Świąteczne piosenki szkodzą psychice? Naukowcy ostrzegają. youtube.com/Wham!Źródło: youtube.com/Wham!
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 15 Grudnia 2019

Świąteczne piosenki mogą być niebezpieczne? Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków

Świąteczne piosenki mogą mieć na nas zły wpływ i być szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego - uważają naukowcy. Wyjaśniamy więc, o co konkretnie chodzi.

Świąteczne piosenki towarzyszą nam w okresie zimowym niemal nieustannie. W szczególności goszczą w naszym domu podczas przygotowań do Wigilii Bożego Narodzenia, na przemian z kolędami. To właśnie m.in. dzięki nim co roku możemy poczuć tę wyjątkową magię świąt. Jednak jak się okazuje, muzyka świąteczna może mieć na nas też zły wpływ i szkodzić naszej psychice.

Gdzie zrobimy najtańsze zakupy przed świętami? Zaskakująca pozycja BiedronkiGdzie zrobimy najtańsze zakupy przed świętami? Zaskakująca pozycja BiedronkiCzytaj dalej

Świąteczne piosenki szkodzą psychice? Naukowcy ostrzegają

Brytyjska psycholog Linda Blair twierdzi, że świąteczne piosenki są szkodliwe dla naszej psychiki. Kobieta przyjrzała się świątecznym przebojom i temu, jak mają wpływ na człowieka. Jak się okazuje, pozornie przyjemne, wesołe i pełne radości piosenki świąteczne mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Szczególnie kiedy słuchamy ich zbyt często, a już na pewno, kiedy w ruch idzie w kółko ta sama piosenka. Naukowcy twierdzą, że nadmierne słuchanie świątecznych piosenek powoduje m.in. problemy z koncentracją, a także może mieć wpływ na narastające w nas negatywne emocje oraz irytację i nerwowość.

Niektórzy ludzie mogą odczuwać niepokój i stres związany z przedświątecznym szaleństwem, koniecznością zakupu trafionych prezentów dla bliskich, czy nawet z ubieraniem choinki. W niektórych przypadkach świąteczna muzyka może kojarzyć się źle i przypominać bowiem o konfliktach rodzinnych czy problemach finansowych lub być źródłem stresu związanego z odczuciem braku czasu.

Linda Blair dodaje, że z negatywnym wpływem świątecznych przebojów na psychikę najbardziej zmagają się osoby pracujące w sklepach. To właśnie pracownicy centrów handlowych czy wielkich supermarketów są skazani na codzienny kontakt ze świąteczną muzyką. Skoro są w pracy i wykonują w niej swoje obowiązki, nie mają czasu ani humoru - jak chociażby klienci - na wprawienie się w świąteczny nastrój i umilenie sobie w taki sposób dnia. W takim przypadku muzyka świąteczna naprawdę może kojarzyć im się niekoniecznie tak miło, radośnie i przyjemnie - w końcu słuchają jej w pracy, a nie w czasie wolnym.

- Pracownicy sklepów muszą nauczyć się ignorowania tych piosenek, ponieważ jeśli tego nie zrobią, nie będą w stanie skupić się na niczym innym - mówi Blair i przyznaje, że taka muzyka może także sprawić, że pracownicy sklepów będą mniej wydajni w okresie przedświątecznym.

Słynne świąteczne piosenki, takie jak chociażby "Last Christmas" czy "All I Want For Christmas Is You", mogą bez wątpienia sprawić nam wiele przyjemności i wprawić nas w dobry, świąteczny nastrój. Warto jednak pamiętać, że we wszystkim potrzebny jest umiar.

ZOBACZ TAKŻE:

1. 500 plus już nie w formie pieniędzy dawanych do ręki. W 2020 szykują się olbrzymie zmiany

2. Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żył

3. Iberion - grupa mediowa przyszłości

4. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion

5. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją

6. Najpierw 14-letnia Dżessika współżyła z 2 chłopakami w szkolnej toalecie, ale później było już tylko gorzej. Rzeczy, które kazała zrobić Sebastianowi są po prostu straszne