Straż Graniczna apeluje do kierowców o przepuszczanie samochodów ze zwierzętami.. Pixabay/al-grishinŹródło: Pixabay/al-grishin
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 19 Marca 2020

Rozpaczliwy apel Straży Granicznej. „Zwierzęta umierają w samochodach”

Straż Graniczna apeluje do kierowców w Świecku, w szczególności do kierowców tirów, o przepuszczanie samochodów, w których znajdują się żywe zwierzęta. Sytuacja na granicy jest dramatyczna. Tworzą się gigantyczne korki, a w nich utknęło wiele osób i zwierząt, niekiedy bez jedzenia i picia. Zwierzęta umierają z wycieńczenia.

Jak czytamy na tvn24.pl i jak donosi także Radio Zet, wszyscy przekraczający granicę z Polską muszą liczyć się teraz z ogromnymi utrudnieniami spowodowanymi przez wprowadzoną w związku z panującą epidemią kontrolę graniczną i tworzące się przez to gigantyczne korki. Jedna z gorszych sytuacji dotyczy wjeżdżających z Niemiec do Polski w Jędrzychowicach, w Kołbaskowie oraz w Świecku. Dramat dotyczy szczególnie zwierząt, głównie hodowlanych. Straż Graniczna apeluje.

Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedziećBiedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedziećCzytaj dalej

Straż Graniczna apeluje do kierwoców. Zwierzęta umierają w samochodach

- Nie ma napojów, nie ma żadnej organizacji, a korek się ciągnie dobre 40 kilometrów - mówił dla TVN24 jeden z kierowców. - Tragedia, nie możemy dojechać od dwóch dni - dodawał inny. - Stanie jest najgorsze. 50 kilometrów staliśmy w korku, dwa dni - słyszymy. Z pomocą ruszyli lokalni mieszkańcy, wolontariusze i motocykliści, którzy rozdawali kanapki, wodę, herbatę i owocame. W sytuacji pomaga także wojsko. A ta jest naprawdę poważna. W samochodach bowiem nierzadko znajdują się małe dzieci, a także zwierzęta, w wielu transportach także te hodowlane, a te umierają z wycieńczenia i braku wody.

Straż Graniczna apeluje do wszystkich kierowców tirów w Świecku o przepuszczanie transportów żywych zwierząt. ''Nie blokujecie im przejazdu'' - czytamy na Twitterze. Zaś Główny Inspektorat Weterynarii podaje, że do transportu zwierząt wyznaczone zostało specjalne przejście w Gubinku.

Sytuacja jest poważna, w wielokilometrowych korkach na granicy, jak informują lokalne media, stoją nie tylko samochody osobowe z dziećmi i domowymi zwierzętami, ale także transporty zwierząt hodowalnych, takich jak świnie i krowy. One cierpią na tym w sposób szczególny. Niektóre z nich umierają, padając z wycieńczenia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ilu Polaków zachoruje przez wirusa? Minister zdrowia ujawnił swoje prognozy
2. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni

"Apelujemy do kierowców tirów czekających na przekroczenie granicy w Świecku - przepuśćcie transport żywych zwierząt, nie blokujecie im przejazdu" - apeluje Straż Graniczna we wpisie na Twitterze.

twitter.com/Straz_Graniczna

"Straż Graniczna w Świecku apeluje do kierowców o przepuszczenie pojazdów z żywymi zwierzętami. Do granicy w wielokilometrowym korku czeka się nawet 30 godz. Zwierzęta umierają w tych samochodach" - czytamy w poście "Radio Zet News" na Twitterze.

twitter.com/radiozet_news

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje piłkarz Premier League. Miał zaledwie 35 lat
  2. Jest jeden ważny powód, aby wyjść z domu. Pilny apel do wszystkich Polaków
  3. Był zakażony, przyjął co najmniej 30 pacjentek. Sanepid pilnie ich poszukuje
  4. Przełomowy dzień dla pacjenta “zero”. “Światełko w tunelu”, doskonałe wieści
  5. Lidl zdecydował się na ważny krok. Zmiany w płatnościach, każdy klient powinien o nich wiedzieć
  6. Z ostatniej chwili: książę Albert zakażony koronawirusem. Pałac potwierdza

Źródło: Radio Zet, TVN24