także jesienią.
Szkoła w czasach pandemii to nie jest łatwa sprawa. Co z egzaminami końcowymi?
Marek Pleśniar, dyrektor OSKKO, w rozmowie z Interią mówi o swoich wątpliwościach wokół egzaminu ósmoklasisty i maturalnego, rekrutacji do szkół średnich i ogromnym wyzwaniu, przed jakim stoją obecnie polskie szkoły.
"Nie wiemy, czy egzamin będzie przeprowadzony wirtualnie, czy na żywo, czy w maseczkach, czy w szkole, czy w jeszcze innym miejscu. Próbne sprawdziany online nie wyszły. (...) Poza tym technika zawiodła. Trudno było dostać się do pytań egzaminacyjnych. Strona padła" - przyznaje na początku wywiadu Pleśniar.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Jej historia poruszyła serca setek tysięcy Polaków. Niestety, choroba zaatakowała ponownie, 20-letnia Magda nie żyje
2. ZUS opublikował komunikat w sprawie "trzynastek". Bardzo ważna informacja
Dyrektor zapytany w wywiadzie przez dziennikarkę Interii, czy zapowiadane trzy tygodnie na przygotowanie egzaminu to wystarczająco dużo czasu dla szkół, odpowiedział, wyrażając swoje obawy z tym związane. Chodzi głównie o nasz system, który potrafi zawodzić.
"Dla dyrektorów tak, ale czy dla państwa? Gdyby to były egzaminy w wersji wirtualnej - czy system zadziała? Czy dane będą bezpieczne? A co z ryzykiem ściągania?" - powątpiewa dyrektor.
"Sprawdziany ósmoklasisty powinny być zniesione. To opinia coraz większej liczby dyrektorów i nauczycieli" - czytamy w wywiadzie.
"W przypadku egzaminu klas ósmych powinna zostać podjęta jednoznaczna decyzja o rezygnacji z przeprowadzenia, a praca resortu powinna się skupić na maturach. To, że z taką decyzją się zwleka, nie przydaje powagi ani rządowi, ani ministerstwu, ani oświacie w ogóle" - mówi dyrektor OSKKO.
ZOBACZ TAKŻE:
- Świetne wieści dla Polski. Udało się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa
- Bill Gates powiedział ile zajmie nam powrót do normalności po pandemii. Czas liczy od dziś
- Pracownicy Biedronki przyłapani na skandalicznym zachowaniu. Do sieci wyciekły zdjęcia
- Zaskakująca decyzja KRRiT w sprawie skandalicznego materiału TVN. Nikt się tego nie spodziewał
- Andrzej Duda pojawił się na nagłej konferencji prasowej. Zwrócił się do Polaków z nietypowym apelem
- Trzy miesiące byli na morzu. W końcu dotarli do portu, nikt nie mógł uwierzyć w wyniki badań
Źródło: fakty.interia.pl