Szczyt zachorowań. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 26 Kwietnia 2020

Czy szczyt wirusa czeka nas jesienią? Ekspert nie pozostawia złudzeń, musimy się przygotować

Szczyt zachorowań był dotychczas oczekiwany na przełom kwietnia i maja. Jednak szybko przyjęte obostrzenia i społeczne dystansowanie prawdopodobnie oddaliły ten moment epidemii. Jest to dla nas zarówno dobra jak i zła wiadomość.

Wszystkie przedstawiane do niedawna matematyczne modele zachorowań zakładały szczyt epidemii w ciągu najbliższych tygodni. Wizję tę zburzył jednak Minister Zdrowia, który poinformował opinię publiczną, że możliwe jest przesunięcie go dopiero na jesień. 

W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesieniaW jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesieniaCzytaj dalej

Szczyt zachorowań: kwiecień czy październik?

Z różnych ośrodków badawczych przychodzą odmienne informacje na ten temat. Do niedawna najczęściej powtarzaną datą był 26 kwietnia, dzień wyznaczony przez z Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle. Podczas konferencji Szumowski poinformował, że może być inaczej.

– Mamy brak poświątecznego wzrostu zachorowań, ale prognozy mówią o tym, że przesuwamy poprzez izolację, którą zrobiliśmy, ten szczyt zachorowań coraz dalej. Jest wiele modeli rozwoju epidemii w Polsce. Te, które dostaję z renomowanych zespołów badawczych, mówią, że szczyt zachorowań może nastąpić jesienią: we wrześniu, październiku, listopadzie – stwierdził minister.

DZISIAJ GRZEJE: 1. W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesienia
2. Pilne: Zamknięto część lasów na Mazowszu. Sytuacja jest poważna

Wypłaszczenie krzywej zachorowań od początku było celem rządu. Dzięki niej polskie szpitale nawet przez chwilę nie były przeładowane chorymi na Covid-19 i w żadnym momencie nie doszło do sytuacji, w której lekarze zmuszeni byliby do selekcji chorych w dostępie do respiratorów. Niestety, opóźnienie szczytu epidemii ma również negatywne skutki. Ofiarą takiego stanu może być gospodarka. Istnieje obawa, że permanentna obecność wirusa będzie miała efekt mrożący na inwestorów, którzy zaprzestaną rozwijania swoich aktywów finansowych. Będą szukali jedynie bezpiecznych przystanii, co dla naszej ekonomii może mieć fatalne skutki. 

Ciągła obecność zachorowań może mieć efekt mrożący na konsumpcję. Będziemy znacznie mniej skorzy do wydawania pieniędzy na dobra inne niż podstawowe, niezbędne do przeżycia. Szczególnie ucierpi na tym branża turystyczna, której przedstawiciele zapowiadają falę bankructw w przypadku uderzenia pandemii również w sezon letni. 

Rząd staje zatem przed bardzo trudną decyzją na temat tego, kiedy i w jakiej kolejności zdejmować obostrzenia gospodarki. Szybsze luzowanie może spowodować wzrost zachorowań i zgonów. Wolniejsze jeszcze bardziej rozciągnie epidemię w czasie, zmniejszy śmiertelność ale doprowadzi do poważniejszych skutków ekonomicznych. 

Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się prawie 2,9 miliona ludzi, zmarło 200 tysięcy, a wyzdrowiało 820 tysięcy. W Polsce wirus wywołał jak dotąd 11 273 zachorowań oraz 524 zgony.

Onet poprosił jednego z ekspertów o opinię, dr. Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Wiem, że wiele osób oczekuje od modeli matematycznych określania daty szczytu epidemii. Nie jest to jednak najważniejsze i główne zadanie dla modelarzy i ten akurat wynik obarczony jest dużym stopniem niepewności. Zależy to wszak nie tylko od dotychczasowego przebiegu epidemii, ale także od działań, które będą podejmowane w przyszłości. A to może się zmieniać - mówi dr Rakowski.

Zdaniem eksperta "faktycznie wiele scenariuszy pokazuje możliwość wystąpienia szczytu w wakacje albo nawet jesienią". 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  2. Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeń
  3. Papież Franciszek nawołuje wiernych do ważnej decyzji. Może mieć wpływ na życie każdego
  4. mBank go ukarał, bo nie dopełnił formalności przez zamknięte urzędy. Czy każdego klienta spotkać może niesprawiedliwość?
  5. Polacy na potęgę wypłacają pieniądze. W bankomatach zaczyna brakować gotówki, chodzi o konkretne nominały
  6. Jest oficjalna decyzja WizzAir ws. Polski. Nie jest dobrze, podano datę

Źródło: Onet.pl "Szczyt zachorowań jednak jesienią? Ekspert: i ten wynik obarczony jest dużym stopniem niepewności" - dostęp dn. 26.04.20.