"Świat według Kiepskich". East News/Tricolors
Źródło: East News/Tricolors
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 22 Listopada 2020

Zaskakujące wyznanie jednej z gwiazd "Świata według Kiepskich". Do pewnego momentu nie mógł się z czymś pogodzić

"Świat według Kiepskich" jest serialem komediowym, który zaskarbił sobie sympatię wśród wielu Polek i Polaków. Jedną z najbarwniejszych postaci bez wątpienia jest Ferdynand Kiepski, odgrywany przez Andrzeja Grabowskiego. Okazuje się jednak, w książce "Jestem jak motyl" autorstwa Pawła Łęczuka i Jakuba Jabłonki postanowił szczerze powiedzieć, co czuł na początku powstania produkcji.

"Świat według Kiepskich" jest produkowany od 1999 roku przez ATM Grupę, a został wymyślony przez Janusza Sadzę, Aleksandra Sobiszewskiego, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę, którzy wspólnie tworzyli filmy krótkometrażowe. Fabuła choć trochę banalna, to oddaje w pełni postawy niewpisujące się w normy społeczne i powszechnie negowane. Opowiada o perypetiach rodziny Kiepskich i ich sąsiadów. Głową domu jest Ferdynand, w którego wciela się Andrzej Grabowski.

Hubert Urbański ujawnił wielką tajemnicę Milionerów. Wielu widzów zachodziło w głowę, teraz sekret jego ekranu został odkrytyHubert Urbański ujawnił wielką tajemnicę Milionerów. Wielu widzów zachodziło w głowę, teraz sekret jego ekranu został odkrytyCzytaj dalej

"Świat według Kiepskich" był dla niego wstydem? "Do pewnego momentu nie znosiłem Kiepskich"

Andrzej Grabowski w książce "Jestem jak motyl" autorstwa Pawła Łęczuka i Jakuba Jabłonki opowiedział o tym, jak to się zaczęło. Wspomniał, że nie wierzył w sukces tej produkcji.

"Kiedy po powrocie do Krakowa przeczytałem scenariusz pierwszego odcinka, zrobiło mi się trochę niedobrze. Ale cóż, zawsze sobie w takich sytuacjach powtarzam, że gram różne role, bo to mój zawód, nie hobby. Pieniądze z tego maleńkie, ale zawsze. Poza tym byłem przekonany, że taki serial nie może chwycić i z pewnością zniknie z anteny, zanim się pojawi - tyle z tego będzie" - opowiadał w książce.

Obecnie serial ciężko jest sobie wyobrazić bez Andrzeja Grabowskiego, któremu nie można odmówić świetnej gry aktorskiej. Niestety Dariusz Gnatowski, który od zawsze wcielał się w postać Boczka, zmarł 20 października br.

"Pamiętam, jak po pierwszych zdjęciach szedłem z Darkiem Gnatowskim, czyli serialowym Boczkiem, przez wrocławski rynek.

- Zobaczysz, Andrzej, za parę miesięcy będą nas tu zaczepiać.

Dziś 65. urodziny obchodziłby Grzegorz Miecugow. Wybitny dziennikarz Szkła Kontaktowego odszedł w bardzo przykrych okolicznościachDziś 65. urodziny obchodziłby Grzegorz Miecugow. Wybitny dziennikarz Szkła Kontaktowego odszedł w bardzo przykrych okolicznościachCzytaj dalej

- Coś ty, zwariował?

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Za wysłanie jednego SMS-a mieli otrzymać gotówkę. Tysiące ludzi może mówić o wielkim nieszczęściu
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

- Zobaczysz.

Tymczasem dzień po emisji trzeciego, pilotażowego odcinka Kiepskich Polsat bez wahania zlecił następne dziesięć, a w trakcie ich realizacji pojawiło się zamówienie na kolejne trzydzieści" - mówił Grabowski w książce Pawła Łęczuka i Jakuba Jabłonki "Jestem jak motyl".

Andrzej Grabowski nie był dumny ze swojej roli na początku

Grabowski nie był zadowolony z charakteru swojej postaci. Spotykał się także z krytyką kunsztu aktorskiego, odczuwał wstyd. Nie lubił, gdy poza planem zwracano się do niego "Ferdek". W jakiś sposób mu to uwłaczało, widocznie potrzebował czasu, aby zrozumieć, że w jego roli nie ma nic złego.

"Do pewnego momentu nie znosiłem Kiepskich, bo ciągle nie byłem przekonany, czy widzowie odbierają nasz serial tak, jak byśmy chcieli. Czyli żeby dostrzegli tę nadgłupotę wynurzającą się z głupoty, która jest tutaj tylko środkiem wyrazu, a nie szczytem możliwości naszego dowcipu. Dowodem tego niezrozumienia była okropna i niesprawiedliwa reakcja mojego środowiska na Świat według Kiepskich" - przytoczył w książce.

Aktor odnajduje swojego rodzaju morał w postaci i całej fabule. Twierdzi, że w postaciach odgrywanych w serialu "Świat według Kiepskich" można ujrzeć negatywne cechy Polek i Polaków i być może właśnie tu tkwi fenomen.

"Myślę, że trzeba zobaczyć kilka odcinków, żeby zrozumieć, że ta głupota nie jest tam przypadkowa. To serial i dla ambitnych, i nieambitnych. Jednym wystarczą jajca z powodu kopa w cztery litery, drudzy widzą w nim absurdalną ironię i lusterko, w którym dobitnie odbijają się cechy Polaków" - dodał Andrzej Grabowski, grający główną rolę w "Świecie według Kiepskich".

Źródło: Książka "Jestem jak motyl" autorstwa Andrzeja Grabowskiego, Pawła Łęczuka i Jakuba Jabłonki

Zofia Klepacka powraca i grzmi o Strajku Kobiet. Zofia Klepacka powraca i grzmi o Strajku Kobiet. "Nie widzę, aby homoseksualistów ktoś bił"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Przyczyny i objawy niedoczynności tarczycy. Profilaktyka i leczenie
  2. Placki ziemniaczane po rosyjsku skrywają obłędne nadzienie. Z łatwością je zrobisz, smakują jak ambrozja
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Już wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą. Rząd za polską granicą zapowiada znoszenie ograniczeń
  7. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP